Web Analytics Made Easy - Statcounter

TSMC از ساخت تأسیسات 11 میلیارد دلاری تراشه‌سازی در آلمان خبر داد

tsmc germany - تی اس ام سی آلمان

شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) با ساخت یک کارخانه 11 میلیارد دلاری تراشه‌سازی با همکاری شرکت‌های صاحب نام آلمانی اینفینئون، NXP و بوش موافقت کرده است.

این شرکت‌ها در بیانیه‌ای مشترک روز سه‌شنبه اعلام کردند که ۷۰ درصد تأسیسات متعلق به TSMC خواهد بود که کارخانه‌ها را را در شهر درسدن راه‌اندازی می‌کند و اینفینئون، NXP و بوش هر کدام ۱۰ درصد از سهام را در اختیار دارند.

این کارخانه که قرار است تا پایان سال 2027 تولید خود را آغاز کند، تراشه‌هایی را برای بخش‌های خودروسازی و صنعتی فراهم می‌کند و اولین گام اروپایی شرکت TSMC برای مقابله با خطرات ناشی از تشدید تنش‌های آمریکا و چین است.

این اقدام همچنین گام مهم دیگری برای صدراعظم اولاف شولتز است که پیش از این نیز با کمک 10 میلیارد یورویی برای ساخت کارخانه جدید شرکت اینتل در ماگدبورگ برای تقویت فناوری آلمان و تامین امنیت قطعات حیاتی موافقت کرده است. بلومبرگ گزارش داده است که دولت آلمان 5 میلیارد یورو یارانه برای کارخانه TSMC در درسدن ارائه خواهد کرد.

این شرکت تایوانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که 3/5 میلیارد یورو در این پروژه مشارکت خواهد کرد. انتظار می‌رود کل سرمایه‌گذاری به بیش از 10 میلیارد یورو برسد و حدود 2000 جایگاه شغلی مستقیم در آلمان ایجاد خواهد کرد.

البته این خبر بر سهام این شرکت‌ها تأثیر منفی گذاشت. سهام TSMC در نیویورک تا 2/8 درصد در معاملات اولیه سقوط کرد. NXP با انتشار این خبر تا 2/5 درصد کاهش یافت. Infineon نیز تا 3/4 درصد کاهش یافت.

سیاست اروپا برای کاهش اتکا به آسیا در تولید نیمه‌هادی

این تأسیسات جدید تلاش‌های اروپا برای کاهش اتکا به آسیا برای واردات فناوری حیاتی را تقویت می‌کند و پس از آن صورت می‌گیرد که خودروسازان آلمانی از جمله فولکس واگن AG و پورشه AG علاقه شدید خود را به داشتن کارخانه TSMC در بزرگترین اقتصاد اروپا برجسته کردند.

دولت‌ها در سراسر جهان به شدت برای کارخانجات تراشه‌های جدید رقابت می‌کنند تا کنترل بیشتری بر نیمه‌هادی‌های حیاتی برای اکثر الکترونیک و فناوری‌های نسل بعدی، از جمله هوش مصنوعی، تضمین کنند.

رابرت هابک، معاون شولتز و وزیر اقتصاد آلمان تأکید کرد که تولید قوی نیمه هادی داخلی کلید حفظ رقابت جهانی آلمان خواهد بود.

هابک در بیانیه‌ای گفت: «نیمه هادی ها جهان ما را فعال نگه می‌دارند. بدون آن‌ها، هیچ کامپیوتری کار نمی‌کند، هیچ ماشینی رانندگی نمی‌کند و نه نیروگاه‌های بادی و نه خورشیدی نمی‌توانند انرژی تولید کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری TSMC سهم قابل توجهی در تامین امنیت تراشه‌های نیمه‌رسانا برای آلمان و اروپا خواهد داشت.»

نگرانی TSMC از تنش چین و تایوان

TSMC، سازنده اصلی تراشه‌های اپل و انویدیا، پروژه‌های بزرگی از ایالات متحده تا ژاپن را برای آرامش خاطر مشتریان نگران درگیری چین و تایوان کلید زده است.

ارتش پکن نشانه‌هایی از افزایش تنش نشان داده است زیرا دولت بایدن تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری بسیاری را برای مهار رشد چین اعمال می‌کند.

TSMC متعهد به ایجاد دو تأسیسات پیشرفته در آریزونا با قیمت کل 40 میلیارد دلار شده است و در حال ساخت یک کارخانه 8/6 میلیارد دلاری در ژاپن با حمایت دولت ژاپن و شرکت‌های سونی و دنسو است.

چشم‌انداز اروپا برای تولید یک پنجم نیمه‌هادی دنیا

مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا در سال جاری بر سر نسخه نهایی طرح 43 میلیارد یورویی برای کمک به اروپا برای تولید 20 درصد از نیمه‌هادی‌های جهان تا سال 2030 به توافق رسیدند.

آلمان به عنوان یکی از جدی‌ترین کشورهایی به شمار می‌رود که به دنبال تولید بیشتر تراشه‌های داخلی است. به گفته افراد مطلع، انتظار می‌رود دولت شولتز این هفته طرحی با ارزش حدود 22 میلیارد دلار را برای افزایش بودجه هدفمند تولید نیمه‌رساناها  و پیشبرد اقدامات زیست‌محیطی تصویب کند.