Web Analytics Made Easy - Statcounter
دیتاسنتر در برف

پروژه مرکز داده سفید (WDC) وارد فاز تجاری شد

مرکز داده سفید، نام پروژه‌ای در ژاپن برای تأمین سرمایش مرکز داده از ذخایر برف با هدف افزایش پایداری و پیاده‌سازی اقتصاد دورانی است.
مرکز داده سفید، نام پروژه‌ای در ژاپن برای تأمین سرمایش مرکز داده از ذخایر برف با هدف افزایش پایداری و پیاده‌سازی اقتصاد دورانی است.

مرکز داده سفید (White Data Center – WDC)، یک پروژه تحقیقاتی در جزیره شمالی هوکایدوی ژاپن است که بین سال‌های 2014 تا 2019 با همکاری سازمان توسعه فناوری‌های صنعتی و انرژی‌های جدید ژاپن (NEDO) اجرا شد. هدف آن استفاده از ذخیره برف برای خنک کردن مراکز داده در تمام طول سال بود. گروه تحقیقاتی طی این سال‌ها سیستمی را توسعه دادند که به موجب آن برف زمستانی در تپه‌های غول پیکر انباشته می‌شد و پس از آن با لایه‌هایی از مواد عایق پوشانده می‌شد. در تابستان برف به آرامی ذوب می‌شود و از آب سرد برای سیستم‌های تهویه مطبوع مرکز داده استفاده می‌شود. WDC اکنون از یک پروژه تحقیقاتی به یک پروژه تجاری تبدیل شده است و با تنوع بخشیدن به تجارت، سرمایه‌گذاری جدیدی را آغاز کرده است: کشاورزی!

سرمایش دیتاسنتر با برف و یخ آب شده

در این فاز، محققان این پروژه تصمیم گرفته‌اند که از آب گرم خارج شده از سیستم خنک‌کننده برای پرورش ماهی و کشت قارچ استفاده کند. پیش از این، پرورش سایر آبزیان و کشت اسفناج و گوجه گیلاسی نیز آزمایش شده بود. ایجیچی شینیچی، رئیس و مدیر عامل WDC گفت:« مرکز داده بعدی که ما قصد ساخت آن را داریم، ده برابر بزرگ‌تر از مرکز فعلی خواهد بود. برای استفاده بهینه از انرژی، ما در حال آزمایش کشت سبزیجات و پرورش ماهی و غذاهای دریایی هستیم. گلخانه‌هایی که از گرمای تولید شده توسط سرورها در طول زمستان استفاده می‌کنند. ما قصد داریم این موضوع را با افزایش مقیاس مرکز داده به واقعیت تبدیل کنیم.»

سیستم سرمایش دیتا سنتر با برف