Web Analytics Made Easy - Statcounter
دامپ ارز دیجیتال لونا

علت ریزش شدید قیمت لونا چه بود؟

چگونه ارزش ترا لونا در عرض یک ماه از 120 دلار به حدود صفر کاهش یافت؟
چگونه ارزش ترا لونا در عرض یک ماه از 120 دلار به حدود صفر کاهش یافت؟

یک ماه پیش توکن لونا سقف قیمت تاریخی 119.18 دلار را جشن می‌گرفت. امروز، در زمان نگارش این مقاله، ارزش آن حدود 0.00018 دلار است و همه صرافی‌های بزرگ به جز کوکوین، تجارت ارز لونا را به حالت تعلیق درآورده‌اند. علت این سقوط قیمت جدی از عرش به فرش چه بود؟

کاربران زیادی معتقدند که این یک حمله هماهنگ علیه UST و اکوسیستم ترا بود. بنابراین، قبل از اینکه این حمله انجام شود، چند عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • افرادی که پشت این حمله بودند، در مجموع صدهزار بیت کوین از صرافی جمینی وام گرفتند. آن‌ها این بیت کوین را وارد پوزیشن شورت می‌کنند (یعنی می‌فروشند تا در قیمت‌های پایین‌تر مجددا بخرند و قرض خود را به صرافی بپردازند).
  • گام بعدی این است که آن‌ها با UST، یک معامله به ارزش 1 میلیارد دلار آمریکا انجام می‌دهند.
  • گارد بنیاد لونا  (LFG) قبلاً میلیاردها دلار بیت‌کوین در ماه‌های مارس و آوریل خریداری کرده بود. این یک مکانیسم دفاعی است که برای محافظت از تعادل استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز وجود دارد. لونا با فروش این بیت‌کوین‌ها باعث افت ارزش بیت کوین، سقوط بیشتر شاخص توتال و در نهایت سقوط بیشتر UST می‌شود.

همه چیز با یک فروش بزرگ شروع شد و در نتیجه، استیبل‌کوین ترا کمی از تعادل خارج شد. دلیل آن مبادله UST به USDC به مبلغ 85 میلیون دلار بود. افت ترا و پیچیدن این خبر در توئیتر، منجر به برداشت 2 میلیارد دلاری UST از سوی کاربران می‌شود. در این بین، ارزش UST بین 0.987-0.995 دلار حرکت می‌کند.

اکنون وحشت از سقوط ترا شروع به افزایش می‌کند. شایعات در توییتر به سرعت در حال پخش شدن هستند. معاملات به حدود 10 میلیون دلار در دقیقه کاهش می‌یابد. قیمت ترا هنوز روی 0.97 است و وحشت همه جا را فرا گرفته است، نزدک و بازار سهام سقوط کرده است. بیت کوین و آلتکوین‌ها نیز همگی در حال کاهش هستند. در نهایت، گام بعدی این است که مهاجمان شروع به فروش UST در بایننس می‌کنند و منجر به سقوط بیشتر ارزش استیبل‌کوین ترا می‌شود. اکنون گارد دفاعی بنیاد لونا LFG شروع به عمل می‌کند و آن‌ها شروع به فروش بیت‌کوین و خرید UST می‌کنند تا تعادل را بازگردانند. این دقیقاً جایی است که مارپیچ مرگ شروع می‌شود. بیت‌کوین به دلیل فشار فروش بالای بنیاد لونا کاهش می‌یابد. مردم به خاطر کاهش قیمت شدید می‌خواهند از بازار کریپتوکارنسی خارج شوند. این امر فشار مضاعفی را بر روی UST ایجاد می‌کند و به شدت دچار ریزش می‌شود. در نتیجه، به دلیل ترس تصاعدی از نحوه عملکرد ترا، قیمت توکن لونا سقوط می‌کند. این موضوع ادامه دارد و قیمت لونا به این صورت است که در حال حاضر در آن قرار دارد. در کمتر از یک صدم سنت!