Web Analytics Made Easy - Statcounter

تنها نرم افزار ITSM ایرانی که موفق به اخذ گواهی نامه افتا شده است

ITSM برای کسب‌وکارها بسیار ارزشمند است و آنها را قادر می‌سازد تا پتانسیل استفاده از فناوری‌ها برای تحقق فرصت‌های تجاری بیشتر را شناسایی کنند. به‌عنوان، مثال، یک مدیر انبار باید از یک پلتفرم زنجیره تامین استفاده کند تا مطمئن شود که محموله‌ها به درستی تحویل یا دریافت می‌شوند.

از آنجایی که این ابزار به مهارت‌های فنی نیاز دارد، ممکن است برای برخی از افراد غیر آشنا با حوزه IT دشوار باشد که فرایند را به‌طور یکپارچه ادغام کنند. با یک راهکار ITSM، فرایندها به روشی کارآمد مدیریت می‌شوند تا به سازمان کمک کند پتانسیل کامل خود را به دست آورد. علاوه‌ بر این، سرمایه‌گذاری در یک نرم افزار ITSM می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد.

چرا استفاده از نرم‌ افزار ITSM برای کسب‌وکارها مهم است؟

نرم‌افزار ITSMامکان مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در سازمان‌های مختلف را فراهم می‌کند. این راهکار تمام ابزارهای لازم برای مدیریت خدمات و سرویس‌های IT که مورد نیاز تیم‌های پشتیبانی و بخش IT یک سازمان است را در دسترس قرار می‌دهد. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از این نرم‌افزار اشاره می‌کنیم:

۱. بهبود کارایی

هر سازمانی به‌دنبال این است که از منابع در دسترس خود حداکثر بهره‌ را ببرد. نرم‌افزار ITSM دارای اجزای مختلفی است که در رسیدن به این هدف به سازمان کمک می‌کند. برای مثال، با قابلیت مدیریت دارایی‌های IT، سازمان می‌تواند چرخه عمر دارایی‌های مهم خود را بهینه کند و استراتژی‌های اقتصادی را برای خرید یا واگذاری دارایی‌ها شناسایی کند.

۲. مدیریت موثر تغییرات

تغییراتی که کمتر از حد انتظار برنامه‌ریزی، آزمایش و ابلاغ می‌شوند، ممکن است به اختلال قابل توجهی در کسب‌وکار یا خدمات منجر شوند. استفاده از فرایند مدیریت تغییر ITSM تضمین می‌کند که سازمان می‌تواند به ‌گونه‌ای تغییرات جدید را در محیط IT خود پیاده‌سازی کند که خطر آسیب‌ها را محدود کند یا کاهش دهد.

چارچوب ITSM برای مدیریت تغییر این اطمینان را حاصل می‌کند که منابع به درستی تخصیص داده شده است. به‌عنوان مثال، تغییرات جزئی که مستلزم استقرار انتشار نیستند، با توجه به کم خطر بودن می‌توانند خیلی سریع تایید شوند. تغییرات عادی می‌تواند توسط مدیر تغییر تایید شود اما برای تایید یک تغییر بزرگ، ناآشنا یا اضطراری ممکن است لازم باشد ابتدا با یک هیئت مشورتی تغییر (CAB) مشورت شود.

۳. کاهش هزینه‌های عملیاتی

از آنجایی که ITSM استانداردسازی و کارایی را هدف قرار می‌دهد، پذیرش آن در سازمان می‌تواند به شما کمک کند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و در عین حال، عملیات خود را گسترش دهید. ویژگی‌های خودکاری که توسط یک نرم‌افزار ITSM کارآمد ارائه می‌شود می‌تواند حجم کار دستی و زمانی را که تیم شما برای حل مشکلات صرف می‌کند کاهش دهد.

۴. اطمینان از مسئولیت‌پذیری

سازمان‌ها وظایف تجاری را انجام می‌دهند که می‌تواند به فعالیت‌های مختلفی تقسیم شود. برخی افراد مسئولیت مدیریت درآمدها، برخی دیگر مسئولیت پشتیبانی و تعدادی نیز وظیفه تسهیل وظایف اصلی را برعهده دارند. مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) از طریق استانداردسازی خدمات، مسئولیت‌پذیری ایجاد می‌کند.

عملکردهایی مانند سرویس دسک در یک نرم‌افزار ITSM در کنار قابلیت‌هایی برای نظارت روی شبکه و زیرساخت IT، به سازمان کمک می‌کند تا نسبت به نحوه ارائه خدمات فناوری اطلاعات دید بهتر و جامعی داشته باشد.

گواهینامه افتا چیست و چرا برای سازمان‌ها بسیار مهم است؟

افتا در واقع مخفف عبارت «امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات» است که به یک نهاد راهبردی و بسیار مهم در فضای امنیت سایبری ایران اشاره دارد. این نهاد با همکاری وزارت فناوری اطلاعات پس از بررسی‌ و ارزیابی‌های دقیق سامانه‌های نرم‌افزاری در حوزه مدیریت و ارائه خدمات فناوری اطلاعات، گواهینامه‌ای تحت عنوان گواهینامه امنیتی افتا را صادر می‌کند.

گواهینامه افتا در واقع نشان‌دهنده این موضوع است که یک سیستم نرم‌افزاری تا چه حد از نظر امنیتی قابل اطمینان است. در عصر دیجیتالی که در آن حضور داریم، اطمینان از اینکه اطلاعات و داده‌های ارزشمند کسب و کار و مشتریان در جای مناسبی نگهداری و حفظ می‌شود اهمیت و حتی ضرورت پیدا کرده است.

زمانی که کسب‌ و کار برای انتخاب و سرمایه‌گذاری بر روی یک نرم‌افزار ITSM اقدام می‌کند، در صورتی که راهکار مورد نظر از این گواهینامه برخوردار باشد یعنی صلاحیت لازم برای تامین امنیت حجم انبوهی از داده‌های ورودی به کسب‌ و کار را دارد. در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیاری از فروشندگان نرم‌افزارهای مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات با تکیه بر گواهینامه‌هایی مانند ایزو 27018 مدعی بودند که محصولاتی ایمن را به بازار عرضه می‌کنند.

اما استفاده از این محصولات در زیرساخت‌های کشور، نهادهای دولتی و سایر سازمان‌ها به وارد آمدن خسارت‌های قابل توجه منجر شد. به همین دلیل، وزارت فناوری اطلاعات با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌ها و نیروهای متخصص سازمان افتا، تلاش کرد تا فرایندی یکپارچه و شفاف را برای تعیین تکلیف امنیت محصولات نرم‌افزاری مهم مانند ITSM ایجاد کند.

تامین امنیت اطلاعات و داده‌ها بیش از هر زمان دیگری برای سازمان‌ها اهمیت پیدا کرده است. آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار، از دست رفتن داده‌ها یا درز اطلاعات حساس مشتریان به بیرون می‌تواند وجهه یک سازمان یا کسب‌ و کار را مخدوش کند. بنابراین، اکثر سازمان‌ها ترجیح می‌دهند از یک نرم‌افزار ITSM دارای گواهینامه افتا استفاده کنند تا در برابر تهدیدات سایبری روزافزون ایمن باشد.

معرفی نرم‌افزار ITSM دانا پرو، تنها دارنده گواهینامه افتا

دانا پرو یک نرم‌افزار ITSM پیشرفته است که امکان مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را براساس چارچوب‌های ITIL در دسترس سازمان‌ها قرار می‌دهد. دانا پرو همه ابزارهای لازم برای مدیریت موثر و یکپارچه خدمات فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد و به سازمان کمک می‌کند تا فرایندهای صحیح و بهروش‌های ITIL را به‌صورت یکپارچه پیاده‌سازی کند.

نرم افزار ITSM ایرانی دانا پرو از ماژول‌های مختلفی برخوردار است که به سازمان اجازه می‌دهد تمام فرایندهای ITIL را پیاده‌سازی و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را دقیقا با اهداف کلان خود همسو کند.

ماژول مدیریت رخدادها در دانا پرو همه ابزارهای ضروری و کاربردی برای مدیریت صحیح رخدادها را در اختیار تیم IT سازمان قرار می‌دهد. با استفاده از این ماژول می‌توانید میزان وفاداری به قواعد SLA را به‌طور مستمر تحت نظر داشته باشید و ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، در نرخ بروز قطعی سرویس نیز کاهش چشمگیری را تجربه کنید.

در ماژول مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات، تیم IT سازمان می‌تواند نسبت به همه دارایی‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری IT سازمان یک دید کلی و از بالا داشته باشد. به این ترتیب همه چیز تحت کنترل است و می‌توان روی چرخه حیات دارایی‌ها نظارت کرد و هزینه‌ها را کاهش داد. علاوه بر این، ماژول سرویس و نگهداری پیشرفته نرم‌ افزار ITSM دانا پرو به سازمان اجازه می‌دهد تا با انجام به موقع سرویس‌ها برای هر دارایی، به افزایش طول عمر آن کمک کند.

فارغ از امکانات و قابلیت‌های بسیار کاربردی و تسهیل کننده‌ای که در دانا پرو در اختیار دارید، دانا پرو تنها نرم‌افزار ITSM ایرانی است که موفق به دریافت گواهینامه امنیتی افتا شده است. تیم توسعه دانا، در فرایند طراحی و تولید این نرم‌افزار توجه ویژه‌ای به بحث امنیت داشته است و دریافت گواهینامه افتا نشان‌دهنده این موضوع است.

نرم‌افزار ITSM دانا پرو امکان رویدادنگاری و ردیابی تمامی رخدادها و ثبت فعالیت‌های مهم کاربران را در دسترس قرار می‌دهد. مدیران تیم IT می‌توانند از سیاست‌های رمزعبور استفاده کنند و یا برای هر کاربر بخش IT مجوزهای دسترسی خاصی را تعیین کنند. همچنین، داده‌های مهم در نرم‌افزار دانا پرو با استفاده از پروتکل‌های پیشرفته و به‌روز رمزگذاری می‌شود تا از دسترسی‌های غیرمجاز یا ناامن جلوگیری شود.