Web Analytics Made Easy - Statcounter

قطب مرکز داده پیام، میزبانی برای داده‌های روسیه نیز خواهد بود

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام در نشست فناوری اطلاعات روسیه به تشریح وضعیت فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در کشور پرداخت.
منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام

هفته گذشته چهاردهمین نشست فناوری اطلاعات (IT-Forum) روسیه به میزبانی استان خانتی مانسیسک برگزار شد که در این نشست، اکبر قنبرپور، مشاور وزیر ارتباطات و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام به عنوان نماینده ایران حضور یافت.

وی در مراسم افتتاحیه به تشریح وضعیت فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در کشور پرداخت و از سهم 7/4 درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی کشور (GDP) سخن گفت و اظهار داشت که این میزان تا پایان سال 1404 به 10 درصد افزایش خواهد یافت.

اکبر قنبرپور - مدیرعامل منقطه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام
اکبر قنبرپور در نشست IT FORUM

تشریح وضعیت فناوری اطلاعات کشور در نشست فناوری اطلاعات روسیه

قنبرپور همچنین وضعیت نفوذ اینترنت در ایران، وضعیت نفوذ موبایل و تلفن ثابت و آخرین وضعیت اینترنت روستایی در ایران را برای شرکت‌کنندگان در این نشست تشریح کرد.

مشاور وزیر ارتباطات ضمن برشمردن پروژه‌های بزرگ در حال اجرا در کشور مانند اجرای فیبر نوری منازل (FTTH) و فیبرنوری کسب‌و‌کارها، پنجره واحد خدمات هوشمند دولت، فیبرکشی در اعماق دریا و اتصال جزایر ایرانی به سرزمین اصلی، توسعه اینترنت روستایی، زمینه‌های همکاری و مشارکت سایر کشورها در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام را برای نمایندگان بیش از 20 کشور دنیا در این نشست تخصصی فناوری اطلاعات به اشتراک گذاشت.

فرصت‌های همکاری ایران و روسیه در منطقه آزاد پیام

انتقال فناوری و تولید مشترک تجهیزات شبکه و مخابراتی، کمک به تزانزیت کالای پستی و لجستیکی روسیه از طریق فرودگاه بین المللی پیام، تحقیق و توسعه و تولید گوشی تلفن همراه، میزبانی از داده‌های روسی در قطب مرکز داده پیام، تولید خودروهای متصل و برقی، فیبرکشی دریایی در راستای اتصال کریدور شمال-جنوب و ایجاد منطقه ویژه مشترک از جمله فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری ارائه شده در این رویداد بود.