Web Analytics Made Easy - Statcounter

افزایش صادرات تراشه تایوان به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه چین

کارخانه TSMC تایوان

چکیده خبر

اهمیت تایوان در صنعت فناوری جهانی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما در زمان رکود اقتصادی در سراسر جهان، کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان و تحریم‌های بیشتر ایالات متحده علیه صنعت تراشه چین، آیا اقتصاد این جزیره نیز در سال گذشته آسیب دید؟ به هیچ وجه! صادرات نیمه‌هادی تایوان برای هفتمین سال متوالی در سال 2022 افزایش یافت. در عین حال، چین شاهد کاهش 15 درصدی تجارت خود در مدت مشابه بود.

به گزارش بلومبرگ، وزارت دارایی تایوان اعلام کرد که صادرات تراشه‌های این کشور 18/4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، روندی که از سال 2016 تاکنون همه ساله ادامه دارد. همچنین این ارقام، سومین سال متوالی رشد دو رقمی را نشان می‌دهد.

اما باید توجه داشت اقدامات ایالات متحده برای کاهش اتکای خود به صادرات تراشه‌های تایوان در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای پیدا کرده است زیرا چین تهدیدات بیشتری را نسبت به این جزیره مورد مناقشه ایجاد می‌کند. در ماه جولای، وزیر بازرگانی جینا ریموندو هشدار داد که اگر ایالات متحده از صنعت تولید تراشه تایوان قطع شود، با یک رکود عمیق و فوری مواجه خواهد شد. تصویب قانون تراشه‌ها از سوی ایالات متحده گام مهمی به سوی خودکفایی بیشتر بود و اکنون اتحادیه اروپا به دنبال تصویب قانون خود است.

با این حال مدتی طول می‌کشد تا اهمیت تایوان در دنیای نیمه‌هادی‌ها کم شود، به خصوص که دولت آن معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های دیگری را به شرکت‌هایی مانند TSMC برای سرمایه‌گذاری در تاسیسات جدید در کشور خود ارائه می‌دهد. این غول تراشه در حال ساخت کارخانه‌های تولیدی در خارج از تایوان، از جمله در ایالات متحده است که باعث خشم چین شده است.

کارخانه تراشه سازی

در مورد چین، واردات نیمه‌هادی‌های این کشور آسیایی در طول سال 2022، 15 درصد کاهش یافت و از 635.6 میلیارد واحد در سال 2021 به 538.4 میلیارد واحد در سال 2022 رسید. واردات ماشین آلات تراشه سازی این کشور نیز کاهش یافته است و به پایین ترین حد خود از اواسط سال 2020 رسیده است. نتیجه تشدید تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده و سیاست سختگیرانه چین برای مقابله با کووید-صفر است.

از سوی دیگر شرایط خوبی برای افزایش صادرات نیمه هادی تایوان نیز وجود ندارد. TSMC اخیراً برای اولین بار در دو سال گذشته پیش بینی درآمد سه ماهه خود را از دست داده است و انتظار دارد در نیمه اول سال 2023 درآمد کمی کاهش یابد که نتیجه کاهش تقاضای مصرف کنندگان است که خریدهای مشتریانی مانند انویدیا و AMD را کاهش داده است.