Web Analytics Made Easy - Statcounter
پنج ویژگی دیتاسنتر های برتر

پنج ویژگی برتر یک مرکزداده موفق

یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان‌ها و کسب و کارها، انتخاب بهترین زیرساخت داده‌ برای میزبانی اطلاعات مهم و حساس است. شناسایی و گزینش بهترین مراکز داده‌ای که از تمام جوانب، مورد اعتماد باشند، نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی خاص است تا صاحبان کسب و کارها بتوانند با خاطری آسوده و اطمینان کامل، تصمیمات مهم و حیاتی را در جهت تحقق اهداف مورد نظر خود اتخاذ کنند.

1) مدیریت بهینه فضا و ظرفیت‌ها

بهترین و بزرگترین مراکز داده به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا حداکثر استفاده را از فضای محیطی خود ببرند و قدرتمندترین توان پردازشی، ذخیره‌سازی و شبکه‌سازی را با استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی ممکن سازند. به کمک این تکنولوژی‌، تعداد سرورهای فعال در قفسه‌ها افزایش یافته، و با کنترل اصولی تعداد قفسه‌ها و اجرای صحیح سیستم برق‌رسانی، زمینه کاهش هزینه‌های انرژی و نگهداری فراهم می‌شود. در همین حین، بهره‌وری تجهیزات موجود در مرکز داده به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بدین ترتیب و با افزایش تعداد قفسه‌ها، وسعت مراکز داده نیز به چندین برابر افزایش یافته و همین مسئله شرایط مورد نیاز را برای مقیاس‌پذیری فراهم می‌نماید.

2) مقیاس پذیری و توسعه ‌پذیری

در بسیاری از صنایع، مقیاس‌پذیری و توسعه پذیری مسئله‌ای حائز اهمیت است، و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نیست. مراکز داده باید دارای زیرساخت منعطفی بوده و با رشد سریع تکنولوژی‌ها منطبق باشند تا امکان ارتقاء ساده و بدون دردسر سرویس‌ها، در سریعترین زمان فراهم شود. بهترین مراکز داده باید آماده باشند تا علاوه بر تامین نیازهای فعلی در حوزه زیرساخت، جوابگوی ظرفیت‌ها و کارکردهای مورد نیاز در آینده نیز باشند.

3) سیستم سرمایشی استاندارد

پیاده‌سازی صحیح سیستم سرمایشی، به میزان قابل ملاحظه‌ای در کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی تاثیرگذار است. برای این منظور، راهکارهای گوناگونی توسط مراکز داده طراحی و بکارگیری می‌شوند، اما راهکاری با عنوان راهروی سرد و گرم (Hot Aisle و Cold Aisle) میزان مصرف انرژی توسط سیستم‌های سرمایشی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد، و این امکان به وجود می‌آید تا تجهیزات بیشتری در فضای کمتری کنار یکدیگر قرار گیرند. به علاوه تنظیم دمای داخلی مرکز داده مطابق با استاندارد بین‌المللی ASHRAE، ‌سبب افزایش چشمگیر عمر و راندمان تجهیزات موجود در قفسه‌ها می‌شود.

4) مستندات، فرایندها و دستورالعمل‌ها

بهترین مراکز داده از دستورالعمل‌ها و فرایندهایی پیروی می‌کنند‌ که با دقت و به بهترین شکل ممکن در قالب مستندات تهیه، تدوین و تنظیم شده‌اند. این مراکز با نظارت بدون وقفه بر فعالیت‌ها، لایه‎‌های امنیتی و سطوح دسترسی‌، کیفیت حداکثری سرویس را تضمین و بر پایداری آن نظارت می‌کنند. از این رو، تعریف سیستمی استاندارد در رابطه با نحوه پیگیری و انجام فرایند عیب‌یابی که تحت عنوان SOP — Standard Operation Procedure معرفی می‌گردد، امری لازم و حیاتی است. تنوع و تعدد بالای سرویس‌هایی که توسط مراکز داده ارایه می‌شود، طراحی دقیق و صحیح فرایند عیب‌یابی و همچنین عکس‌العمل سریع افراد مسئول در مواقع حساس را می‌طلبد.

5) امنیت

دستورالعمل‌ها و فرایندهایی که توسط مراکز داده تدوین شده‌اند، با تعریف امن‌ترین موانع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، از دسترسی‌ غیر مجاز به بخش‌های مختلف جلوگیری نموده و در ایجاد سطوح امنیتی چند لایه‌، نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. امن‌ترین مراکز داده، در ساختمان‌هایی مقاوم و مدرن پیاده‌سازی شده‌اند و محدوده فیزیکی آنها توسط به روزترین سیستم‌های امنیتی محافظت می‌شود. سیستم‌های احراز هویت مانند تشخیص اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم، و همچنین نظارت شبانه‌روزی با استفاده از دوربین‌های مدار بسته و کنترل دقیق دسترسی‌ها با کارت‌های هوشمند، از جمله مهمترین این موارد هستند.

به نظر شما چه شاخص های دیگری برای ارزیابی و گزینش یک مرکزداده حائز اهمیت است؟

رامتین نورمحمد