Web Analytics Made Easy - Statcounter
آتش سوزی دیتاسنتر (مرکز داده) در جاکارتا اندونزی

آتش سوزی در مرکز داده سایبر وان در اندونزی جان دو نفر را گرفت

پس از انفجار سرورها، دو تکنسین مرکز داده بر اثر استنشاق دود جان خود را از دست دادند
پس از انفجار سرورها، دو تکنسین مرکز داده بر اثر استنشاق دود جان خود را از دست دادند

دو نفر در آتش سوزی مرکز داده سایبر 1 در جاکارتای اندونزی جان خود را از دست دادند. این آتش سوزی در ظهر روز پنجشنبه رخ داد و علت آن انفجار سرورها در طبقه دوم ساختمان سایبری بود. دود غلیظ بلافاصله ساختمان را فرا گرفت و آتش پس از نیم ساعت توسط آتش نشانی جاکارتا مهار شد. برای اطفای حریق، 22 خودروی آتش نشانی و 100 آتش نشان به محل حادثه اعزام شدند.

به گفته رسانه‌های محلی، چندین سرویس فناوری اطلاعات تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته و دچار مشکل شده‌اند.

اظهارات مقامات محلی در مورد آتش سوزی

رئیس سازمان آتش نشانی جاکارتای جنوبی، در این باره می‌گوید:«آتش سوزی زمانی آغاز شد که چندین سرور در طبقه دوم ساختمان منفجر شد، پس از اینکه اعضای ما به داخل ساختمان رفتند، مشاهده کردند که آتش از یک اتاق در حال سرایت به بقیه ساختمان است.»

لومبان گفت:«سه نفر از کارکنان در اتاق پر از دود گیر افتاده بودند، یک نفر قبل از حضور آتش‌نشان‌ها جان باخته بود و دو نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند، اما وقتی به بیمارستان رسیدند، یک نفر دیگر درگذشت. یکی از جان‌باختگان یک تکنسین 19 ساله بود و دیگری در بیمارستان مامپانگ جان باخت.»

علت آتش سوزی به طور قطعی اعلام نشده است، اما معاون فرماندار جاکارتا در بازدید از ساختمان پس از آتش سوزی، فرضیه سیگار کشیدن کارکنان را رد کرد:«آنچه مسلم است این است که به دلیل مقررات ایمنی، هیچ کس در این ساختمان سیگار نکشیده است. ممکن است یک اتصال کوتاه الکتریکی به وجود آمده باشد. باید منتظر نتایج بررسی‌ها باشیم.»

وی افزود:«آتش‌سوزی بر داده‌های دولتی که در طبقه دیگری ذخیره می‌شوند تأثیری نداشته است. غیر از اطلاعات دولتی، داده‌های خصوصی مهمی نیز وجود دارد، اما خوشبختانه آتش‌سوزی فقط در طبقه دوم رخ داده است.»

آتش سوزی دیتاسنتر (مرکز داده) در جاکارتا اندونزی

به علت قطع برق این ساختمان، سایر خدمات نیز تحت تأثیر قرار گرفتند. به گفته وزارت ارتباطات و انفورماتیک، برخی از کاربران دریافتند که نمی‌توانند تلفن‌های همراه را در شبکه ثبت کنند، زیرا احراز هویت سرویس IMEI (شناسه بین‌المللی تجهیزات تلفن همراه) در یک مرکز داده این ساختمان اجرا می‌شود.

سرویس‌های محلی اندونزی از جمله ShopeePay، IPOT و Magic نیز مختل شدند.

انجمن ارائه دهندگان خدمات اینترنت اندونزی (APJII) نیز اظهار داشت که مرکز داده آن در این ساختمان آسیبی ندیده، اگرچه خدمات به دلیل قطع شدن برق در حین آتش سوزی قطع شده بود.

البته این اولین آتش سوزی در ساختمان سایبری نیست؛ در سال 2015 نیز در طبقه هشتم آتش سوزی جزئی رخ داده بود که منجر به هیچ آسیبی نشده بود.