Web Analytics Made Easy - Statcounter

ترفندهای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

چکیده

اینستا حجم اینترنتم را تمام کرد؛ قطعا شما هم بارها این جمله را از اطرافیان‌تان شنیده‌اید. از آن‌جایی که محتوای insta بیشتر ویدیو و عکس است؛ پس باید این انتظار را داشت که حجم زیادی از بسته شما را قورت دهد؛ اما چکار کنیم که مصرف اینترنت اینستاگرام کمتر شود؟

ترفندهای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

اینستا حجم اینترنتم را تمام کرد؛ قطعا شما هم بارها این جمله را از اطرافیان‌تان شنیده‌اید. بله؛ واقعا درست است. این برنامه حجم زیادی را استفاده می‌کند و گفتن این جمله خیلی هم اغراق نیست. از آن‌جایی که محتوای insta بیشتر ویدیو و عکس است؛ پس باید این انتظار را داشت که حجم زیادی از بسته شما را قورت دهد؛ اما چکار کنیم که مصرف اینترنت اینستاگرام کمتر شود؟

اگر شما هم دوست دارید این مشکل را حل کنید، مقاله را از دست ندهید؛ در اینجا چند ترفند ساده را آورده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی مصرف اینترنت اینستا را کاهش دهید.

مصرف اینترنت اینستاگرام چقدر است؟

میزان حجم مصرف‌شده توسط اینستاگرام به عواملی زیادی بستگی دارد؛ مدت زمانی که در اپلیکیشن می‌چرخید و عکس‌ها و ویدیوهایی که می‌بینید، همگی روی مقدار حجم استفاده‌شده شما موثر است.

براساس آمارهایی که وجود دارد، میزان حجم مصرفی به شکل زیر است:

 • دیدن چهل عکس حدود یک مگابایت
 • بارگذاری یک عکس دو تا چهار مگابایت
 • بارگذاری ویدیو هشت تا پانزده مگابایت
 • مشاهده یک ویدیو حدودا ۵۹ ثانیه‌ای یک مگابایت
 • پخش زنده ویدیو (لایو) حدود پنج مگابایت

برای این‌که بتوانید میزان مصرف اینستا خودتان را به‌صورت روزانه یا ماهانه ببینید، مراحل زیر را انجام دهید.

 • در گوشی‌های اندروید:

به تنظیمات گوشی وارد شوید -> Apps -> Manage apps -> Instagram  -> Data usage

شما در این صفحه میزان مصرف اینترنت اینستاگرام را می‌بینید. البته می‌توانید مقدار آن را به‌صورت روزانه یا ماهانه فیلتر کنید.

 • در گوشی‌های آیفون:

وارد بخش تنظیمات شوید -> Cellular -> Instagram  -> حجم استفاده‌شده خودتان را در پایین صفحه ببینید.

چگونه مصرف اینترنت اینستا را کم کنیم؟

برای حل این مشکل چند ترفند ساده وجود دارد که به کارتان می‌آید. این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا حدود زیادی مصرف خودتان را کاهش دهید؛ پس این ترفندها را از دست ندهید:

1. گزینه Cellular data setting را بررسی کنید

آیا می‌دانید یکی دلایل اصلی مصرف بالای اینترنت در insta چیست؟ فکر کنم همه درست حدس زده باشید؛ بله، ویدیوها هستند. زمانی‌که اپلیکیشن را باز می‌کند، ویدیو‌ها به‌صورت خودکار لود می‌شوند و کلی از حجم شما را استفاده می‌کنند. پس باید به‌ فکر راهی باشیم که اجازه ندهد فیلم‌ها به‌طور اتوماتیک پخش شوند. برای حل این مشکل:

اپلیکیشن را باز کنید -> به صفحه پروفایل‌تان بروید -> روی سه خط موازی در بالای صفحه کلیک کنید -> Setting -> Account -> Cellular data use -> Data saver را فعال کنید.

فعالسازی Cellular data setting
فعالسازی Cellular data setting

حالا که این گزینه را فعال کردید، مصرف شما به مقدار زیادی کمتر می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید این کار باعث می‌شود که شما برای دیدن ویدیوها باید مقداری صبور باشید. همچنین اگر با وای فای به برنامه وصل شوید، فعال‌کردن این گزینه تاثیری حجم استفاده‌شده شما ندارد.

اگر شما گوشی اندروید داشته باشید، بعداز فعال‌کردن Data saver در قسمت پایین آن High-resolution media ظاهر می‌شود. این گزینه به کیفیت عکس‌ها و ویدیوهای پخش‌شده در اینستا مربوط می‌شود. اگر High-resolution media را غیرفعال کنید، تصاویر و ویدیوها با کیفیت پایینی پخش و حجم کمتری استفاده می‌شود. برای غیرفعال‌کردن این گزینه روی آن کلیک کنید و Never  را انتخاب کنید.

اگر گزینه WiFi Only را انتخاب کنید، زمانی‌که به وای‌فای وصل باشید، تصاویر و فیلم‌ها را با کیفیت بالا می‌بینید. اگر گزینه Cellular +WiFi را بزنید، در هر دو حالت وای‌فای و داده تلفن همراه، تصاویر و فیلم‌های باکیفیتی می‌بینید.

۲. گوشی خودتان را تنظیم کنید

اگر می‌خواهید این مشکل خودتان را حل کنید، حتما این ترفند ساده را انجام دهید. این روش از طریق تنظیمات گوشی خودتان انجام می‌شود.

 • اگر سیستم‌عامل گوشی‌تان اندروید است:

وارد بخش تنظیمات گوشی شوید -> Connection & sharing -> Data usage -> Instagram -> گزینه Background data را غیرفعال کنید.

تنظیم گوشی همراه
تنظیم گوشی همراه

البته فراموش نکنید در بعضی از گوشی‌ها باید گزینه restrict app background data را فعال کنید.

 • اگر گوشی شما IOS است:

وارد بخش تنظیمات شوید -> cellular  -> instagram -> دکمه کنار آیکون را خاموش کنید.

۳. نوتیفیکیشن‌‌های اینستا را خاموش کنید

شاید برای شما سوال باشد که تمام‌شدن حجم بسته چه ربطی به نوتیفیکیشن دارد؟ شاید نوتیفیکیشن اینترنت زیادی استفاده نکند؛ اما باعث می‌شود به گوشی کمتر سر بزنید. در نتیجه شما در instagram کمتر می‌چرخید و حجم کمتری استفاده می‌کنید.

نوتیفیکیشن‌ها را می‌توانید از دو روش غیرفعال کنید؛ روش اول این است که:

اینستا خودتان را باز کنید. ->به صفحه پروفایل‌تان بروید. -> روی سه خط موازی در بالای صفحه ضربه بزنید. -> Setting -> Notification -> Pause all را فعال کنید.

البته شما می‌توانید حداکثر تا ۸ ساعت نوتیفیکیشن‌ها را غیرفعال کنید و بعداز گذشت آن دوباره فعال می‌شوند؛ پس باید چکار کنیم؟ در این حالت می‌توانید نوتیفیکیشن مربوط به هر یک از بخش‌ها را به‌صورت دلخواه غیرفعال کنید.

در روش دوم می‌توانید از تنظیمات گوشی، نوتیفیکیشن‌ها را غیرفعال کنید:

وارد تنظیمات گوشی شوید. -> Notification & Control centre -> App Notification -> تیک مربوط به insta را غیرفعال کنید.

خاموشی کردن نوتیفیکیشن
خاموشی کردن نوتیفیکیشن

4. گزینه Save original posts را غیرفعال کنید

آیا تابه‌حال به این توجه کرده بودید که همه ویدیوها و عکس‌هایی که با دوربین اصلی insta می‌گیرد، به‌صورت اتوماتیک ذخیره می‌شود. بله؛ کاملا درست است؛ اگر شما با دوربین اپلیکیشن عکس بگیرید یا فیلم ضبط کنید، به‌صورت اتوماتیک در گالری‌تان ذخیره می‌شود. برای این‌که این اتفاق دیگر تکرار نشود و حجم شما هدر نرود، مراحل زیر را انجام دهید:

اینستا را باز کنید. ->به صفحه پروفایل‌تان بروید. -> روی سه خط موازی در بالای صفحه کلیک کنید. -> Setting -> Account  -> Original posts -> گزینه Save original posts را غیرفعال کنید.

گزینه Save original posts
گزینه Save original posts

۵. از نسخه لایت اینستاگرام استفاده کنید

برای این‌که میزان مصرف اینترنت اینستاگرام‌تان کمتر شود، نسخه لایت برنامه را نصب کنید. این نسخه سبک‌تر است و برخی از قابلیت‌های اپلیکیشن اصلی را ندارد. Instagram Lite خیلی سریع دانلود می‌شود و حجم کمتری استفاده می‌کند.

پس اگر حجم شما محدود است و دوست ندارید خیلی زود تمام شود، حتما نسخه لایت اینستا را نصب کنید. البته فراموش نکنید این نسخه فقط در سیستم‌عامل اندروید قابل نصب است.

۶. زمانی‌که به اینترنت نیاز ندارید آن را خاموش کنید

آیا شما هم زمانی‌که خواب هستید و با گوشی کاری ندارید، داده تلفن‌تان روشن است؟ اگر جواب‌تان مثبت است، خودتان ضرر می‌کنید. زمانی‌که به گوشی‌تان نیازی ندارید، حتما داده را خاموش کنید. با این کار تا حدی زیادی مصرف‌ اینستاگرام کم می‌شود. 

مصرف اینترنت اینستاگرام را با چند روش ساده کاهش دهید

احتمالا هیچ پیامکی به اندازه اس‌ام‌اس پایان حجم اینترنت شما را کلافه نمی‌کند؛ چون هزینه خرید آن بالاست. پس باید به فکر مدیریت درست آن باشید. اولین کاری که باید انجام دهید کنترل مصرف اینترنت اینستاگرام است. این اپلیکیشن در حالت عادی حجم زیادی از بسته شما را نوش‌ جان می‌کند. چند ترفند ساده وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انجام دهید تا حجم کمتری از استفاده شود. در این مقاله همه این ترفندها معرفی شدند تا شما بتوانید آن‌ها را استفاده کنید. 

سوالات متداول

 1. مصرف اینترنت اینستا چقدر است؟ براساس آمارهایی که هست دیدن چهل عکس یا یک ویدیو ۵۹ ثانیه‌ای یک مگابایت، بارگذاری یک عکس دو تا چهار مگابایت و بارگذاری ویدیو هشت تا پانزده مگابایت از حجم شما را تمام می‌کند.
 2. چرا نسخه لایت اینستا داده کمتری استفاده می‌کند؟ چراکه این نسخه در کنار این خیلی سبک است، بعضی از قابلیت‌های ورژن اصلی را ندارد و حجم کمتری استفاده می‌کند.
 3. میزان مصرف اینترنت instagram به چه عواملی بستگی دارد؟ مقدار حجم استفاده‌شده توسط اینستاگرام به عوامل زیادی مانند سرویس شما، مدت زمانی در این برنامه هستید و ویدیوها و عکس را که می‎‌بینید بستگی دارد.
 4. مصرف اینترنت اینستاگرام بیشتر است یا یوتیوب؟ اگر فیلم‌های یوتیوب را با کمترین کیفیت، یعنی P144 ببینید، حجمی که استفاده می‌کند کمتر از اینستاگرام است؛ اما اگر کیفیت‌های بالاتر را انتخاب کنید، حجم بیشتری استفاده می‌کند.

منبع: مجله بازار