Web Analytics Made Easy - Statcounter

مشکلات رایج موبایل و لپ تاپ کدامند؟ چگونه از این مشکلات پیشگیری کنیم؟

چکیده : موبایل ها و لپ تاپ ها همگی احتمال خرابی های بسیاری را دارند. اما برخی از این خرابی ها بیشتر از باقی دیده میشوند. آیا این خرابی ها را میشناسید؟

امروزه موبایل و لپ تاپ به ابزاری ضروری در زندگی روزمره تبدیل شده‌اند. با این حال، این دستگاه‌ها نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری می‌توانند با مشکلاتی مواجه شوند. در این مقاله، به بررسی برخی از رایج‌ترین ایرادات موبایل و لپ تاپ در برندهای مختلف می‌پردازیم.رایج ترین خرابی هایی که میتوان برای یک موبایل در نظر داشت شکستگی و آب خوردگی است اما در این مقاله به ایرادات ذاتی برند های مختلفی میپردازیم.

برخی از ایرادات به صورت خود به خودی برای موبایل یا لپ تاپ شما اتفاق می افتد و ربطی به استفاده کاربران ندارد. این ایرادات تماما شناسایی شده اند و قابل حل میباشند.در ادامه این ایرادات را بهتر میشناسیم و میتوانیم قبل از خرید این گوشی ها و لپ تاپ ها بهتر تصمیم بگیریم.

مشکلات رایج موبایل:

تعمیرات موبایل

مشکلاتی هستند که در تمامی برند ها دیده میشوند و در زیر میتوانید این ارادات را مشاهده کنید. به صورت کلی این ایرادات میتواند برای یک گوشی موبایل اتفاق بی افتت که هم هرا یکجا برای شما عزیزان آورده ایم.

 • خاموش شدن ناگهانی: این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند نقص باتری، گرم شدن بیش از حد دستگاه، یا مشکلات نرم افزاری باشد.البته در بررسی این مشکل نمیتوان به طور قطع یکی از این عوامل را دخیل دانست. مشکل خاموشی ناگهانی تا قبل از بررسی توسط تعمیرکار نمیتواند ریشه اصلی خود را آشکار سازد ولی به صورت معمول این مشکل ریشه در پردازنده و یا آیسی شارژ دارد.
 • مشکلات مربوط به صفحه نمایش: شکستگی صفحه نمایش، پیکسل‌های سوخته، و تغییر رنگ از جمله مشکلات رایج مربوط به صفحه نمایش موبایل هستند. البته برخی موارد که در مادربرد نیز رخ میدهند میتوانند مشکلات تصویر را به وجود بیاورند. این مشکلات میتوانند مربوط به مسیر ها و آیسی های کنترل کننده تصویر باشند.
 • مشکلات مربوط به دوربین: تار شدن تصاویر، لکه‌های روی لنز، و عدم فوکوس از جمله مشکلات رایج مربوط به دوربین موبایل هستند. در این مورد بهتر است بدانید که دوربین های موبایل خرابی هایی غیر از شکستگی و آب خوردگی ندارند و دوربین موبایل به صورت خود به خودی خرابی ندارد.
 • مشکلات مربوط به باتری: تخلیه سریع باتری، عدم شارژ شدن کامل، و گرم شدن بیش از حد باتری از جمله مشکلات رایج مربوط به باتری موبایل هستند. باتری ها در هر برندی که باشند بعد از مدتی استفاده خراب شده و باید تعویض گردند. این موضوع به دلیل ساختار باتری بوده و ربطی به استفاده کاربران ندارد. البته که استفاده نادرست میتواند روند خرابی باتری را سرعت بخشد و با استفاده صحیح میتوان عمر باتری را تا حد زیادی افزایش داد.
 • مشکلات مربوط به Wi-Fi: عدم اتصال به Wi-Fi، سرعت پایین اینترنت، و قطع شدن مکرر اتصال از جمله مشکلات رایج مربوط به Wi-Fi موبایل هستند.در خرابی هایی که وای فای و بلوتوث با هم کار نمیکنند قطعا مشکلات سخت افزاری دخیل هستند و آیسی وای فای و بلوتوث باید تعویض شود. اما وقتی یکی از این دو کار نکنند ایراد میتواند ریشه در نرم افزار نیز داشته باشد.
 • مشکلات مربوط به بلوتوث: عدم اتصال به دستگاه‌های بلوتوث، قطع شدن مکرر اتصال، و کیفیت صدای پایین از جمله مشکلات رایج مربوط به بلوتوث موبایل هستند. همانطور که در بالا گفته شد آیسی کنترل کننده وای فای و بلوتوث یکی است و در صورت خرابی هر دو این قابلیت ها از بین خواهد رفت. اما خرابی بلوتوث به تنهایی ریشه در نرم افزار دارد و متخصص نرم افزار قادر به حل آن میباشد.

برخی از برندهای موبایل که به طور متداول با این مشکلات مواجه هستند:

 • سامسونگ:  گوشی های سامسونگ از محبوب ترین گوشی های هوشمند در جهان هستند. با این حال، مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، این گوشی ها نیز می توانند با مشکلاتی مواجه شوند. در ادامه در مورد این ایرادات توضیح خواهیم داد :

1. تخلیه سریع باتری:

یکی از رایج ترین مشکلات گوشی های سامسونگ، تخلیه سریع باتری است. این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند روشنایی صفحه نمایش بالا، استفاده از برنامه های پرمصرف، و فعال بودن بلوتوث و وای فای باشد. اما با وجود این امکانات نیز گوشی های سامسونگ از باتری های با قدرت بالایی برخوردار هستند که میتوانند بیش از یک روز در استفاده های نیمه سنگین شارژ دهی کنند. اما اگر احساس میکنید که باتری شما همانند سابق شارژ دهی نداشته و کمتر از یک روز باتری خالی می کند ممکن است باتری شما دچار مشکل شده باشد.

مشکل تخلیه سریع شارژ همیشه از باتری نبوده و میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. مانند خرابی آیسی شارژ و یا خرابی پردازنده. در پی همین موضوع توصیه میشود برای تعمیر گوشی سامسونگی که به ایراد باتری یا تخلیه شارژ دچار شده است حتما به نمایندگی تعمیرات موبایل سامسونگ مراجعه کنید و یا از طریق سایت این مجموعه درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید.همچنین میتوانید با شماره 02191300348 تماس گرفته و درخواست پیک رایگان نمایید.

2. هنگ کردن صفحه نمایش:

یکی دیگر از مشکلات رایج گوشی های سامسونگ، هنگ کردن صفحه نمایش است. این مشکل می تواند ناشی از کمبود حافظه RAM، وجود بدافزار، یا مشکلات مربوط به نرم افزار باشد.سعی کند گوشی خود را در حالت safe mode قرار دهید تا اگر برنامه ای باعث ایجاد این مشکل شده است از سیستم خارج شده و مشکل حل شود. در صورتی که مشکل حل شد بهتر است بدانید یکی از نرم افزار هایی که اخیرا نصب نموده اید این مشکل را به وجود آورده است.

3. مشکلات مربوط به Wi-Fi:

مشکلات مربوط به Wi-Fi، مانند عدم اتصال به Wi-Fi، سرعت پایین اینترنت، و قطع شدن مکرر اتصال، از دیگر مشکلات رایج گوشی های سامسونگ هستند. بسیار دیده شده است که کاربران گزارش کرده اند که گوشی سامسونگ آنها وای فای را یافت کرده اما توانایی اتصال به آن را ندارد. این مشکل رایج ترین مشکل در گوشی های سامسونگ میباشد که با نصب مجدد سیستم عامل قابل حل است.

نکات مهم:

 • قبل از انجام هرگونه اقدام برای رفع مشکل، از اطلاعات مهم خود مانند مخاطبین، عکس ها و اسناد خود پشتیبان تهیه کنید.
 • اگر گوشی شما تحت گارانتی است، حتماً از آن استفاده کنید.
 • در انتخاب تعمیرکار دقت کنید و از افراد معتبر و باتجربه کمک بگیرید.
 1. اپل: گوشی های برند اپل که با نام تجاری آیفون به بازار عرضه میشوند در مدل های مختلف خود میتوانند ایرادات بسیاری را تجربه کنند. برخی از این ایرادات را در زیر برای شما عنوان نموده ایم. لازم به ذکر است که در صورت خرابی و برای تعمیرات آیفون میتوانید با شماره 02191300348 تماس گرفته و درخواست پیک رایگان نمایید.

1.ایرادات آنتن :

ایراد های گوشی های آیفون در سری های 7 و 8 مربوط به آنتن بود که بعد ها مشخص شد ایراد ناشی از خرابی آیسی بیس باند بوده و با ریبال کردن این آیسی مشکل برطرف میشد. قسمت بد ماجرا این بود که این ایراد نه در برابر ضربه ، نه در برابر آب خوردگی و به صورت خود به خودی اتفاق می افتاد و کاربر در آن دخیل نبود.

2.ایرادات فیس آیدی

فیس آیدی در بدو ورود به دلیل نوپا بودن و تازگی تولید به مشکلات زیادی برخورد میکرد. این مشکل از گوشی آیفون x تا آیفون 11 ادامه داشت و در آیفون 12 این مشکل برطرف شد. موضوع بدی که در اینجا وجود داشت این بود که گوشی های آیفون قابلیت تعویض فیس آیدی را نداشته و حتما باید این مشکل با تعمیرات برطرف میشد و در صورتی که خرابی این قطعه قابل تعمیر نبود کاربر دیگر توانایی استفاده از فیس آیدی را نداشت.

 • شیائومی: مشکلات مربوط به نرم افزار، مشکلات مربوط به Wi-Fi، خاموشی ناگهانی و … میتواند از مشکلات گوشی های شیائومی باشد که در این بین مشکل خاموشی ناگهانی از باقی بسیار بیشتر است. این مشکل معمولا ریشه در پردازنده گوشی دارد. این مشکل میتواند با ریبال کردن سی پی یو حل شده و به کلی برطرف شود اما در برخی موارد این مشکل میتواند ریشه در برخی قطعات دیگر مانند باتری یا آیسی تغذیه نیز باشد. گوشی های شیائومی به دلیل قیمت مناسب و کارایی بالا، به یکی از محبوب ترین برندهای گوشی های هوشمند در جهان تبدیل شده اند. با این حال، مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، این گوشی ها نیز می توانند با مشکلاتی مواجه شوند. در این مقاله، به بررسی برخی از رایج ترین خرابی های گوشی های شیائومی و راه حل های آنها می پردازیم.

1. گرم شدن بیش از حد:

یکی از رایج ترین خرابی های گوشی های شیائومی، گرم شدن بیش از حد آنها است. این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استفاده ی سنگین از گوشی، بازی کردن به مدت طولانی، و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید باشد. اما این عوامل در صورتی هستند که کاربر از گوشی استفاده هایی را میکند اما گاهی این حرارت بالا بی دلیل اتفاق می افتد . این مشکل میتواند از نرم افزار ، آیسی شارژ ، سی پی یو و … باشد که تنها توسط نمایندگی تعمیرات موبایل شیائومی قابل تشخیص است.

این مشکل را نمیتوان ساده گرفت زیرا ممکن است در طولانی مدت خسارات بسیار زیادی را برای کاربر به وجود بیاورد. در صورت مشاهده این ایراد هرچه سریع تر به یک نمایندگی تعمیرات مجاز مراجعه نمایید.

راه حل:

 • برنامه های پرمصرف را ببندید.
 • روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید.
 • از قاب گوشی استفاده نکنید یا از قاب های نازک استفاده کنید.
 • گوشی خود را در جای خنک قرار دهید.
 • از گوشی خود در حین شارژ استفاده نکنید.
 • باتری گوشی خود را تعویض کنید (اگر قدیمی است).

2. مشکلات مربوط به باتری:

مشکلات مربوط به باتری، مانند تخلیه سریع باتری، عدم شارژ شدن کامل، و خاموش شدن ناگهانی گوشی، از دیگر خرابی های رایج گوشی های شیائومی هستند. باتری در گوشی های شیائومی متاسفانه کیفیت مناسبی ندارد و در مدت زمان کوتاهی خراب میشود. در صورتی که باتری موبایل شما خراب شده باشد و برای تعویض آن اقدام نکنید ممکن است آیسی تغذیه و آیسی شارژ موبایل شما نیز به مشکل بخورد.

باتری ها در بازار در کیفیت های مختلفی مانند اورجینال ، کپی و های کپی موجود میباشند که به هیچ عنوان توصیه نمیشود از باتری های غیر اورجینال استفاده نماییدو زیرا این باتری ها فرق آنچنانی با باتری های خراب ندارند و رضایت شما را به هیچ عنوان جلب نمیکنند. مهم ترین موضوع در باتری های غیر اوزجینال عدم وجود گارانتی معتبر است که در صورت خرابی باید مجددا باتری دیگری تهیه نمایید و هزینه های بیشتری را بپردازید.

3. مشکلات مربوط به صفحه نمایش:

مشکلات مربوط به صفحه نمایش، مانند شکستگی صفحه نمایش، پیکسل های سوخته، و تغییر رنگ، از دیگر خرابی های رایج گوشی های شیائومی هستند.شیائومی از صفحه نمایش های با کیفیتی استفاده میکند اما چون تکنولوژی ضعیفی در ساخت این صفحه نمایش های با کیفیت استفاده میکند ممکن است در برخی موارد این صفحه نمایش ها به مشکل بر بخورند.

مشکلات رایج لپ تاپ:

تعمیرات لپ تاپ

لپ تاپ ها امروزه در اشغال بسیاری مانند فریلنسری ، طراحان گرافیک ، تدوین گران و … جزو یکی از ملزمات شده است و در صورت خرابی ممکن است در کار و درامد افراد اختلال ایجاد نماید. لپ تاپ ها نیز مانند گوشی های موبایل لوازم الکترونیکی بوده و از خرابی مصون نیستند. اما برخی از این خرابی ها در برند ها و مدل های مشخصی بیش از باقی هستند که کمی پایین تر به آنها پرداخته ایم. دقت داشته باشید که این خرابی ها ممکن است در طول عمر لپ تاپ شما هیچگاه رخ نداده و لپ تاپی که تهیه کرده اید تا سال ها برای شما کار کند. ولی اگر این خرابی ها را بشناسید میتوانید در امر نگهداری لپ تاپ بیشتر بکوشید و یا در هنگاه خرید یک لپ تاپ جدیدبهتر تصمیم بگیرید.

 • گرم شدن بیش از حد: گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند گرد و غبار در فن، مشکلات مربوط به باتری، یا استفاده از لپ تاپ در محیط‌های گرم باشد.
 • کندی: کندی لپ تاپ می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند کمبود حافظه RAM، وجود بدافزار، یا مشکلات مربوط به هارد دیسک باشد.
 • مشکلات مربوط به صفحه نمایش: لکه‌های روی صفحه نمایش، پیکسل‌های سوخته، و خاموش شدن ناگهانی صفحه نمایش از جمله مشکلات رایج مربوط به صفحه نمایش لپ تاپ هستند.
 • مشکلات مربوط به باتری: تخلیه سریع باتری، عدم شارژ شدن کامل، و گرم شدن بیش از حد باتری از جمله مشکلات رایج مربوط به باتری لپ تاپ هستند.
 • مشکلات مربوط به Wi-Fi: عدم اتصال به Wi-Fi، سرعت پایین اینترنت، و قطع شدن مکرر اتصال از جمله مشکلات رایج مربوط به Wi-Fi لپ تاپ هستند.
 • مشکلات مربوط به بوت شدن: عدم روشن شدن لپ تاپ، خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ، و گیر کردن در صفحه بوت از جمله مشکلات رایج مربوط به بوت شدن لپ تاپ هستند.

برخی از برندهای لپ تاپ که به طور متداول با این مشکلات مواجه هستند:

 • دل: مشکلات مربوط به گرم شدن بیش از حد، مشکلات مربوط به Wi-Fi، و مشکلات مربوط به باتری را میتوان از رایج ترین مشلات مربوط با برند دل دانست. بزرگ ترین مشکلی که در تعمیرات لپ تاپ دل مشاهده میشود عدم وجود قطعات در سری های جدید این برند است. این موضوع میتواند زمان تعمیرات این لپ تاپ ها را تاحد بسیار زیادی بالا ببرد. همچنین لپ تاپ های دل از فن ها و سیستم خنک کننده با کیفیتی برخوردار نیستند و این موضع میتواند باعث بالا رفتن حرارت لپ تاپ و خرابی پردازنده یا مادربرد گردد. در این صورت هزینه های تعمیر بسیار بالا رفته و تعمیر آن برای کاربران مقرون به صرفه نخواهد بود. اگر مشکلی برای لپ تاپ دل شما به وجود آمد میتوانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل مراجعه کرده و یا با شماره 02191300348 تماس بگیرید.
 • ایسوس: مشکلات مربوط به صفحه نمایش، مشکلات مربوط به Wi-Fi، و مشکلات مربوط به بوت شدن از مشکلاتی است که میتواند در یک لپ تاپ ایسوس اتفاق بی افتد. همانند لپ تاپ های دل سری زنبوک ایسوس نیز قطعات زیادی در بازار موجود ندارد و در صورت خرابی این لپ تاپ ها و نیاز به تعویض قطعات ، کاربران باید زمان بسیار زیادی را منتظر موجود شدن قطعات نمایند. همچنین لپ تاپ های ایسوس که از پردازنده های رایزن استفاده میکنند بیش از باقی لپ تاپ ها حرارت تولید میکنند و این موضوع نیز میتواند خسارات بسیار زیادی را برای لپ تاپ به وجود بیاورد. 
 • اچ پی: لپ تاپ های اچ پی از بهترین لپ تاپ های موجود در بازار شناخته میشوند وخرابی های بسیار کمی دارند. اما در صورت خرابی هرینه های بسیاری را نیز میتوانند بر دوش کاربران بنهند. همان مشکل حرارت بالا در پردازنده های رایزن که در لپ تاپ های ایسوس مشاهده میشد را در لپ تاپ های اچ پی نیز میتوان یافت. 

         لپ تاپ های اچ پی معمولا بدنه های ضعیفی دارند و در مقابل ضربات کوچک نیز امکان شکستگی و آسیب را دارند. قاب های لپ تاپ اچ پی بسیار کمیاب و در برخی موارد بسیار نایاب هستند اما روش هایی در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی یافت میشود که میتوان قاب های شکسته را نیز تعمیر نمود. این روش برای قاب های پلاستیکی تزریق پلاستیک و برای لپ تاپ های فلزی جوشکاری میباشد. این عمل به گونه ای انجام میشود که حتی برخی از تعمیرکاران نیز نمیتوانند قاب های ترمیم شده را تشخیص دهند.

نتیجه :

هر وسیله الکترونیکی امکان خرابی را دارد و بالاخره روزی به این ایرادات برخورد خواهید کرد پس اگر به دنبال یک لپ تاپ یا موبایل هستید که خرابی نداشته باشد وقت خود را هدر داده اید. اما با دانستن ایرادات رایج که در این لوازم الکترونیکی به وجود می آید میتوانید با چشمی باز به انتخاب و خرید بهترین مدل و برند ها اقدام نمایید. در این مقاله سعی بر آن شد که واقعیت های هر برند را برای شما بازگو کنیم و مراکزی معتبر برای تعمیرات این لوازم را نیز معرفی نمودیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.