Web Analytics Made Easy - Statcounter

اطلاعات ۵۰۰ میلیون حساب واتس‌اپ در خطر است

اخیراً تماس یا پیام واتس‌اپ از شماره ناشناس دریافت کردید؟ حساب شما ممکن است در معرض خطر باشد زیرا میلیون‌ها شماره تلفن از حساب‌های واتس‌اپ در یک انجمن هک برای فروش قرار گرفته‌اند.

به گزارش CyberNews شخصی در حال فروش پایگاه داده‌ای شامل 487 میلیون شماره تلفن واتساپ است. این پایگاه داده، شامل حساب‌های کاربران از 84 کشور مانند ایالات متحده، بریتانیا، روسیه، مصر و بسیاری دیگر می‌شود. ظاهراً 32 میلیون کاربر ایالات متحده و همچنین 11 میلیون کاربر از بریتانیا در این فهرست وجود دارد. واتس‌اپ حدود دو میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان دارد و این نشت اطلاعات نزدیک به نیم میلیارد کاربر را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سایبرنیوز همچنین اشاره می‌کند که حساب‌های لو رفته همگی متعلق به کاربران فعال واتس‌اپ هستند. فروشنده می‌توانست شماره تلفن‌ها را با فرآیندی به نام Scratch به دست آورد، که به جمع آوری اطلاعات در مقیاس اشاره دارد، اگرچه این کار شرایط خدمات واتس‌اپ را نقض می‌کند.

فروشنده همچنین فاش کرد که داده‌های ایالات متحده را به قیمت 7000 دلار می‌فروشند. متا، شرکت مادر واتس‌اپ، هنوز بیانیه‌ای در مورد این خبر منتشر نکرده است.

چگونه از حملات واتس‌اپ در امان بمانیم؟

نوع اطلاعات لو رفته در این مورد، شماره تلفن کاربران واتس اپ، عمدتاً برای حملات فیشینگ، کلاهبرداری یا ارسال هرزنامه استفاده می شود. اگر یک کاربر فعال واتس اپ هستید، مراقب شماره های ناشناس باشید که سعی می کنند به شما پیام بدهند یا در این پلتفرم با شما تماس بگیرند.

مهمترین کاری که باید انجام دهید تا از مهاجمانی که ممکن است شماره واتس اپ شما را دریافت کرده باشند در امان بمانید این است که تنظیمات حریم خصوصی خود را تغییر دهید. در واتس اپ به «تنظیمات» بروید، روی «حریم خصوصی» ضربه بزنید و سپس تنظیمات «آخرین بازدید و آنلاین»، «عکس نمایه» و «درباره» را به «فقط مخاطبین» تغییر دهید.

همچنین می‌توانید تأیید دو مرحله‌ای را برای امنیت بیشتر حساب واتس‌اپ خود فعال کنید. به بخش Settings در برنامه بروید، روی Account و سپس Two-step verification ضربه بزنید. این بخش از شما می‌خواهد یک گذرواژه انتخاب کنید تا یک لایه امنیتی دیگر برای حساب شما اضافه کند.

در صورت دریافت پیام مشکوک از یک شماره ناشناس واتساپ، روی پیوندی که ممکن است ارسال شود کلیک یا باز نکنید و بلافاصله شماره را مسدود کنید.

همچنین مراقب باشید که چه برنامه‌های پیام‌رسانی را نصب می‌کنید، زیرا برخی از بدافزارها در ظاهری شبیه به واتس‌اپ پنهان شده‌اند. در اوایل سال جاری، متا از چندین شرکت چینی شکایت کرد که آن‌ها را متهم به سرقت بیش از یک میلیون حساب واتس‌اپ از طریق نسخه‌های جعلی برنامه کرد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما