Web Analytics Made Easy - Statcounter

واتس‌اپ در حال آزمایش اتصال به سایر پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام و سیگنال است

طبق قوانین اتحادیه اروپا پیام‌رسان‌هایی از قبیل واتس‌اپ باید به کاربران پلتفرم‌های دیگر خدمات بین پلتفرمی داشته باشند

نسخه آزمایشی جدید واتس‌اپ حاوی صفحه جدیدی به نام «چت‌های شخص ثالث» است که احتمالاً به آن اجازه می‌دهد با سایر برنامه‌های پیام‌رسان ارتباط برقرار کند. در حالی که این صفحه فعلاً خالی است، وجود آن می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که واتس‌اپ در حال آماده‌سازی چنین قابلیتی برای مطابقت با قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) است.

چند هفته قبل اتحادیه اروپا اعلام کرد که هفت غول فناوری که هر یک بیش از 7/5 میلیارد دلار گردش مالی دارند – آلفابت، آمازون، اپل، بایت‌دنس، متا، مایکروسافت و سامسونگ – باید از قوانین جدید بازار دیجیتال اتحادیه اروپا پیروی کنند. یک اصل کلیدی DMA این است که پلتفرم‌های دربان (Gate Keeper) که کاربران و درآمد بسیار زیادی دارند، از انحصار خدمات خود منع شده‌اند و باید امکان همکاری با پلتفرم‌های ثالث را فراهم کنند. هفته گذشته، کمیسیون اتحادیه اروپا اپلیکیشن‌های کلیدی را که مشمول این قوانین هستند، تعیین کرد که از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و مسنجر اشاره کرد.

این بدان معناست که متا باید واتس‌اپ را از مارس 2024 به سایر برنامه‌های پیام‌رسان شخص ثالث مانند تلگرام و سیگنال متصل کند. این امر به کاربران این برنامه‌ها اجازه می‌دهد حتی اگر حساب واتس‌اپ ندارند با افراد در واتس‌اپ تماس بگیرند. ظاهراً قادر به انصراف خواهد بود. هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه نوع ویژگی‌هایی با پیام‌رسانی متقابل در دسترس خواهند بود، وجود ندارد، اگرچه ظاهراً رمزگذاری سرتاسری واتس‌اپ حفظ خواهد شد.

برنامه آی‌مسیج (iMessage) هنوز یکی از 22 سرویس کلیدی ذکر شده در DMA نیست، بنابراین رویای گوگل برای پشتیبانی اپل از پیام‌رسانی RCS ممکن است به این زودی‌ها محقق نشود. با این حال، اپ استور تحت تأثیر این قوانین قرار خواهد گرفت. اپل قرار است به فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث در iOS 17 اجازه حضور دهد؛ به همین دلیل مایکروسافت و اپیک گیمز در حال آماده‌سازی فروشگاه‌های خود برای برنامه‌های موبایل iOS هستند. احتمالاً فردا عصر در رویداد آیفون 15 اپل، زمانی که iOS 17 معرفی می‌شود، در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم.