Web Analytics Made Easy - Statcounter

بازسازی ویلا چیست؟

تعمیرات و بازسازی ویلا قدیمی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که باعث ایجاد تحول در طراحی و دکوراسیون داخلی شوند و جان تازه ای به نمای ساختمان می بخشند. این نوع عملیات ها بیشتر با ویژگی های ظاهری ویلا سر و کار دارند و تغییر خاصی در نقشه آن به وجود نمی آورند. بنابراین کسانی که قصد دارند ویلای قدیمی خود را به یک ویلای لوکس و مدرن تبدیل کنند، می توانند از طریق بازسازی ویلا به این مهم دست یابند.

بازسازی با نوسازی ویلا چه تفاوتی دارد؟

در آن سوی قضیه اما نوسازی ویلا قرار دارد که عمدتا شامل تعمیرات اساسی در زیرسازی و بخش های حساس ساختمان ویلا می شود. در عملیات نوسازی ویلا بسته به وضعیت بنا ممکن است نقشه و پلان اصلی تغییر کند، یا حتی تمام قسمت ها به جز فونداسیون و اسکلت پس از تخریب مجددا ساخته شوند. بسیاری از ویلاهای قدیمی ‌که محیطی دلگیر دارند و فضای زیادی در آن ها هدر رفته است به نوسازی نیاز دارند.

بنابراین پس از نوسازی ویلا شما با یک ویلای کاملا متفاوت با متریال، نقشه و فضاهای جدید روبرو هستید. اما در بازسازی ویلایی فقط متریال جدید و باکیفیت جایگزین قسمت های قدیمی و نامطلوب می شود. انتخاب اینکه کدام گزینه برای ویلای شما مناسب تر است به وضعیت بنا و همچنین سلیقه شما بستگی دارد. اما اگر در انتخاب خود دچار شک و تردید هستید، توصیه می کنیم با کارشناسان تیم دکوند در این زمینه مشورت کنید.

هدف از بازسازی ویلا چیست؟

اولین و شاید مهم ترین هدف در هنگام اجرای عملیات بازسازی خانه ویلایی دستیابی به محیطی زیبا و نشاط آور برای گذراندن تعطیلات در کنار اعضای خانواده است. از سوی دیگر، بازسازی ویلا قدیمی باعث بالا رفتن ارزش ملک مورد نظر می شود و قیمت آن را در هنگام فروش افزایش می دهد. بازسازی ویلا همچنین با صرفه جویی در هزینه ها هم راستا است. این یعنی اگر مایلید با هزینه ‌ای کمتر صاحب ویلایی درجه یک شوید،  خرید و بازسازی ویلای قدیمی گزینه ‌مقرون به صرفه تری در مقایسه با ساخت ویلای جدید یا خرید ویلای نوساز است

نکات مهم بازسازی ویلا

قبل از اینکه بازسازی ویلا در شمال کشور یا مناطق اطراف تهران را آغاز کنید، باید به یک سری از نکات و عوامل تاثیرگذار بر این فرایند توجه داشته باشید:

قدمت ویلا: هر چقدر زمان کمتری از ساخت اولیه ویلا گذشته باشد، بازسازی آن راحت تر خواهد بود. از سوی دیگر اما، با افزایش عمر ویلا شدت تعمیرات بیشتر و بازسازی سخت تر خواهد شد. چرا که بنای ویلا در بسیاری از قسمت ها دچار فرسودگی شده است.

نوع سازه و تاسیسات: اگر ویلا با یک سازه بنایی ساخته شده باشد، بسیاری از دیوار های داخلی باربر هستند و به راحتی نمی توان آن ها را تخریب کرد. همچنین ممکن است بخش اعظمی از تاسیسات، لوله کشی و سیم کشی از این دیوار ها عبور کرده باشد. همین عوامل باعث می شوند تخریب دیوار ها و تغییر طراحی داخلی فقط به کمک شرکت های با تجربه و افراد متخصص در امر سازه امکان پذیر باشد.

طراحی و سبک معماری ویلا: سبک معماری ویلا یکی از مهم ترین شاخصه های آن است که در طول بازسازی، از کلاسیک به مدرن یا بالعکس تغییر می کند. در این پروسه باید مسائل زیبایی شناسی و شرایط منطقه ای که ویلا در آن واقع شده است رعایت شود. به عنوان مثال طراحی، ساخت و بازسازی ویلا در گیلان باید با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی این منطقه صورت بگیرد. همچنین این اقدام باید به نحوی انجام شود که طراحی داخلی ویلا با فضاهای خارجی آن تناسب داشته باشد. لازم به ذکر است که استفاده درست از فضاهای خارجی نیز به اندازه فضای داخلی ویلا اهمیت دارد.

محوطه ویلا: حیاط و محوطه ویلا بخش مهمی از ویلاست که به اندازه بنا و ساختمان اصلی اهمیت دارد. بنابراین صرف نظر از متراژ و مساحت، محوطه ویلا باید دارای طراحی اصولی باشد. همچنین سبک بازسازی محوطه ویلا نباید با طراحی داخلی متفاوت باشند، این دو در واقع از نظر زیبایی شناسی و دید بصری باید مکمل یکدیگر باشند. در فرایند بازسازی بهتر است به بازسازی و مرتب کردن محوطه و باغ نیز توجه کرده و همزمان با برنامه بازسازی داخلی برنامه تغییرات محوطه را نیز تهیه کنید. برای بازسازی محوطه و باغ به نوع چینش درختان توجه کرده و در صورت لزوم آن ‌ها را جا به ‌جا نمایید، از طرف دیگر برای توسعه باغ خود نیز برنامه‌ریزی کرده و درخت ‌ها و گیاهان لازم را در محل مناسب بکارید. در پایان اضافه کردن یک آلاچیق یا فضای مناسب نشستن به محوطه ویلا می تواند ایده جذابی باشد.