Web Analytics Made Easy - Statcounter
نقش درایو afe در کاهش هزینه های مرکز داده

نقش درایوهای AFE در صرفه‏ جویی ‏های Capex و Opex مرکزداده

VSD ها و هارمونیک ها

انرژی مصرف شده توسط مرکزداده بزرگترین هزینه عملیاتی روزانه آن است.

بطور متوسط، و بسته به موقعیت جغرافیایی، حدود 40% از این انرژی مصرفی به سیستم سرمایشی اختصاص داده می‏شود. سیستم‏های سرمایشی مرکزداده، مانند فن‏ها، پمپ‏ها و کمپرسورها، به موتورها متکی هستند و در بیشتر موارد، آنها با ظرفیتی نزدیک به حداکثر توان خود کار می کنند.

استفاده از درایو‏های سرعت متغیر (VSD) برای تطبیق سرعت موتور با توان واقعی مورد نیاز می‏تواند به صرفه جویی 20 الی 60 درصدی در مصرف انرژی بی انجامد.

این تنها بخشی از داستان صرفه جویی در انرژی است. زیرا در حالی که VSD‏ها استفاده از انرژی را برای تولید سرمایش بهینه می‏‌کنند، اما می‏توانند بر کیفیت برق تأثیر منفی بگذارند و در نتیجه تلفات قابل توجهی در انرژی ایجاد می کنند. به این دلیل که VSD‏های استاندارد، با یکسوساز 6 پالسی، شکل موج جریان و ولتاژ را به طور قابل توجهی بهم ‏ریخته و باعث ایجاد‏ هارمونیک ‏ها می شوند. هرچه میزان کلی ‏هارمونیک‏ها (THD) بیشتر باشد، میزان اتلاف انرژی هم بیشتر خواهد شد. (نوعی آلودگی الکترومغناطیسی)

برای جلوگیری از تاثیر هارمونیک‏‌ها، مراکزداده اغلب از فیلترهای برق فعال در مسیر ترانسفورماتور ساختمان به سمت تاسیسات استفاده می کنند که عملا تاثیر چندانی بر کنترل هارمونیک‏های داخل ساختمان ندارد.

فناوری AFE و صرفه‏ جویی

به‏ عنوان راه حل می‏توان از VSD‏های مجهز به فناوری (AFE)Active Front End استفاده کرد که هارمونیک‏ها را به حداقل میزان ممکن، کاهش می‏دهند. VSD‏های دارای فناوری AFE نه تنها بهره‌‏وری سیستم سرمایشی را بهینه نموده، بلکه به کارایی بیشتر شبکه برق و کاهش هزینه صورتحساب برق نیز منجر می‏شود.

طبق مطالعات اخیر، یک دقیقه خرابی در مرکزداده می‏تواند بیش از 8000 دلار درآمد از دست رفته به‏ همراه داشته باشد. بنابراین، جلوگیری از خرابی تجهیزات حیاتی مانند ترانسفورماتورها، ژنراتورهای پشتیبان و کابل‏‌ها اهمیت فراوانی دارد.

ممکن است در نگاه اول تاثیر VSD‏های مجهز به این فناوری بر هزینه‌‏های سرمایه‏‌ای یک مرکزداده مشهود نباشد، ولی این موضوع زمانی بیشتر نمایان می‌‏شود که بدانید سهم سیستم‏‌های الکتریکی معادل 30 الی 40 درصد از کل هزینه پروژه است و کاربرد این فناوری منجر به کاهش حجم اتلاف انرژی، کاهش ظرفیت برق تامین شده و مصرف شده در مراکزداده می شود.

به عبارت دیگر ضمن استفاده از VSD با فناوری AFE نیازی به محاسبات بیش از اندازه واقعی(Over-Sizing) در ظرفیت تجهیزات الکتریکی حیاتی به منظور سازگاری با اثرات بالقوه و مخرب‏ هارمونیک‏‌ها نیست و می‏توان با این بهینه‏‌سازی تطابق بیشتری با توان مصرفی واقعی ایجاد نمود.

تاثیر این بهینه سازی و جلوگیری از افزایش سایز تجهیزات (Right-Sizing) در مراکزداده چشمگیر است. در صورت استفاده از VSD‏های مجهز به فناوری AFE در مقایسه با از VSD‏های استاندارد( 6 پالس) سایز کابل‏ حدود 10٪، ظرفیت ترانسفورماتور توزیع 20٪، ظرفیت ژنراتور 50٪ و سایز کلید برق و قطع کننده مدار 10 الی 30 درصد کاهش خواهند یافت.

 

رامتین نورمحمد