Web Analytics Made Easy - Statcounter

پهنای باند اختصاصی چیست؟ 5 مزیت مهم برای کسب‌و‌کارها

پهنای باند اختصاصی چیست؟ 5 مزیت مهم برای کسب‌و‌کارها

اینترنت سازمانی در 10 سال گذشته به‌شکل روزافزونی توسعه پیدا کرده است و هم‌اکنون به‌ندرت می‌توانیم کسب‌وکارهایی را بیابیم که برای انجام حداقل بخشی از فعالیت‌های خود نیاز به اینترنت پرسرعت نداشته باشند. ضرورت سرویس‌های اینترنت سازمانی و پهنای باند اختصاصی برای موفقیت کسب‌وکارها زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم عملکرد زیرساخت‌هایی مانند تلفن VoIP و دسترسی به سرورها در دیتاسنتر، وابسته به پهنای باند است.

در این مقاله تصمیم داریم شما را با اینترنت پهنای باند اختصاصی، مزیت‌های آن و معیارهای خرید پهنای باند اختصاصی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

dedicated

پهنای باند اختصاصی چیست؟

ازآنجایی‌که نوسان در کیفیت اینترنت و افت سرعت می‌تواند موجب اختلال در زیرساخت‌های سازمانی شود و زمینه‌ساز نارضایتی در میان کارکنان و مشتریان خواهد بود، اینترنت پرسرعت پهنای باند اختصاصی تبدیل به یک راهکار پرطرفدار در میان کسب‌وکارهایی شده که خواستار اینترنت نامحدود هستند. برخلاف اینترنت ADSL و سایر سرویس‌های پهنای باند اشتراکی و حجمی، پهنای باند اختصاصی تمام منابع را به یک کسب‌وکار اختصاص می‌دهد و در نتیجه کاربران با افت سرعت و محدودیت در حجم ترافیک روبه‌رو نخواهند شد.

اکنون که بررسی کردیم اینترنت اختصاصی چیست، در ادامه درباره تفاوت سرویس‌های‌ اینترنت اختصاصی و اشتراکی توضیح می‌دهیم.

پهنای باند اختصاصی چه تفاوتی با پهنای باند اشتراکی دارد؟

در سرویس‌های اینترنت اشتراکی، پهنای باند بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود؛ به عبارت دیگر، با افزایش مقدار مصرف هر یک از کاربران، سرعت اینترنت سایر کاربران تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و کاهش می‌یابد. علاوه‌بر این، اشتراکی بودن پهنای باند باعث آسیب‌پذیر شدن کسب‌وکار در برابر نفوذهای امنیتی می‌شود. این‌ در حالی است که در سرویس پهنای باند اختصاصی، پهنای باند به‌صورت کامل در اختیار یک کاربر قرار می‌گیرد و به همین دلیل کاربر هرگز با افت سرعت رو‌به‌رو نخواهد شد. بااین‌وجود، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که می‌خواهند بودجه محدودی را برای سرویس اینترنت در نظر بگیرند، از پهنای باند اشتراکی که سرویسی به‌صرفه‌تر است استفاده می‌کنند.

dedicated shared

5 مزیت پهنای باند اختصاصی برای کسب‌وکارها

کسب‌وکارها درباره نوسان اینترنت حساسیت بیشتری نسبت به کاربران خانگی دارند. از‌این‌رو، پهنای باند اختصاصی که متناسب با نیازهای شرکت‌ها طراحی شده است، مزیت‌های ویژه‌ای را به آن‌ها ارائه می‌دهد. در ادامه به 5 مورد از مهم‌ترین مزیت‌های پهنای باند اختصاصی اشاره می‌کنیم:

امنیت بالا

دسترسی اختصاصی به شبکه که در این نوع اینترنت امکان‌پذیر می‌شود، مانع نفوذهای امنیتی و سرقت داده خواهد شد زیرا پهنای باند شما با هیچ کاربر دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

بدون افت سرعت

ازآن‌رو که هر سرویس پهنای باند اختصاصی فقط به یک کسب‌وکار تعلق دارد، نوسانی در سرعت اینترنت وجود نخواهد داشت. به‌وسیله این سرویس اینترنت، کاربران از سرعت آپلود و دانلود بالاتر و پایدارتری برخوردار می‌شوند و ازدحام ترافیک روی شبکه ایجاد نمی‌شود. افزون‌بر این، سرعت بالای پهنای باند اختصاصی به تهیه آسان و سریع نسخه پشتیبان کمک می‌کند و در نتیجه از داده‌های حیاتی سازمان محافظت خواهد شد.

بدون محدودیت حجم

کارکنان بسیاری از شرکت‌ها برای اجرای وظایفی که بر عهده دارند مجبور به مصرف حجم ترافیک زیادی هستند. در این موارد، محدودیت حجم اینترنت سازمانی بسیار آزاردهنده است و مانع انجام سریع کارها می‌شود. این در حالی است که پهنای باند اختصاصی هیچ محدودیتی در حجم ترافیک ندارد و همه کارکنان می‌توانند بدون نگرانی درباره اتمام حجم، فایل‌های مورد نیازشان را دانلود کنند یا انتقال دهند.

مقیاس‌پذیری بالا

اندازه هر شرکت از نظر تعداد نیروی انسانی و گستره فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد در طول زمان تغییر می‌کند. اگر زیرساخت‌های این کسب‌وکارها مقیاس‌پذیر باشند، فرآیند توسعه آن‌ها با سهولت بیشتر و با هزینه کمتری اتفاق خواهد افتاد. پهنای باند اختصاصی یک زیرساخت مقیاس‌پذیر است که هم‌زمان با توسعه کسب‌وکار می‌توان ظرفیت آن را در کم‌ترین زمان افزایش داد.

پشتیبانی دائمی

شمار زیادی از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط دسترسی به نیروی انسانی متخصص ندارند، بنابراین شرکت‌هایی را برای دریافت زیرساخت اینترنت سازمانی ترجیح می‌دهند که پشتیبانی تخصصی و دائمی برای سرویس‌های خود ارائه کنند. شرکت‌های بزرگ نیز علی‌رغم اینکه دارای نیروی انسانی ماهر هستند، با دریافت پشتیبانی برای اینترنت سازمانی، آسوده‌‌خاطرتر خواهند بود و اطمینان بیشتری نسبت به پیشگیری از اختلال‌ها خواهند داشت. در واقع پشتیبانی 24 ساعته کارشناسان فنی از سرویس پهنای باند اختصاصی، اعتماد مدیران کسب‌و‌کارها را به پایداری همیشگی آن جلب می‌کند.

every time

پهنای باند اختصاصی چگونه راه‌اندازی می‌شود؟

پهنای باند اختصاصی قابلیت ارائه بر بستر رادیو و بستر فیبر نوری را دارد. برای راه‌اندازی پهنای باند اختصاصی بر بستر رادیو ابتدا تیم فنی شرکت ارائه‌دهنده سرویس برای امکان‌سنجی به محل کسب‌وکار شما مراجعه می‌کند و پس از بررسی میدان دید ساختمان شرکت نسبت به پاپ‌سایت‌هایی که در سطح شهر وجود دارند، درباره امکان ارائه سرویس تصمیم‌گیری می‌کند. درصورتی که امکان ارائه سرویس وجود داشته باشد، تجهیزات لازم

برای پهنای باند اختصاصی در محل شرکت درخواست‌کننده سرویس و در پاپ‌سایت نصب می‌شوند و پس از تست فنی تحویل داده خواهند شد. در این مرحله، کسب‌و‌کار شما به پهنای باند اختصاصی متصل شده و با توجه به تصمیمی که در واحد فنی یا واحد فناوری اطلاعات (IT) شما گرفته می‌شود مقدار مشخصی از پهنای باند به هر یک از واحدها و افراد اختصاص می‌یابد.

ازطرف‌دیگر، اگر سازمان شما بستر فیبر نوری را برای پیاده‌سازی پهنای باند اختصاصی انتخاب کند، ابتدا اقدامات لازم برای فیبرکشی توسط شرکت ارائه‌دهنده سرویس انجام می‌شود و پس از تست فنی، پهنای باند اختصاصی بر بستر تکنولوژی فیبر نوری به شما تحویل داده خواهد شد.

اینترنت پهنای باند اختصاصی برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

همه کسب‌و‌کارها در هر اندازه و هر صنعتی که باشند می‌توانند از این سرویس اینترنت به‌عنوان اینترنت سازمانی خود استفاده کنند. کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SME) معمولا با کمبود منابع انسانی متخصص مواجه هستند و به زیرساخت‌هایی تمایل دارند که از پشتیبانی فنی 24 ساعته برخوردارند تا در‌صورت بروز هرگونه اختلال بتوانند با کمک کارشناسان پشتیبانی مشکلات مورد نظر را حل کنند. همچنین، مقیاس‌پذیری بالا و مناسب بودن قیمت پهنای باند اختصاصی به شرکت‌های کوچک و متوسط اطمینان می‌دهد که با بزرگ شدن کسب‌وکارشان دشواری چندانی بابت توسعه ظرفیت زیرساخت اینترنت نخواهند داشت.

ازطرف‌دیگر، کسب‌وکارهای بزرگ دغدغه‌های جدی درباره امنیت داده و پایداری زیرساخت‌ها دارند، زیرا اندکی اختلال در هر یک از آن‌ها باعث به وجود آمدن خسارات سنگینی خواهد شد. علاوه‌بر این، تعداد زیاد نیروی انسانی این شرکت‌ها موجب می‌شود که حجم ترافیک مصرفی کارکنان بسیار زیاد باشد و هرگونه محدودیت در حجم ترافیک باعث نارضایتی کارکنان و مشتریان شود.

پس می‌توانیم بگوییم که کسب‌وکارهای بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هر یک به دلایل خاصی اینترنت پهنای باند اختصاصی را برای بهبود عملکرد خود ترجیح می‌دهند.

راهنمای خرید اینترنت سازمانی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

درحال‌حاضر شرکت‌های زیادی فروش پهنای باند اختصاصی را انجام می‌دهند اما برای اینکه بهترین ارائه‌دهنده این سرویس را انتخاب کنید، توصیه می‌شود که آن‌ها را با توجه به معیارهای زیر مقایسه کنید:

سرعت و پایداری

مهم‌ترین شاخص برای مقایسه شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت پهنای باند اختصاصی، میانگین سرعت و پایداری آن‌ها است. برای اطمینان درباره کیفیت پهنای باند دریافتی از نظر سرعت و پایداری، می‌توانید از شرکت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت سازمانی درخواست SLA یا همان ضمانت پایداری سرویس داشته باشید.

high speed

پشتیبانی تخصصی

حضور نیروهای متخصص در واحد پشتیبانی به شما این اطمینان را می‌دهد که در زمان بروز اختلال فنی تنها نخواهید ماند و به مشکل شما در کوتاه‌ترین زمان رسیدگی خواهد شد. بنابراین، حتما تعهدات پشتیبانی را بررسی و فقط درصورتی که انتظارات شما را برآورده می‌کرد، سرویس مورد نظر را دریافت کنید. برای مثال، کارشناسان فنی شاتل پشتیبانی دائمی به کاربران پهنای باند اختصاصی ارائه می‌کنند و با مانیتورینگ 24 ساعته، از بروز ایرادهای فنی و نوسان اینترنت پیشگیری می‌کنند. شما نیز می‌توانید برای گفتگو با کارشناسان شاتل و دریافت مشاوره رایگان با شماره 91000999 – 021 تماس بگیرید.

پوشش سراسری

برای بررسی میزان پوشش هر شرکت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت، تعداد پاپ‌سایت‌های آن‌ها را باید در نظر بگیرید. پاپ‌سایت‌ها مراکزی متعلق به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت هستند و وظیفه انتقال پهنای باند از این شرکت‌ها به کسب‌وکارهای دریافت‌کننده سرویس اینترنت را بر عهده دارند. زیاد بودن تعداد پاپ‌سایت‌ها و پراکندکی آن‌ها در همه مناطق این اطمینان را می‌دهد که دفاتر و مراکز کسب‌وکار شما در هر مکانی که باشند امکان دریافت بالاترین کیفیت پهنای باند اختصاصی را بر بستر رادیو خواهند داشت. برای مثال شرکت شاتل بیشترین تعداد پاپ‌سایت را در استان‌های مختلف ایران دارد و به همین دلیل دارای گسترده‌ترین پوشش جغرافیایی پهنای باند اختصاصی در میان شرکت‌های خصوصی ارائه‌دهنده اینترنت است. برای اطلاعات بیشتر درباره اینترنت سازمانی، می‌توانید به صفحه پهنای باند اختصاصی شاتل مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که راهنمای کاملی برای معرفی و انتخاب بهترین اینترنت سازمانی در اختیار شما قرار دهیم. در بخش‌های مختلف این نوشته درباره پهنای باند اختصاصی، مزیت‌های آن، شیوه راه‌اندازی و معیارهای خرید پهنای باند اختصاصی توضیحاتی را ارائه دادیم. امیدواریم این نوشته به‌عنوان راهنمای انتخاب بهترین اینترنت نامحدود سازمانی، به شما در تصمیم‌گیری برای خرید اینترنت پرسرعت کمک کرده باشد.