Web Analytics Made Easy - Statcounter

حجم مودم من چقدر است؟+ اطلاع از حجم مصرفی و باقی مانده مودم

اصلی ترین دستگاه برای اتصال به دنیای اینترنت مودم است. به مقدار حجم اینترنتی که توسط کاربران مصرف می گردد؛ حجم مودم (Data Usage) گفته می شود. برای آگاهی از میزان مصرف بسته اینترنتی یا حجم مودم این مقاله  را مطالعه کنید. مطالبی پیرامون حجم مودم مخابرات و آگاهی از حجم باقی مانده مودم نیز در این مقاله ارائه گردیده است.

معرفی مودم و ISP

اولین گام برای اتصال به اینترنت ISP ها هستند؛ شرکت های مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل و …. سرویس ها و خدمات اتصال به اینترنت را در اختیار شما قرار می دهند. دومین گام انتخاب و خرید مودم مناسب توسط اشخاص یا شرکتها است. مودم دستگاه کوچکی است که دسترسی به سرویس های اینترنت را برای خانه یا محل کار شما امکان پذیر می کند. مودم ها می توانند کابلی، بی سیم، ماهواره ای یا فیبر نوری باشند. حجم مودم شما و میزان مصرف اینترنت به دستگاه هایی مربوط می شود که به مودم متصل می شوند. از تماشای فیلم تا ویدئو کال ها همگی مصرف اینترنت شما را تشکیل می دهند.

به طور میانگین یک کاربر در هر ماه بالغ بر 500 گیگابایت در طرح اینترنت خانگی خود مصرف می کند. برای بررسی آخرین وضعیت مصرف حجم مودم و داده خود به پورتال کاربری خود در سایت شرکتی که اینترنت را از آن طریق تهیه کرده اید رفته و میزان مصرف داده و حجم باقی مانده مودم و صورتحساب خود را مشاهده فرمایید.

مودم وسیله ای است که به شما امکان اتصال به اینترنت و خدمات کابلی را در خانه شما فراهم می کند. یک مودم کابلی از طریق کابل ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) برای اتصال رایانه ها، تلویزیون های هوشمند و سایر دستگاه های الکترونیک تان به اینترنت استفاده می کند. در حالی که یک مودم بی سیم دسترسی را بدون سیم های فیزیکی فراهم می کند. فارغ از اینکه چند دستگاه در خانه تان دارید که به اینترنت متصل می شوند، تنها به یک مودم Wi-Fi نیاز دارید. هنگامی که ارتباط مودم شما به اینترنت برقرار شد، مودم، اینترنت را بدون سیم به سایر دستگاه های وای فای مثل موبایل و لپ تاپ و غیره در خانه تان وصل می کند.

بررسی میزان مصرف اینترنت (Data Usage)

مودم مهمترین نقش در ارتباط کاربر به اینترنت را دارد. همچنین سازگاری مودم با خدمات و پهنای باند که توسط ISP ارائه می شود بسیار مهم است. از طرفی هیچ کاربری دوست ندارد از میزان مجاز اینترنتی که در اختیار خود دارد بیشتر استفاده کند زیرا متحمل پرداخت هزینه های اضافی اینترنت می گردد که اگر این قبض ها پرداخت نشود اینترنت قطع خواهد گردید.

برای اینکه از میزان مصرف اینترنت یا داده تلفن همراه خود آگاه شوید براحتی به تنظیمات گوشی رفته و روی قسمت “مصرف داده” (Data Usage) کلیک کنید

مشاهده حجم مودم و مصرف داده در گوشی همراه

 در این قسمت مشاهده می کنید که حجم باقی مانده مودم یا همان اتصال اینترنت شما چقدر است.

 برای اطلاعات دقیق به سایت ارائه دهنده خدمات و سرویس های اینترنت خود و با ورود به حساب کاربری به راحتی میزان مصرف حجم مودم آگاه شوید. ناگفته نماند که شرکت های ISP میزان مصرف اینترنت و حجم باقی مانده مودم را به شما پیامک خواهند کرد.

بررسی حجم مودم اینترنت در سایت مخابرات

اکثر ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه و ISPهای کابلی/ DSL خانگی یک سیستم ورود دارند که در آن می توانید آمار مصرف داده خود را در ماه برای استفاده از اینترنت خانگی محاسبه کنید. شرکت مخابرات ایران که مجهز به پیشرفته ترین زیر ساخت های سخت افزاری برای اتصال به اینترنت است بیشترین درخواست در میان مشترکین اداری و خانگی را دارد. شرکت مخابرات به عنوان یک تامین کننده اینترنت، خدمات و سرویس های مختلفی برای مشترکین خود ارائه می دهد. سرویس پرداخت قبض، اینترنت، امور مشتریان و مخابرات من از جمله این خدمات هستند.

مشاهده میزان حجم مصرفی و حجم باقیمانده

مشترکین اینترنت نیز می توانند از طریق سرویس ریز مصرف اینترنت نسبت به مشاهده گزارش کارکرد و میزان ترافیک مصرفی و باقی مانده حجم مودم خود در هر یک از حوزه های داخلی، بین الملل، محتوا و شبکه های اجتماعی اقدام نمایند. به همین منظور ورود به سامانه مدیریت اینترنت مشتریان شرکت مخابرات ایران شده adsl.tci.ir/panel و سپس انتخاب خدمات “ADSL” نام کاربری و پسورد خود را که قبلا توسط شرکت در اختیار شما قرار گرفته براحتی مقدار مصرف اینترنت و حجم مودم مخابرات خود را مشاهده کنید. با این رابط کاربری جزئیات فعالیت های شما قابل پیگیری است؛ بعنوان مثال جزئیات مصرف حجم مودم را با توجه به زمان مورد نظر شما نشان می دهد.

با ورود به سایت در قسمت داشبورد مصرف اینترنت روزانه و 7 روز گذشته خود را مشاهده می کنید. همچنین می توانید حجم باقی مانده مودم خود را ببینید. حجم مودم یا همان حجم بسته اینترنت به صورت دایره هایی مشخص است؛ حال اگر دایره ها به رنگ سیاه باشد یعنی حجم اینترنت خود را مصرف کرده اید و اگر دایره ها سفید رنگ باشند، یعنی حجم مودم باقی مانده هنوز مصرف نشده است.

سخن نهایی

جهت اطلاع از آخرین گزارشات و ریز کارکرد اینترنت و مشاهده حجم اینترنت مودم خود به سایت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود وارد شده و اطلاعات لازم را کسب کنید. data usage در موبایل هم حجم مصرفی مودم را نشان می دهد. براحتی می توانید بفهمید چقدر از حجم بسته اینترنت و حجم مودم شما مصرف گردیده است. مشترکین شرکت مخابرات نیز می توانند از باقی مانده حجم مودم خود در سامانه مدیریت اینترنت مشتریان این شرکت آگاه شوند.

منبع: مجله شبکه ارغوان