Web Analytics Made Easy - Statcounter

نهال پسته با ارزش ترین درخت در باغ‌های ایران!

باغ پسته به علت میوه‌های با ارزش و احداث و نگهداری نسبتا راحتی که دارد. به یک رقم مورد علاقه از نگاه اغلب باغداران و کشاورزان تبدیل گشته است. خرید نهال پسته مناسب و سازگار با شرایط اقلیمی در باغ، به افزایش سودآوری و محصول دهی درختان کمک مینماید. در کنار این موضوع؛ با کسب آگاهی از نحوه احداث باغ پسته؛ به افزایش بهره وری از باغ کمک خواهیم نمود. در این بخش قصد داریم مهم ترین نکات درباره احداث باغ تجاری پسته را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع بهترین نهال پسته صادراتی

پربارترین باغ‌های پسته صادراتی در ایران چگونه احداث میشوند؟

فرقی نمیکند که شما قصد احداث باغ پسته قطره ای را دارید یا احداث باغ پسته دیم؛ برای افزایش سوددهی از باغ همواره باید به نکات مهم در نحوه احداث باغ پسته توجه فرمایید. در ادامه قصد داریم تا به معرفی یکی از پرمحصول ترین ارقام نهال پسته پرداخته و مهم ترین نکات در احداث باغ پسته را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

بهترین نهال پسته در کشورمان چیست؟

همانطور که میدانید ارقام نهال پسته زیادی وجود دارند که میتوان با کاشت آنها در باغ به بهره وری و سودآوری از باغ بپردازیم. اما خرید نهال پسته هیبریدی و نهال پسته رفسنجان برای احداث باغ پسته بسیار مورد توجه باغداران قرار گرفته است. در این بخش قصد داریم به معرفی دو مورد از بهترین ارقام نهال پسته بپردازیم.

نهال پسته هیبریدی :

یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین ارقام نهال پسته در اکثر شهرهای کشور؛ نهال پسته هیبریدی میباشد. نهال پسته هیبریدی محصول کشور آمریکا است. که قادر است در برابر سرما و گرما شدید به خوبی مقاومت نموده و در اکثر شرایط آب وهوایی رشد عالی و محصول دهی بینظیر از خود به همراه داشته باشد. از نقاط مثبت این رقم میتوان به:

 • باردهی بالای درختان پسته پیوند خورده در برابر ارقام بذری؛ این ارقام قادرند تا 7 تن در هکتار باردهی به همراه داشته باشند.
 • عمر اقتصادی یا همان عمر مفید طولانی تا بیش از 75 سال
 • سن بلوغ درختان پیوندی حداکثر 3 سال است. که محصول دهی بیشتر و بازگشت سرمایه سریعتر را به همراه دارد.
 • تقویت درختان و افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها
 • مقاومت عالی در برابر سرما و گرمای شدید
 • خواص بالای میوه و استفاده در مصارف خوراکی و یا صنعتی و همچنین مناسب برای صادرات
 • محصول دهی حداکثری هرساله
 • میوه‌های درشت با وزن 2 گرم

اشاره نمود. از طرفی قیمت نهال پسته هیبریدی آمریکایی با سایر ارقام پیوندی پسته تفاوت چندانی ندارد. این یعنی شما میتوانید با صرف هزینه مناسبی؛ یکی از بهترین و پرمحصول ترین ارقام نهال پسته را برای باغ خود خریداری فرمایید.

نهال پسته رفسنجان :

درخت پسته رفسنجان یکی از زودبازه ترین و پربارترین درختان پسته در کشور به شمار میرود. به علت سازگاری پذیری عالی و قدرت رشد درختان؛ مورد توجه باغداران زیادی در سراسر کشور قرار گرفته است. این رقم بومی کشور ایران در شهر کرمان است. از مهم ترین ویژگی‌های این رقم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سن باردهی درختان پسته رفسنجان 1 تا 2 سال است.
 • باردهی این رقم پس از رسیدن به سن بلوغ به صورت حداکثری و تا 7 تن در هکتار خواهد بود.
 • این رقم زودگل است. از این رو نباید در منطقه سردسیری و یا با احتمال سرمازدگی بهاره کاشته شود.
 • به علت میوه‌های درشت تا 4 گرم و باکیفیت و خوشمزه، یکی از ارقام صادراتی پسته شناخته میشود.
 • بهتر است تا این رقم را در مناطق گرم و خشک و کویری بکارید. تا درختان بتوانند به خوبی با محیط سازگاری یافته و محصول دهی خود را آغاز کنند.
 • بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت این رقم نیز بین 900 تا 1800 متر میباشد.

با این وجود قیمت نهال پسته رفسنجان بسیار مقرون به صرفه بوده و سودآوری بسیار عالی را برای باغداران محترم به همراه خواهد داشت.

پس از آگاهی از ویژگی‌های بهترین ارقام نهال پسته نوبت به خرید نهال پسته و کاشت آن در باغ میرسد. در ادامه قصد داریم تا مهم ترین نکات درباره احداث باغ پسته را مورد بررسی قرار دهیم.

نهال پسته شناسنامه دار

10 راهکار که باغ پسته شما را صادراتی میکند.

تهیه نهال استاندارد :

یکی از چالش‌های باغداران پسته؛ خرید نهال پسته استاندارد و شناسنامه دار است. برای خرید نهال پسته پیوند خورده شناسنامه دار کافیست به مراکز معتبر و قانونی فروش نهال پسته هیبریدی و سایر ارقام مراجعه فرموده و پس از دریافت مشاوره احداث باغ پسته به صورت رایگان؛ اقدام به خرید بهترین نهال پسته با سازگاری عالی در باغ خود نمایید. نهالستان معتبر پسته نهالستان پالیز کلیه ارقام نهال پسته را تا 2 سال گارانتی میکند. یعنی با خرید نهال پسته از نهالستان مجوزدار پسته علاوه بر دریافت مشاوره‌های رایگان؛ ریسک‌های احداث باغ نیز کاهش خواهد یافت. علاوه بر آن نهالستان مجوزدار پسته نهالستان پالیز به همراه نهال‌ها شناسنامه معتبر؛ گواهی سلامت، کارت قرنطینه و گواهی عاری از آفات ارائه میدهد.

آماده سازی زمین :

این مرحله بهتر است این مرحله یک فصل پیش از خرید نهال پسته انجام شود. اقدامات مهم در این مرحله :

 • بریدن علف هرز
 • آزمایش خاک
 • برداشتن موانع خاک
 • شخم زنی
 • ترکیب خاک
 • کوددهی
 • طراحی الگوی کاشت
 • ایجاد چاله کاشت

برای کسب آگاهی از نحوه آماده سازی خاک به مقاله احداث باغ پسته ما در سایت پالیز مراجعه فرمایید.

شرایط آب وهوایی و اقلیمی :

هریک از ارقام نهال پسته قادرند در شرایط خاص آب وهوایی و اقلیمی رشد مناسبی داشته باشند. به طور کلی میتوان گفت :

 1. آب وهوا: آب هوای گرم و خشک و زمستان‌های معتدل و تابستان‌های طولانی برای رشد درخت پسته مناسب تر است.
 2. ارتفاع از سطح دریا: بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت اکثر ارقام پسته بین 800 تا 1800 متر میباشد. این درختان قادرند ارتفاع 200 تا 2200 متر را نیز تا حدودی تحمل کنند.
 3. خاک: خاک لوم شنی عمیق و خنثی با زهکشی مناسب شرایط مناسبی را برای رشد درخت پسته فراهم میکند. پی اچ بین 7.1 تا 7.8 برای احداث باغ پسته مناسب است.
 4. رطوبت و خشکی: درخت پسته در برابر رطوبت حساس است. رطوبت موجب پوسیدگی ریشه و یا ابتلای آن به بیماری‌های قارچی را فراهم میکند.
 5. دما: نکته مهم توجه به نیاز سرمایی درختان پسته است. این نیاز بین 700 تا 1000 ساعت قرار گیری در دمای بین 0 تا 7 درجه سانتیگراد است. که باید در فصل پاییز و زمستان برطرف شود. در فصل رشد بهترین دما برای رشد درخت بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد است. در زمان گرده افشانی نیز بهتر است دما بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد باشد.
 6. نور: نور کافی باعث رشد میوه‌های با کیفیت و درشت خواهد شد. از این رو نهال را در محلی با نورگیر مناسب بکارید. علاوه براین در هنگام هرس باید تاج درخت را باز هرس کنید که نور بهتر به شاخه‌های درونی بتابد.
 7. هزینه احداث باغ پسته: هزینه‌های احداث باغ پسته شامل آماده سازی زمین و تعیین نحوه آبیاری و تجهیزات و سمپاشی و خرید کود و برق و… میباشد. به طور میانگین این هزینه‌های برای هر هکتار باغ بین 70 تا 100 میلیون تومان خواهد بود.
 8. خرید نهال پسته: در هر هکتار باغ با فواصل کاشت 4 تا 6 متر مربع بین 330 تا 400 اصله نهال کاشته میشود.
 9. سوددهی باغ پسته: میزان سوددهی باغ به نوع رقم و نحوه نگهداری و ابیاری و کوددهی و… وابسته است. بهترین زمان برداشت محصول ماه شهریور بوده و به طور متوسط هر هکتار باغ پسته تا 7 تن پسته تولید میکند.
 10. درامد باغ پسته: با توجه به نوع استفاده از میوه؛ درآمد باغ پسته متفاوت است. از پسته به صورت آجیل؛ غذا و دسر؛ کیک و شیرینی و یا در مصارف صنعتی در تولید مواد آرایشی بهداشتی استفاده میشود. که قیمت آن با توجه به قیمت روز پسته محاسبه میشود.
بهترین درختان پسته

برای کسب اطلاع از ویژگی سایر ارقام نهال پسته و یا مشاهده ویدیوهای تخصصی احداث باغ و پرورش آن به سایت نهالستان تخصصی پسته پالیز نهال به آدرس www.paliznahal.ir مراجعه فرمایید.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز تخصصی عرضه ارقام نهال پسته در شمال غربی کشور؛ آماده ارسال نهال پسته به سرتاسر کشور میباشد. برای خرید نهال پسته پیوندی و یا بذری با ما در ارتباط باشید.

شما باغداران محترم میتوانید کلیه سوالات؛ پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در نهالستان پالیز به صورت آنلاین؛ تلفنی و حضوری در میان بگذارید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

برچسب ها : نهال پسته,انواع بهترین نهال پسته,نهال پسته تجاری