Web Analytics Made Easy - Statcounter

کتاب آدم های سمی

تاکنون این جمله از فروید را: «قبل از این که به خود شک کنید که شاید به افسردگی و عدم اعتماد به نفس کافی دچار شده اید بهتر است مطمئن شوید که اطرافتان را آدم های احمق پر نکرده باشند.» شنیده اید؟ به طور کلی می توان گفت کتاب «آدم های سمّی» مناسب برای دور کردن چنین افرادی از زندگی شماست! این کتاب نوشته شده است تا به مخاطبین خود بگوید «رفتار و گفتار انسان ها» می تواند مانند سنگ و چوب، استخوان های انسان ها بشکاند؛ استخوان های روح و روان انسان را!

«آدم های سمّی» یا با نام فرعی «10 روش برای مقابله با آدم هایی که زندگی تان را نابود می کنند» نام کتابی شاهکار از لیلیان گلاس است که در سال 1995 برای اولین بار منتشر شد. این کتاب در دستۀ کتاب های خودیاری و موفقیت شخصی جای می گیرد و از همان زمان انتشار، با استقبال گستردۀ مردم در سراسر دنیا مواجهه شد. این کتاب در ایران نیز جزو پرفروش ترین کتاب های خودیاری قرار گرفته است و بیش از 5 ترجمۀ مختلف و نزدیک به 30 نوبت چاپ را، تجربه کرده است.

کتاب آدم های سمی

نقد و بررسی کتاب آدم های سمی

لیلیان گلاس در این کتاب پرده از نوعی خطرناک از گونه های انسانی بر می دارد: «آدم های سمّی». او با نشان دادن تبعات حضور انسان های مضر در کنار دیگران و اثرات هولناک همنشینی با آن ها، تعریفی از «آدم های سمّی» را به مخاطبین خود ارائه می دهد. گلاس در ابتدای کتاب با پرسیدن سوال: «آیا فردی  سمی در زندگی شما وجود دارد؟» نشانه هایی برای آزمون تشخیص و شناسایی افراد سمی را به مخاطب نشان می دهد. این آزمون گلاس متشکل از 4 نوع نشانۀ مختلف است: 1- نشانه های حسی 2- نشانه های رفتاری 3- نشانه های بدنی 4- نشانه های گفتاری.

در واقع لیلیان گلاس، از ابتدا تا به انتهای کتاب، با روشی منطقی و علمی، سعی بر راهنمایی مخاطبین در جهت شناسایی افراد مضر و سمی در زندگی هایشان دارد. او تنها به شناساندن و آموزش روش های سنجیدن افراد سمی بسنده نکرده است و در قسمت های مختلف مانند «چه چیز باعث می شود افراد سمی در برخورد با دیگران این گونه رفتار کنند؟» سعی بر ریشه یابی رفتار های انسان های سمی نیز داشته است. در ادامۀ کتاب، لیستی متشکل از 30 نوع مختلف از افراد سمیِ متداول به چشم می خورد و هر یک از صفات ارائه شده در این لیست، مورد بررسی و واکاوی نویسنده قرار می گیرد. در قسمت های بعدی کتاب تا به انتها، شگرد های برخورد، ترک اینگونه افراد و برقراری رابطۀ مجدد با افراد سمّیِ اصلاح شده به شما آموزش داده می شود. در انتها نیز لازم به ذکر است که نویسنده با موشکافی کامل از جنبه های گوناگون افراد سمی در زندگی دیگران، تلنگری نیز به شما و رفتارهای متقابلتان با دیگران می زند و چشم شما را برای دیدن برخی رفتار های سمّی تان نسبت به دیگران، باز می کند.

لیلیان گلاس نویسنده کتاب آدم های سمی

لیلیان گلاس متخصص روابط میان انسان ها و زبان بدن، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، مشاور فردی و مبلغ رسانه ای است که مدرک دکترای خود را از دانشگاه مینیسوتای آمریکا گرفت و در دانشگاه UCLA آمریکا، مقطع پسادکترای خود را گذرانده است. او در علم «اختلالات روابط انسانی» و «ژنتیک» متخصص است و تحقیقات گسترده ای را راجع به اختلالات گفتاری و شنوایی مبتلایان به بیماری های ژنتیکی انجام داده است.

کتاب های خودیاری لیلیان گلاس به سه دستۀ کلی تقسیم می شود:

1- آثار مرتبط با رفتارهای انسانی مانند: کتاب های «آدم های سمّی» و «مردان سمّی»

2- آثار مرتبط با مهارت های ارتباطی مانند: کتاب «حرف بزن تا برنده شوی»

3- آثار مرتبط با آموزش و تمرین زبانِ بدن مانند: کتاب های «چگونه می توانید فکر دیگران را بخوانید» و «زبان بدن دروغگو ها»

لیلیان گلاس علاوه بر نوشتن کتاب های خودیاری در برنامه های آموزشی تلوزیون آمریکا نیز، مانند شبکه «ABC»، فعالیت گسترده ای داشته است.

لیلیان گلس

خلاصه کتاب آدم های سمی

شاید بتوان گفت بهترین خلاصه و چکیده از محتوای کتاب در عناوین فصل های 12گانه کتاب نهفته است:

1- آیا فردی سمی در زندگی شما وجود دارد؟ 2- رفتارهای سمی 3- چه چیز باعث می شود تا افراد سمی با دیگران اینگونه رفتار کنند؟ 4- روش های شناسایی افراد سمی 5- سی نوع مختلف افراد سمی 6- ده شگرد برای رویارویی با افراد سمی 7- مناسب ترین شیوه ها برای مقابله با هر دسته از افراد سمی 8- انتخاب شیوه های برخورد با توجه به جایگاه ان فرد در زندگی شما 9- راه های مقابله با خشم و آسیب ناشی از رابطۀ سمی  10- مجموعۀ علائم ظاهری افراد سمی 11- بهبود روابط و برقراری رابطۀ مجدد با فرد سمی 12- رها شوید و به دنبال زندگی تان بروید

با توجه به عنوان فرعی کتاب و محتوای هر فصل، فصول 6، 7 و 8 از بیشترین اهمیت در این کتاب برخوردار هستند. در این فصول هستۀ اصلی گفتار نویسنده و عصارۀ آموزه های او جهت حذف آدم های سمی از زندگی تان، گرد هم آمده است.

بهترین ترجمه کتاب آدم های سمی

برای کتاب «آدم های سمّی» ترجمه های متعددی در بازار کتاب ایران وجود دارد. نوشتۀ حاضر نیز بر اساس یکی از معتبرترین ترجمۀ های این اثر بسیار مفید نوشته شده است: ترجمۀ دکتر نهضت صالحیان (فرنودی) و مینا فتحی (عرفانیان) از نشر «درسا».

از جمله دیگر ترجمه های خوب و معتبر کتاب آدم های سمی می توان به ترجمه های هدی ممدوح از نشر «چابک اندیش»، فریبا جعفری نمینی از نشر نسل نواندیش و پروین طلی از نشر «آرایان» اشاره کرد. هر یک از ترجمه هی اشاره شده از نظر کلی از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند و تفاوت عمدۀ ان ها، در ترجمۀ اصطلاحات و به کارگیری معادل های فارسی است.

بهترین ترجمه کتاب آدم های سمی

جملات زیبای کتاب آدم های سمی

برقراری روابط بد و غلط به مثابۀ دانه کاشتن در شوره زار است. رابطۀ بد مانند خاک بد است که مانع رشد هر یک از طرفین می شود. روابط بد و سمّی باعث بروز عصبانیت، سرخوردگی، افسردگی، و تشویش خاطر است. فرد سمّی کسی است که زندگی شما را زهرآلود می کند، در زندگی شما نقش حامی ندارد، کسی است که از دیدن پیشرفت و موفقیت شما خوشحال نمی شود، کسی است که برای شما آرزوی بهترین ها را ندارد؛ و در مجموع به طور مستقیم یا غیر مستقیم، سعی می کند سدِّ راه شما در مسیر رسیدن به موفقیت و اهدافتان شود.

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که کسی حرفی نامربوط یا برخورنده به شما بزند طوری که صورت تان از عصبانیت سرخ شود؟ و بلافاصله برای خنثی کردن تاثیر گفتۀ مغرضانۀ ان فرد بلافاصله به خود تلقین کنید که آن فرد صرفا خواسته با شما شوخی کند؟ اما با وجود این هنوز حس می کنید همۀ انرژی شما به یکباره تخلیه شده است.

ما انسان ها باید بدانیم که به‌ عنوان موجوداتی عاطفی بسیار شکننده و آسیب پذیر هستیم. انسان های بدطینتی که زباله های درونی خود را به صورت تیغ های زهرآگین و منفی به سوی ما پرتاب می کنند و باعث رنجش، ترس و نگرانی یا فلج شدن ما می شوند، “افراد سمی” نامیده می شوند.

کتاب های مشابه آدم های سمی برای مطالعه بیشتر

از جمله دیگر آثار با درون مایۀ مشابه با کتاب «آدم های سمّی» می توان به کتاب های «بیشعوری» از خاویر کرمنت، «قورباغه ات را قورت بده» از برایان تریسی و «خودت را به فنا نده» از گری جان بیشاپ اشاره کرد.

هر سه کتاب اشاره شده همانند کتاب «آدم های سمی» از جمله پرمخاطب ترین و پرفروش ترین کتاب های خودیاری و موفقیت فردی می باشند که با بررسی مشکلات رفتاری انسان ها و تحلیل روابط متقابل آن ها، سعی بر ارائه راه حل های نوین به مشکلات جامعۀ معاصر را دارند. برای خرید کتاب آدم های سمی و سایر کتاب های انگیزشی و عمومی می توانید به چی بخونم مراجعه کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.