Web Analytics Made Easy - Statcounter

ویژگی درب اتاق سرور و دیتاسنتر چه باید باشد؟

مقدمه:

اتاق سرور محلی است که در آن اطلاعات سری و مهم شرکت ها نگهداری می شود. اطلاعات مهم در این مکان ذخیره شده و کامپیوترها کنترل می گردند. از اینرو وجود اتاق سرور در هر ساختمان الزامی است.

این اتاق باید امن باشد. چراکه اطلاعات و داده های موجود در این فضا از اهمیت برخوردارند. از اینرو لازم است تا این اتاق ویژگی هایی داشته باشد تا ضریب امنیت تا حد امکان بالا برود. در همین باره گفتنی است که کیفیت درب اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که درب مهمترین عامل برای محافظت و مراقبت از متعلقات داخل اتاق است. لذا لازم است تا این آیتم به گونه ای ساخته شود که بتوان تحت هر شرایطی از اطلاعات و داده ها مراقبت کرد. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله از ویژگی درب اتاق سرور و دیتاسنتر بیشتر خواهیم گفت.

درب اتاق سرور
درب اتاق سرور

محدود نمودن دسترسی به این مکان مهمترین اقدام برای تامین امنیت اتاق سرور می باشد. در واقع این اتاق باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که تنها افراد ذی ربط و مسئولین بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. در نتیجه لزومی برای ورود افراد متفرقه به اتاق وجود ندارد. لذا درب اتاق سرور بایستی به گونه ای طراحی شود که بتوان از ورود کارکنان عادی به اتاق جلوگیری به عمل آورد. از اینرو و برای تامین امنیت اتاق لازم است تا درب هایی با ویژگی های خاص تعبیه گردند. به عنوان مثال لازم است تا این درب علاوه بر قفل های رایج و معمولی، به قفل رمزی برای محدود کردن رفت و آمد ها و همچنین به سیستم شناسایی هویت افراد مجهز باشد. این مهم کمک می کند تا تنها افراد مشخصی اجازه ی ورود به اتاق را داشته باشند و از ورود افراد متفرقه جلوگیری به عمل آید. در ادامه مهمترین ویژگی های درب اتاق سرور و دیتاسنتر را عنوان می کنیم:

درب این اتاق باید ضد سرقت باشد

وجود درب ضد سرقت برای اتاق سرور الزامی است. چرا که رفت و آمدها بایستی محدود و کنترل شوند و هر کسی قادر به وارد شدن نباشد. به عنوان مثال قفل هایی که دارای چند زبان هستند می توانند بهترین گزینه برای تعبیه شدن بر روی درب اتاق سرور باشند. این مهم به درب این امکان را می بخشد تا نتوان آن را با ابزارآلات سرقت شکاند. از اینرو دیگر هیچ کس به جز افراد ذی صلاح امکان وارد شدن به اتاق سرور را نخواهند داشت. تجهیز به قفل های رمزی و همچنین تجهیز به سیستم تشخیص هویت نیز ویژگی مهم دیگری است که بکار بردن آن بر روی درب اتاق سرور آن را ایمن تر می سازد. این ویژگی کمک می کند تا تنها افرادی که توسط هوش مصنوعی شناخته شده اند و هویت شان توسط آن به تایید رسیده است قادر به وارد شدن باشند و دیگران نتوانند به آنجا وارد شوند.

ویژگی های درب اتاق سرور
ویژگی های درب اتاق سرور

درب اتاق سرور باید ضد حریق باشد

ضد حریق بودن خاصیت مهم دیگری است که وجود آن برای اتاق سرور الزامی است. از اینرو این درب بایستی به گونه ای طراحی و ساخته شود که بتواند به مدت طولانی از انتقال شعله های آتش به اتاق جلوگیری و همچنین دمای بالای آتش را نیز تحمل نماید. معمولا درب ضد حریق را از جنس Steel ساخته و درون آن را از پشم سنگِ متراکم انباشته می کنند. این مهم سبب می شود تا استقامت و پایداری درب در برابر حرارت در بالاترین مقدار قرار بگیرد.

علاوه بر این الزامی است تا درب اتاق سرور به گونه ای باشد تا از دخول هرگونه دود و رطوبت به درون اتاق ممانعت به عمل آید.

درب اتاق سرور حتما باید از سمت بیرون باز شود

نصب هرگونه درب برای اتاق سرور مناسب نیست. لذا در کنار مواردی که پیش تر به آنها اشاره کردیم درب این اتاق باید به گونه ای باشد که بتوان آن را از سمت بیرون باز نمود. گفته می شود که در صورت بروز آتش سوزی گازهایی درون اتاق متراکم شده و همین باعث می شود تا درب ها باز نشوند. به بیان دیگر در صورت وقوع حادثه احتمال کیپ شده درب اتاق بالا خواهد رفت. از اینرو اگر فردی در آنجا باشد در همانجا گرفتار خواهد شد. برای حل این مساله پیشنهاد داده اند که درب اتاق سرور را به گونه ای تعبیه نمایید که به سمت بیرون بازگردد.

 استفاده کردن از قفل هایی که به راحتی باز نمی شوند

قفل مهمترین عاملی است که می تواند میزان امنیت درب را تعیین نماید. هر چه قفل ها راحت تر باز شوند قطعا از میزان امنیت کاسته خواهد شد و در سوی دیگر هر چه قفل ها سخت تر باز گردند امنیت درب و به طبع آن امنیت اتاق سرور افزایش پیدا خواهد کرد. با این تفسیر الزامی است تا برای اتاق سرور از قفل هایی استفاده شود که به راحتی باز نمی شوند. قفل های دیجیتال، قفل های رمزی، یا قفل هایی که به سیستم تشخیص هویت مجهز هستند برای اتاق سرور بهترین می باشند.

امنیت دیتا سنتر
امنیت دیتا سنتر

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که گفته شد اتاق سرور یک بخش مهم در شرکت ها و سازمان ها است. تامین امنیت این مکان الزامی می باشد. به همین دلیل کیفیت درب اتاق سرور از اهمیت شایانی برخوردار است. هر کسی نباید به این اتاق راه پیدا کند و تنها کارمندان و افرادی که احراز هویت شده اند و وظیفه ی مشخصی در اتاق سرور دارند می توانند به این مکان وارد گردند. با این تفسیر درب اتاق سرور باید ضد سرقت و ضد حریق باشد و حتما از قسمت بیرون باز شود. ناگفته نماند که برای تهیه درب اتاق سرور و دیتاسنتر الزامی است تا ویژگی هایی که در این مقاله در رابطه با آنها صحبت شد را بررسی کرده و در رابطه با امنیت اطمینان کافی را حاصل نمایید.