Web Analytics Made Easy - Statcounter

TSMC به پردرآمدترین شرکت نیمه‌هادی جهان تبدیل شد

TSMC با درآمد ۶۹/۳ میلیارد دلار به بزرگترین شرکت نیمه‌هادی تبدیل شد و برای اولین بار از سامسونگ و اینتل بهتر عمل کرد
تی اس ام سی - TSMC

غول سیلیکونی TSMC برای اولین بار در سال 2023 بزرگترین سازنده نیمه‌هادی‌ها در جهان شد. Dan Nystedt تحلیلگر تایوانی خاطرنشان می‌کند که تامین‌کننده تراشه در سال گذشته 69/3 میلیارد دلار درآمد داشت که از 54/23 میلیارد دلار اینتل و 50/99 میلیارد دلار بخش نیمه‌هادی سامسونگ پیشی گرفت.

خدمات استثنایی شرکت TSMC در حوزه تراشه، آن را به یک غول این صنعت تبدیل کرده است که همچنان می‌تواند از افزایش تقاضا درآمد خود را افزایش دهد. با نگاهی به آینده به نظر می‌رسد که این شرکت با تخصص خود در تولید پیشرفته‌ای که رقبای خود را پشت سر گذاشته، آماده حفظ جایگاه برتر است.

درآمدهای این شرکت منعکس‌کننده تغییر قابل توجهی در صنعت است، که قبلاً برای چندین دهه از سال 1992 تحت سلطه اینتل و در بازه زمانی کوتاهی در حوالی سال 2017 در اختیار سامسونگ بود. رشد TSMC به دلیل موقعیت آن به عنوان پیشروترین کارخانه ریخته‌گری تراشه‌ها که به مشتریان مهمی مانند اپل، AMD، انویدیا و کوالکام خدمات ارائه می‌دهد، ثابت بوده است.

در حالی که TSMC محصول پردازنده نهایی را نمی‌فروشد، محصولات تولیدی آن در تولید تراشه‌های پیشرفته ضروری است. با افزایش سرسام‌آور نیاز جهان به لوازم الکترونیکی در طول همه‌گیری، TSMC در این میزان تقاضا سرمایه‌گذاری کرد. اکنون این تولیدکننده بر رقابت خود در فناوری‌های تراشه تسلط دارد و این به معنای بهبود قدرت چانه‌زنی آن در بازار است.

توجه به این نکته لازم است که TSMC به طور کلی در میان شرکت‌های نیمه‌هادی کامل به حساب نمی‌آید زیرا فعالیت‌های آن به ریخته‌گری خلاصه می‌شود. با این حال، این شرکت اکنون درآمد بیشتری نسبت به IDMها (سازنده دستگاه‌های یکپارچه) مانند اینتل یا سامسونگ کسب می‌کند و علیرغم تولیدات محدودتر رقابت جالبی را با آن‌ها انجام می‌دهد.

این شرکت در درآمد هر چهار سه ماهه مالی از رقبای خود سامسونگ و اینتل برتری داشته است. درآمد 19/55 میلیارد دلاری آن در سه ماهه چهارم 2023 از 16/42 میلیارد دلار سامسونگ و 15/41 میلیارد دلار تراشه اینتل پیشی گرفته و این ششمین سه ماهه متوالی است که TSMC در درآمد پیشرو است.

پس از TSMC انویدیا قرار دارد که احتمالاً با گزارش درآمدهای خود در 21 فوریه، آمار و ارقام سال 2023 سامسونگ و اینتل را تحت الشعاع قرار دهد. تحلیلگران انتظار دارند که انویدیا حدود 58/8 میلیارد دلار برای سه ماهه سوم خود اعلام کند که برای بدست آوردن جایگاه دوم کافی است. اما هنوز از رکورد جدید TSMC فاصله دارد.

TSMC با مشارکت سونی و تویوتا به ژاپن می‌آید

TSMC روز سه‌شنبه اعلام کرد که دومین کارخانه تولید تراشه را در ژاپن با مشارکت سونی و تویوتا افتتاح خواهد کرد. کارخانه جدید در اواخر سال 2027 به عنوان بخشی از جوینت ونچر ساخت نیمه هادی پیشرفته ژاپن که اکثریت سهام آن را TSMC در اختیار دارد، آنلاین خواهد شد. کل سرمایه‌گذاری این شرکت در ژاپن باید از 20 میلیارد دلار فراتر رود، از جمله کارخانه موجود که قرار است در سال جاری شروع به کار کند.

این گسترش تلاش‌های هماهنگ دولت ژاپن برای بازسازی قابلیت‌های تولید نیمه‌هادی‌های داخلی را برجسته می‌کند. کارخانه‌های TSMC در حالی که تراشه‌های منطقی پیشرفته تولید نمی‌کنند، روی کاربردهای رایانش خودرو، رایانش صنعتی و رایانش فوق‌سریع (HPC) تمرکز خواهند کرد.