Web Analytics Made Easy - Statcounter
استراتژی های برتر دنیای فناوری در سال 2021

روندهای برتر فناوری‏‌های استراتژیک در 2021 از نظر گارتنر

امنیت سایبری، مهندسی هوش مصنوعی و خدمات ابری توزیع شده از مهمترین گرایش ‏هایی است که در اقدامات آتی بخش فناوری اطلاعات شرکت ها شکل خواهد گرفت. لازم است شرکت ها بر معماری انعطاف پذیر متمرکز شوند و بپذیرند که تغییرات مختل کننده امر عادی و اجتناب ناپذیر است.

با استفاده از این مفاهیم، بورک برترین روندهای استراتژیک فناوری گارتنر را برای سال 2021 معرفی کرده است که در ادامه به آن‌ها پرداخته ایم.

اینترنت رفتارها

فناوری‏ هایی که از تشخیص چهره، ردیابی مکان و داده‏ های بزرگ استفاده می کنند و داده‏ های حاصل را به رویدادهای رفتاری مرتبط مانند خرید نقدی یا استفاده از دستگاه(خرید غیر نقدی) متصل می کنند، در حال رشد هستند.

سازمان ‏ها از این داده ‏ها برای تاثیرگذاری بر رفتار انسان استفاده می کنند، روندی که گارتنر آنرا اینترنت رفتار (IoB) نامیده است.

به عنوان مثال، برای نظارت بر انطباق با پروتکل‏ های بهداشتی طی شیوع همه گیری کرونا، سازمان ‏ها ممکن است IoB را از طریق دید رایانه برای مشاهده اینکه آیا کارمندان از ماسک استفاده می کنند یا از طریق تصویربرداری حرارتی برای شناسایی افراد مبتلا به تب، استفاده می کنند.

گارتنر پیش بینی کرده است که تا پایان سال 2025، بیش از نیمی از جمعیت جهان حداقل مخاطب یکی از این برنامه‏ ها به صورت خصوصی، تجاری و یا حاکمیتی قرار خواهند گرفت.

محاسبات ارتقاء حریم خصوصی

تا سال 2025، 50٪ از سازمان های بزرگ برای پردازش داده‏ ها در محیط ‏های غیرقابل اعتماد و استفاده از تجزیه و تحلیل داده ‏های چند بخشی، محاسبات تقویت کننده حریم خصوصی را برای داده‏ های حاوی اطلاعات محرمانه و خصوصی، رعایت خواهند نمود.

تحلیلگر گارتنر گفت، سازمان‏ ها باید با ارزیابی فعالیت ‏های پردازش داده که نیاز به انتقال داده‏ های شخصی، کسب درآمد از داده‏ ها، تجزیه و تحلیل کلاهبرداری و سایر موارد استفاده برای داده‏ های بسیار حساس دارند ، موارد را برای محاسبات ارتقاء دهنده حریم خصوصی شناسایی کنند.

شبکه امنیت سایبری

شبکه امنیت سایبری ایده ‏ای است که در آن هر کسی می تواند به هر دارایی دیجیتال به صورت ایمن دسترسی پیدا کند، در این ایده مهم نیست که دارایی یا شخص کجا واقع شده باشد. بورک گفت، تا سال 2025 شبکه امنیت سایبری بیش از نیمی از درخواست های کنترل دسترسی دیجیتال را پشتیبانی می کند.

ابر توزیع شده

ابر توزیع شده ارائه خدمات ابری عمومی به مکان های مختلف فیزیکی است، در حالی که عملکرد، اداره و تکامل خدمات همچنان بر عهده ارائه دهنده ابر عمومی است. این خدمت محیطی هوشمند و چابک را برای اجرای سناریوهای سازمانی با تاخیر کم، کاهش هزینه داده‏ ها و اقامت داده‏ ها فراهم می ‏آورد. همچنین این خدمت نیاز مشتریان به داشتن محاسبات ابری نزدیک به مکان فیزیکی وقوع داده‏ ها و انجام فعالیت ‏های تجاری را برطرف می‏سازد. “ابر توزیع شده می تواند جایگزین ابر خصوصی شود و ابر لبه ای و سایر موارد استفاده جدید را برای رایانش ابری فراهم نماید. این موضوع نشان دهنده آینده روشن خدمات رایانش ابری است.

هایپراتوماسیون

هایپراتوماسیون، به گفته گارتنر شامل چند عامل یادگیری ماشین، بسته‏ های نرم افزاری و ابزارهای اتوماسیون برای ارائه کار است. اگرچه این مفهوم از چند سال گذشته با سرعتی بی ‏وقفه رو به پیشرفت بوده است، اما وقوع پاندمی، تقاضا را با الزام ناگهانی دیجیتالی شدن(Digital First)همه چیز، افزایش داده است.

عقب ماندن از اجرای درخواست ‏های سهامداران تجاری، بیش از 70٪ از سازمان های تجاری را بر آن داشته است تا ده‏ ها ابتکار عمل هایپراتوماسیون را جهت پوشش دادن این مشکل بکار گیرند. بنابر اظهارات گارتنر “امروزه هایپر اتوماسیون اجتناب ناپذیر است و هر آنچه که می تواند خودکار باشد، باید خودکار شود.

تجربه کامل

در گزارش روندهای سال گذشته، گارتنر اظهار داشت که تا سال 2028، تجربه کاربر تغییر چشمگیری در درک کاربران از دنیای دیجیتال و نحوه تعامل آنها با آن خواهد داشت(Multiexperience). پلتفرم ‏های مکالمه‏ با قابلیت های صوتی پیشرفته و همچنین مدیریت گفتگو، نحوه تعامل مردم با دنیای دیجیتال را تغییر خواهد داد. گارتنر امسال تجربه كامل (TX) را یک قدم جلوتر می برد و به عنوان یک استراتژی ارتباط بین Multiexperience با مشتری، كارمند و تجربه كاربر را برقرار خواهد کرد.

تجارت قابل ساخت هوشمند

یک تجارت تلفیقی هوشمند با دستیابی به اطلاعات بهتر و واکنش هوشمندانه ‏تر به آنها، فرآیند تصمیم سازی را به صورت کامل باز مهندسی می ‏نماید. به عنوان مثال، ماشین ‏ها در آینده تصمیم گیری را از طریق دسترسی به مجموعه کاملی از اطلاعات و تحلیل‏ ها تقویت خواهند کرد.

تجارت قابل انعطاف هوشمند راه را برای بازطراحی لحظات تجاری دیجیتال، مدل ‏های جدید تجاری، عملیات خودکار و همچنین محصولات، خدمات و کانال های جدید هموار می کند. گارتنر می گوید: “فرآیندهای استاتیک کسب و کار که با هدف بهره‏ وری طراحی شده ‏اند به قدری شکننده بوده‏ اند که تحت شوک پاندمی همگی متلاشی شده‏ اند و مدیران و رهبران حوزه IT هم اکنون به اهمیت قابلیت کسب و کارها در سازگاری سریع با تغییرات پی برده‏ اند.

مهندسی هوش مصنوعی

در میان افزایش نیاز به کاربرد اتوماسیون، هوش مصنوعی در چندین رشته بالغ می شود. راه تولید AI به معنای روی آوردن به سمت مهندسی هوش مصنوعی است، رشته ای که بر مدیریت و چرخه حیات طیف گسترده ای از هوش مصنوعی عملیاتی شده و مدل های تصمیم گیری AI، مانند یادگیری ماشین یا نمودار دانش متمرکز است.

رامتین نورمحمد