Web Analytics Made Easy - Statcounter

امارات و مصر تفاهم‌نامه‌ای برای پروژه‌های مرکز داده به ظرفیت 1 گیگاوات امضا کردند

همکاری امارات و مصر در ساخت دیتاسنتر

وزارت سرمایه گذاری امارات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصر برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت دیجیتال مصر تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.

این تفاهم‌نامه می‌تواند منجر به توسعه 1 گیگاوات ظرفیت مرکز داده در مصر شود. البته برای آن جدول زمانی مشخصی ارائه نشده است.

به گفته دکتر عمرو طلعت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مصر، مرحله اول این تفاهم نامه توسعه 100 مگاوات ظرفیت مرکز داده خواهد بود. علاوه بر این، مشوق‌های پیشنهادی برای حمایت از سرمایه‌گذاری بیشتر در پروژه‌های مرکز داده مورد بحث قرار خواهد گرفت. برنامه اقدام مشترک و سازوکارهای نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه نیز از طریق همکاری دو طرف تدوین خواهد شد.

این تفاهم‌نامه در حمایت از اهداف دیجیتالی مصر عمل می‌کند. مصر امیدوار است که با طرح «مصر دیجیتال»، بخشی از چشم انداز مصر 2030، بتواند یک اقتصاد دیجیتال قوی بسازد. توسعه زیرساخت ICT، چه در داخل و چه در خارج از مصر و همچنین گسترش شبکه بین‌المللی آفریقا و توسعه مراکز داده بومی، بنیان طرح مصر دیجیتال است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ارزش بازار مراکز داده در مصر از 490 میلیون دلار در سال 2022 به 1/1 میلیارد دلار تا سال 2030 افزایش می‌یابد.

مصر به دلیل تراکم کابل‌های زیر دریا که از این کشور عبور می‌کند، اتصالات بسیار مناسبی دارد. در اکتبر 2023، شرکت مخابرات مصر و 4iG تفاهم‌نامه‌ای برای کابل زیردریایی جدید که این کشور را به آلبانی متصل می‌کند، امضا کردند. در همان ماه، عمرو طلعت اعلام کرد که مصر بیش از 600 میلیون دلار برای توسعه شبکه کابلی اینترنت زیر دریا اختصاص خواهد داد.

دیتاسنتر مصر

در اواسط بهار امسال، شرکت مراکز داده خزنه متعلق به امارات متحده عربی اعلام کرد که یک مرکز داده در قاهره، مصر می‌سازد. در همان ماه، GPX Global Systems اعلام کرد که مرکز داده Cairo 2 را توسعه داده و تقریباً چهار برابر ظرفیت IT خود را افزایش خواهد داد.