Web Analytics Made Easy - Statcounter
اهمیت نگهداری و تعمیر PDU در مرکز داده

اهمیت نگهداری و تعمیر PDU در مرکز داده

اجزای بسیاری در شکل دهنده یک مرکزداده موفق هستند. اما بدون برق، هیچ یک از آنها اهمیت زیادی نخواهد داشت.  توزیع نیرو در یک مرکز داده یکی از مهمترین مواردی است که هر مدیر مرکز داده باید به آن توجه کند تا اطمینان حاصل شود که همیشه یک جریان ثابت و قابل اطمینان از برق وجود دارد که حداکثر زمان کار اطمینان پذیر را فراهم کند.

هر مرکزداده دارای یک واحد توزیع نیرو است که به آن PDU نیز گفته می شود که برق را بین تجهیزات با شدت کافی و در زمان مقتضی تقسیم می کند. 

بدیهی است که جریان نیرو قابل اطمینان برای یک مرکزداده فوق العاده مهم است و به همین دلیل نگهداری مناسب PDU برای هر مرکز داده ضروری است.

 برای امنیت و کارایی بهینه مرکز داده ، یک زیر سیستم PDU قابل اعتماد بسیار مهم است.  البته هیچ رویکردی وجود ندارد که در همه حال و برای تمام مراکزداده مناسب باشد زیرا که هر مرکز داده منحصر به فرد است و سیستم بهینه PDU به مکان ، اندازه امکانات ، زیرساخت و سایر موارد بستگی خواهد داشت.

 اگر تاسیسات شما هنوز یک برنامه ثابت برای تعمیر و نگهداری PDU ندارد ، به احتمال زیاد از تجهیزات PDU شما غفلت شده است البته که این بهترین سناریو است. 

بدترین سناریو این است که بدانید PDU شما در حال خرابی است و احتمالا شما زمانی متوجه این موضوع خواهید شد که خیلی دیر است و قطعی برق اتفاق می افتد.

بهترین روش های نگهداری و تعمیر PDU مرکز داده

PDU از اجزای بسیاری تشکیل شده است. PDU معمولاً از یک قطع کننده مدار اصلی ورودی، یک ترانسفورماتور خروجی ایزوله ، یک صفحه کنترل نظارت / بهره برداری ، یک سرور ارتباطی یکپارچه و یک سیستم قطع کننده تغذیه تشکیل می شود.  این واحد توزیع برق ، تبدیل ولتاژ ، اندازه گیری ، نظارت بر وضعیت و پروفایل بار را در یک کابینت ایستاده و یا آزاد قرار می دهد.

برای تعیین اینکه آیا اجزا ، سیم کشی و اتصالات شواهدی از گرم شدن بیش از حد دارند ، باید بازرسی های دوره ای از PDU انجام شود.  برای اطمینان از مسیرهای کارآمد جریان باید توجه ویژه ای به اتصالات پیچ و مهره داده شود.

بازرسی و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه PDU باید به طور مداوم برنامه ریزی شده و کاملاً مستند باشد، همچنین تعمیر و نگهداری باید توسط متخصصین واجد شرایط برنامه ریزی شده و علاوه بر تعمیر و نگهداری شرایط تعویض و تعمیرات احتمالی هم فراهم گردد.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که بدانید در مواردی هزینه تعویض تجهیزات فرسوده یا نا کارآمد بسیار کم تر از مواجهه با خرابی و از کار افتادگی است.

عناصر اصلی برنامه موثر تعمیر و نگهداری PDU در مراکزداده

در مرحله اول، باید مشخصات اعلامی توسط تولید کننده برای تعمیر و نگهداری مورد توجه قرار بگیرند.

بازرسی کامل نگهداری PDU در مرکز داده باید شامل بازرسی بصری از همه اجزا باشد (منظور ما همه ، از جمله تمام سخت افزارها ، کلیدها ، قطع ، لامپ ها ، قطع کننده مدار ، نمایشگرها و غیره) و همچنین پاک سازی گرد و غبار است.

گرد و غبار انباشته بر روی تجهیزات باعث انباشت حرارت، کاهش عملکرد و در نهایت بروز از کار افتادگی می شود، بنابراین گرد و غبار زدایی PDU اهمیت به سزایی دارد.

به جز گرد و غبار عوامل دیگری نیز موجب اختلال در عملکرد PDU می شود از جمله: رطوبت ، گرما و حرارت بیش از حد ، لرزش یا موارد دیگر که هر کدام ممکن است اجزای الکتریکی موجود در  PDU مرکزداده شما را به خطر بیندازد.

 برای غبارزدایی درست و بدون ریسک PDU، باید تجهیزات برقی را از برق خارج کرده و پس از آن قبل از همه چیز برق را قطع کنید و هنگامی که کار شما تمام شد و آماده اتصال جریان برق به تجهیزات هستید حتماً مطمئن شوید که تمامی تجهیزات خشک هستند.

علاوه بر موارد فوق باید به دنبال اجزای مفقود شده یا آسیب دیده برای جایگزینی توسط تولید کننده باشید تا قبل خرابی آن ها را تعمیر و یا تعویض کرده باشید.

مزیت استفاده از سرویس حرفه ای تعمیر و نگهداری PDU

علاوه بر این ، آزمایشات پیچیده تری وجود دارد که باید انجام شود و این جایی است که یک متخصص با تجربه وارد عمل می شود زیرا آنها کارهایی مانند اسکن مادون قرمز اتصال داخلی ، تأیید بارگذاری مدار مناسب و بررسی سیستم را برای تعادل مناسب بار تقسیم شده میان تجهیزات را انجام می دهند.

نکته قابل توجه این است که موارد ذکر شده از اصلی ترین نقاط خرابی PDU در مراکزداده هستند.

فراموش نکنید که نگهداری و تعمیر PDU خود را مستند می کنید

از مهمترین امور پس از سرویس و نگهداری PDU در مراکزداده مستند سازی و ثبت اطلاعات است.

زیرا که مستندات اصلی ترین راهنمای برای سرویس دوره ای بعد هستند. همچنین یادداشت ها و حتی عکس ها یا فیلم های گسترده ای از چیزها را می گیرند تا نقاط احتمالی آسیب پذیر و خرابی های آتی راحت تر قابل شناسایی باشند.

وقتی رویه های نگهداری مداوم داشته باشید و کاملاً مستند باشد ، تا زمانی که قطعی برق قطع نشود و خیلی دیر باشد ، جلوگیری از سقوط یا نادیده گرفتن موارد بسیار آسان تر است. 

به علاوه ، اسناد و مدارک مناسب به شما اطمینان می دهد که هرکسی که در آینده برای انجام تعمیر و نگهداری مراجعه کند ، قادر است این کار را با توجه به نیاز مرکز داده منحصر به فرد شما ، به صورت سازگار انجام دهد.  با نگهداری حرفه ای مرکز داده PDU ، شما می توانید اطمینان داشته باشید که بازرسی های سیستم شما با پارامترهای سخت و بالاترین کیفیت انجام می شود که مطابق با مشخصات سازنده است.

رامتین نورمحمد