Web Analytics Made Easy - Statcounter

بنیانگذار صرافی ارز دیجیتال FTX در باهاما دستگیر شد

سم بنکمن فرید بنیانگذار و مدیرعامل سابق صرافی ارز دیجیتال اف تی ایکس

سم بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، روز دوشنبه به دستور دادستان های ایالات متحده در باهاما دستگیر شد، در حالی که قرار بود امروز در کنگره درباره اتفاقات ناگهانی ماه گذشته یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال جهان شهادت دهد.

صرافی FTX که در سال 2019 راه‌اندازی شد و مستقر در باهاما است، پس از تلاش برای جمع‌آوری پول برای جلوگیری از سقوط، در 11 نوامبر اعلام ورشکستگی کرد، زیرا معامله‌گران عجله داشتند که تنها در 72 ساعت، 6 میلیارد دلار از این پلتفرم برداشت کنند. گفته می‌شود از آن زمان به بعد، بنکمن-فرید به طور مخفیانه از 10 میلیارد دلار از سرمایه مشتری برای تقویت تجارت خود استفاده کرده است.

این دستگیری در حالی انجام شد که بنکمن-فرید آماده بود تا به وکلای سابق خود، مدیر عامل جدید FTX و بایننس صرافی رقیب در جلسه استماع کنگره حمله کند.

در شهادتی که رویترز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرد، بنکمن-فرید قصد داشت بگوید که توسط وکلای خود تحت فشار قرار گرفته است تا جان ری را به‌عنوان مدیرعامل جدید معرفی کند و پس از این، هنگامی که در عرض چند دقیقه قصد داشت نظر خود را تغییر دهد، وکلا به او گفتند که خیلی دیر شده است.

جان ری، مدیرعامل جدید صرافی FTX - John Ray III new ftx ceo
جان ری، مدیرعامل جدید صرافی FTX

به گفته ماکسین واترز، نماینده کنگره، که در بیانیه‌ای گفت از شنیدن خبر دستگیری وی متعجب شده است، بنکمن-فرید اکنون نمی‌تواند شهادت دهد.

پلیس باهاما گفت که بنکمن-فرید اندکی بعد از ساعت 6 بعدازظهر دوشنبه در مجتمع آپارتمانی خود، در یک محله مجلل دستگیر شد و روز سه شنبه در دادگاه حاضر خواهد شد. دفتر دادستان کل باهاما گفت که انتظار می‌رود او به ایالات متحده بازگردانده شود.

سخنگوی دفتر دادستانی ایالات متحده در منهتن تأیید کرد که بنکمن-فرید در باهاما دستگیر شده است، اما از اظهار نظر در مورد اتهامات خودداری کرد.

دادستان‌های ایالات متحده گفتند که کیفرخواست مهر و موم شده ای علیه بنکمن-فرید دارند و اتهامات آن در دادگاه فاش خواهد شد. نیویورک تایمز گزارش داد که او با اتهامات کلاهبرداری و پولشویی مواجه است. رگولاتور روز دوشنبه گفت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به طور جداگانه اتهامات مربوط به نقض قوانین اوراق بهادار توسط بنکمن-فرید را مجاز دانست.

بنکمن-فرید و وکیلش مارک کوهن به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند، همچنین وکلای سابق او، مدیرعامل جدید FTX و بایننس نیز پاسخی ندادند.

بنکمن-فرید گفته است که فکر نمی‌کند مجازات کیفری داشته باشد. بنکمن-فرید در مصاحبه ای در 30 نوامبر در اجلاس Dealbook Summit نیویورک تایمز گفت: «من هرگز سعی نکردم که تقلب کنم.»

شوک‌های پیاپی به صنعت کریپتو

سقوط FTX موجی از شوک به صنعت ارزهای دیجیتال آسیب دیده وارد کرد، که در سال جاری شاهد یک رشته سقوط بود که سایر بازیگران کلیدی از جمله ووئیجر دیجیتال و سلسیوس نتورک را زمین‌گیر کرد.

ممکن است مشکلات بیشتری برای این صنعت در پیش باشد. رویترز روز دوشنبه گزارش داد که برخی از دادستان‌های وزارت دادگستری اعلام کرده‌اند که در تحقیقات طولانی مدت خود شواهد کافی برای متهم کردن بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان و برخی مدیران ارشد آن جمع آوری کرده‌اند.

خطر در کمین بایننس

یکی از سخنگویان بایننس برای این مقاله به رویترز گفت: «ما هیچ اطلاعاتی در مورد تحقیقات داخلی وزارت دادگستری ایالات متحده نداریم و اگر هم داشتیم برای ما مناسب نیست که اظهار نظر کنیم.»

بنکمن فرید پس از فروپاشی FTX، اظهارات زیادی در رسانه‌ها داشته است

از زمان فروپاشی FTX، بنکمن-فرید مصاحبه‌های رسانه‌ای متعددی انجام داده و از اشتباهات خود عذرخواهی کرده و آنچه را که در شرکت اتفاق افتاده توضیح داده است؛ چیزی که کارشناسان حقوقی گفتند می تواند به دادستان‌ها اجازه دهد تا به تناقضات صحبت‌های او که اعتبار او را نزد هیئت منصفه تضعیف می‌کند، اشاره کنند.

رناتو ماریوتی، وکیل مدافع جنایی و دادستان فدرال سابق، گفت: «اظهارات قبلی بنکمن-فرید و سؤالات بسیار واضحی که او در مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی به آنها پاسخ داده است، در جلسه دفاع به طور کامل بررسی می‌شود.»

چکش دادگاه

بنیانگذار FTX می‌گوید تحت فشار وکلا از مدیرعاملی استعفا داده است

بنکمن-فرید در توضیح تصمیم خود برای کنار رفتن از سمت مدیرعامل FTX و انتصاب جان ری به جای خود، اظهار داشته که توسط وکلا و مشاور عمومی واحد FTX در ایالات متحده تحت فشار قرار گرفته است.

بنکمن-فرید گفت کمتر از 10 دقیقه پس از امضای سندی در ساعت 4:30 صبح روز 10 نوامبر برای انتخاب جان ری به عنوان مدیر عامل FTX، پیشنهاد مالی میلیاردها دلاری دریافت کرده است. بنکمن-فرید گفت که او به وکیل خود چند دقیقه بعد از امضا گفت که انتصاب مدیرعامل را لغو کند، اما به او گفته شد که برای انجام این کار خیلی دیر شده است. بنکمن-فرید گفت که از آن زمان ارتباطش با سیستم‌های FTX قطع شده بود و ری به ایمیل‌های او که راهنمایی یا اطلاعات دیگری را ارائه می‌کرد، پاسخ نداده بود.