Web Analytics Made Easy - Statcounter
آیفون ۱۴ - iphone 14

استفاده از صفحه‌نمایش ۶۰ هرتزی در آیفون ۱۴ مضحک است

استفاده اپل از صفحه‌نمایش با نرخ بسیار پایین 60 هرتز در گوشی که 799 دلار قیمت دارد، بسیار عجیب است!
استفاده اپل از صفحه‌نمایش با نرخ بسیار پایین 60 هرتز در گوشی که 799 دلار قیمت دارد، بسیار عجیب است!

رویداد هفته گذشته اپل مملو از رونمایی تولیدات و محصولات جدید و معرفی ویژگی‌هایی برای آیفون‌ها بود که گوشی‌های اندرویدی سال‌ها از آن برخوردار بودند.

البته این ویژگی‌های قابل انتظار با نوآوری‌هایی نسبت به اندروید همراه بودند. نمایشگر همیشه روشن آیفون 14 پرو نسبت به گوشی‌های اندرویدی توانایی بیشتری دارد و ویژگی جالب جزیره پویا (Dynamic Island) خلاقیت اپل را نشان می‌دهد که چگونه یک بریدگی نمایشگر را می‌توان به یک ویژگی تبدیل کرد تا به یک عامل حواس پرتی.

جزیره پویا آیفون ۱۴ - جزیره داینامیک - Dynamic Island iphone 14
ویژگی جزیره پویا

اما یک چیز در این رویداد بسیار ناامیدکننده بود: آیفون 14!

با این که آیفون 14 به قدر کافی ارتقا دارد که خرید آن نسبت به آیفون 13 که اکنون 100 دلار ارزان‌تر است، منطقی‌تر است. اما این واقعیت که اپل در سال 2022 به یک گوشی 799 دلاری صفحه نمایش 60 هرتزی داده، خنده‌دار است. در واقع، توهین آمیز است.

می‌توان درک کرد که اپل می‌خواهد صفحه نمایش 120 هرتزی خود را به عنوان یک ویژگی آیفون پرو برای یک نسل حفظ کند، اما ادامه دادن آن برای دو نسل عمیقاً ناامید کننده است. مطمئناً، می‌توان استدلال کرد که این راهی برای کاهش هزینه‌ها است و آیفون 14 و آیفون 14 پلاس را قادر می‌سازد تا عمر باتری قابل توجهی داشته باشند. اما زمانی که حتی گوشی‌های اندرویدی میان‌رده و مقرون به صرفه می‌توانند با پنل 90 هرتز ساخته شوند، مطمئنا آیفون 14 انتخاب درستی نخواهد بود.

با تجهیز نکردن آیفون 14 به صفحه نمایش 120 هرتز یا حتی 90 هرتز، احساس می کنیم اپل در حال جلوگیری از توسعه فناوری در گوشی‌های هوشمند است. ما می‌دانیم که آیفون‌ها در ایالات متحده چقدر محبوب هستند، بنابراین اپل عملاً از ارائه فناوری برای بسیاری از آمریکایی‌ها جلوگیری می کند تا از آن لذت ببرند، مگر اینکه در برهه‌ای که هزینه‌های زندگی افزایش یافته است، یک گوشی 999 دلاری را خریداری کنند.

درک می‌کنیم که مالکان کوپرتینو یک موسسه خیریه اداره نمی‌کنند، اما اپل خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در فناوری معرفی می‌کند. پس چرا به مشتریان خود نمایشگری با نرخ تازه‌سازی بالا ارائه نمی‌دهد؟ به هر حال اینطور نیست که آیفون 14 استاندارد ارزان باشد. سامسونگ گلکسی اس 22 با قیمت 799 دلار عرضه می‌شود و صفحه نمایش 120 هرتزی و همچنین دوربین پشتی تله فوتو را ارائه می‌دهد.

خوشبختانه، استفاده از نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا عمدتاً به دنیای اندروید نفوذ کرده است، بنابراین نیازی نداریم که اپل استانداردهای فنی را در اینجا برای دیگران تعیین کند. اما این که شرکتی 50 درصد از گوشی‌های پرچمدار جدید خود را با صفحه نمایش 60 هرتزی به فروش می‌رساند، اصلاً قابل درک نیست. با در نظر گرفتن تمام این موارد، اگر همچنان به آیفون علاقه‌مند هستید و از ما بپرسید که چه آیفون جدیدی بخریم و چه چیزی توصیه می‌شود، باید آیفون 14 پرو را انتخاب کنید. دوربین 48 مگاپیکسلی و تراشه جدید A16 Bionic پیشرفت‌های قانع‌کننده‌ای هستند و جزیره داینامیک ویژگی جالبی به نظر می‌رسد.