Web Analytics Made Easy - Statcounter

ریپل (XRP) چیست؟ دارایی دیجیتال ساخته شده برای پرداخت‌های جهانی

ارز Ripple و نحوه خرید ریپل

ریپل (XRP) چیست؟

ریپل (XRP) یک توکن ارز دیجیتال است که برای انتقال تراکنش‌ها از پایگاه‌های داده مرکزی تحت کنترل موسسات مالی به زیرساخت‌های بازتر طراحی شده و در عین حال هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. تراکنش‌های XRP بدون نیاز به ‌اعتماد، فوری و ارزان هستند و برای جابجایی‌های فرامرزی از مزیت‌هایی برخوردار هستند. اگر قصد خرید ریپل را دارید مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

این ارز دیجیتال که در سال 2012 راه اندازی شد، یکی از جاه طلبانه ترین اهداف را در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. نرم افزاری که امکان استفاده از XRP را فراهم می‌کند – XRP Ledger – روش جدیدی را برای عملکرد بلاک چین‌ها پیشنهاد کرد که طرفداران ادعا می‌کنند برای تراکنش‌ها مناسب تر است.

بلاک چین بیت کوین به هر کسی اجازه می‌دهد تا در قدرت محاسباتی، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن سازی نرم افزار مشارکت کند. از سوی دیگر، XRP Ledger تنها به شرکت کنندگان منتخب شبکه اجازه می‌دهد تا به اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه کمک کنند. بیش از 150 نفر از این شرکت کنندگان در شبکه وجود دارند که در مجموع به عنوان لیست گره‌های منحصر به فرد شناخته می‌شوند. اما آیا XRP غیرمتمرکز است؟

در زمان راه اندازی، 100 میلیارد توکن XRP از قبل استخراج شد و بین افراد خاص، شرکت‌ها و عموم مردم توزیع شد. در آن زمان، این حرکت به نگرانی‌هایی در مورد تمرکززدایی آن منجر شد، زیرا تعداد کمی از نهادها بخش عظیمی از عرضه توکن را کنترل می‌کردند.

این مقاله در مورد ارز دیجیتال ریپل، XRP و نحوه عملکرد آن بحث خواهد کرد. نحوه استخراج XRP ، چگونه در ریپل سرمایه گذاری کنیم. کیف پول‌های XRP و ریپل در مقابل بیت کوین.

ریپل (XRP) چگونه کار می‌کند؟

ماموریت زیرساخت بلاک چین ریپل، RippleNet، ارائه تراکنش‌های سریع، کم هزینه و ساده برون مرزی به بانک‌ها است. در نتیجه، این یک جایگزین مناسب برای سیستم پرداخت‌های بین‌المللی فعلی است که توسط اکثر بانک‌ها استفاده می‌شود. ریپل برای کسانی که معاملات بین المللی انجام می‌دهند چندین مزیت دارد:

برای تأیید تراکنش‌ها، ارز دیجیتال XRP از یک سیستم اجماع شامل چندین سرور متعلق به بانک استفاده می‌کند. اعتبار سنج‌ها با مقایسه آنها با جدیدترین نسخه XRP Ledger معتبر بودن تراکنش‌های پیشنهادی را تأیید می‌کنند. یک تراکنش باید توسط اکثر اعتبار سنج‌ها پذیرفته شود تا تأیید شود.

RippleNet بسیاری از راه حل‌های پرداخت بین المللی را برای مشاغل و موسسات مالی ارائه می‌دهد.

تاریخچه ریپل (XRP)

اکثر ارزهای دیجیتال از طریق یک فرد یا نهاد خاص عرضه شده اند. به عنوان مثال، بیت کوین (BTC)، توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. تاریخچه XRP پیچیده است، زیرا افراد متعددی در ایجاد فناوری آن و نهادهای تجاری که به رشد آن کمک کردند، مشارکت داشتند.

جید مک‌کالب (که Mt. Gox را تاسیس کرد)، آرتور بریتو (که به توسعه XRP Ledger کمک کرد) و کریس لارسن (که چندین شرکت فین‌تک را تأسیس کرد) در توسعه XRP نقش داشتند.

افراد دیگری از جمله دیوید شوارتز، که یکی از نویسندگان وایت پیپر ریپل بود و تا به امروز به عنوان مدیر ارشد فناوری ریپل فعالیت می‌کند، و استفان توماس، مدیر ارشد فناوری سابق ریپل نیز در این پروسه نقش داشتند.

درک تفاوت ریپل و XRP

مقالات به Ripple و XRP اشاره می‌کنند. اما آیا این دو یکسان هستند؟ XRPچیست؟ و چه ارتباطی با ریپل دارد؟

درک این موضوع مهم است که این دو یکسان نیستند: XRP یک ارز دیجیتال است در حالی که ریپل یک شرکت است که به ترویج و توسعه XRP، نرم افزار پشت آن (XRP Ledger) و بسیاری از پروژه‌های متمرکز دیگر کمک می‌کند.

ریپل XRP را در وب سایت خود به عنوان “سریع تر، کم هزینه تر و مقیاس پذیرتر” از هر دارایی دیجیتال دیگری توصیف می‌کند. از XRP Ledger برای «قدرت فناوری نوآورانه در فضای پرداخت» استفاده می‌کند.

ریپل در سپتامبر 2012 با نام OpenCoin تاسیس شد. در سال 2013، OpenCoin به ریپل لبز تغییر نام داد، این شرکت سرانجام در سال 2015 به ریپل تغییر نام داد.

پس از راه اندازی XRP Ledger، توسعه دهندگان آن تصمیم گرفتند 80 میلیارد توکن به یک شرکت خصوصی هدیه دهند که با جامعه برای پشتیبانی از ارز دیجیتال همکاری می‌کند. این شرکت، Ripple، ادعا کرد که به طور روشمند XRP را فروخته و از آن برای “تشویق فعالیت بازارسازان جهت افزایش نقدینگی XRP و تقویت سلامت کلی بازارهای XRP” استفاده کرده است.

XRP در ابتدا نمادی برای “ripples” یا “Ripple credits” بود، اما با گذشت زمان، این نام‌ها فقط به نفع XRP حذف شدند تا از سردرگمی جلوگیری شود.

نحوه استخراج XRP

یک دفتر کل رمزنگاری مشابه فناوری بلاک چین برای تولید ریپل (XRP) استفاده می‌شود. ماینرها نمی‌توانند ریپل (XRP) را استخراج کنند، اما از نظر فنی انجام این کار با کمک سایر ارزهای دیجیتال امکان پذیر است. برای مثال، می‌توان ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را استخراج کرد و سپس ارزهای دیجیتال استخراج‌شده را از طریق صرافی‌ها با ریپل (XRP) مبادله کرد، که یکی از واقع‌بینانه‌ترین رویکردها برای استخراج XRP است.

بیت کوین (BTC) در مقابل ریپل (XRP)

ریپل (XRP) و بیت کوین برای انجام وظایف مختلف ایجاد شده اند و در رقابت مستقیم نیستند. بیت کوین در دسترس ترین ارز دیجیتال است، زیرا به هر کسی اجازه می‌دهد در هر نقطه از جهان بیت کوین را معامله یا حمل کند. XRP بیشتر شبیه یک ابزار تخصصی برای تسویه معاملات برون مرزی با قیمت‌های پایین‌تر و سرعت‌ بالاتر نسبت به ارزهای فیات معمولی است.

پتانسیل بیت کوین برای معامله آزادانه به عنوان یک ذخیره واقعی ارزش، نفوذ بیشتری را بر روی قوانین مصنوعی و پیش بینی‌های بازار برای عموم مردم فراهم می‌کند. کاربرد XRP عمدتاً به همکاری ریپل با مؤسسات مالی وابسته است و بر اساس قیمت XRP نیست.

XRP برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ریپل برای همکاری با جامعه XRP برای تقویت کاربردهای آن ایجاد شده است. در طول زمان قابلیت‌های متعددی ارائه کرد و به این ارز دیجیتال اجازه داد تا برای پرداخت‌های فرامرزی استفاده شود و غول‌های حواله‌ای مانند MoneyGram از محصولات ریپل قبل از پایان همکاری خود استفاده می‌کردند.

این شرکت اکنون تمام محصولات مرتبط با XRP خود را در ارائه RippleNet ادغام کرده است، که “ارتباطات را به صدها موسسه مالی در سراسر جهان از طریق یک API ارائه می‌دهد و باعث می‌شود پول سریع‌تر، ارزان‌تر و قابل اطمینان‌تر منتقل شود.”

RippleNet از طریق سرویسی که از XRP برای تامین نقدینگی در طول تراکنش‌های فرامرزی به نام On-Demand Liquidityاستفاده می‌کند، نیاز به پیش وجه حساب‌ها را از بین می‌برد. غول‌های بانکی مانند Santander، Bank of America، SBI Remit، American Express و Banco Rendimento از RippleNet استفاده می‌کنند.

XRP همچنین از RippleX استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان و کارآفرینان اجازه می‌دهد تا فناوری بلاک چین را با ابزارها و خدمات ساخته شده بر روی XRP Ledger در برنامه‌های خود ادغام کنند.