Web Analytics Made Easy - Statcounter

اتحادیه اروپا رأی به بازگرداندن باتری‌های قابل تعویض به گوشی‌های موبایل داد

اتحادیه اروپا به قانون جدیدی رأی داد که چرخه عمر باتری را از طراحی تا پایان عمر تحت نظر می‌گیرد، این قانون شامل الزامات مهمی برای باتری گوشی‌های هوشمند است و سازندگان باید باتری‌های قابل تعویض را به گوشی‌های موبایل بازگردانند.

در سال‌های ابتدایی عرضه گوشی‌های موبایل، تعویض باتری آن‌ها تنها چند ثانیه طول می‌کشید. فناوری شارژ مثل الان سریع نبود و حمل یک باتری یدکی برای زمانی که باتری اصلی به اتمام می‌رسید، هم شدنی بود. بیشتر باتری‌ها در آن زمان ماژولار و مستقل بودند که می‌توانستیم با بازکردن قاب گوشی، آن‌ها را به راحتی تعویض کنیم.

اما در سال‌های اخیر، سازندگان تلفن‌های همراه از به‌کارگیری باتری‌های قابل تعویض سر باز زدند و به سمت ساخت گوشی‌های پلمپ شده با طراحی یکپارچه و شیک‌تر حرکت کردند. بسیاری از مصرف‌کنندگان در مورد این تغییر اعتراض می‌کردند، اما با گذشت زمان، اکثر آن‌ها این موضوع را به عنوان یک هنجار جدید پذیرفتند.

اما حالا قوانین جدید اتحادیه اروپا می‌تواند تولیدکنندگان را مجبور کند که بار دیگر به باتری‌های قابل تعویض روی بیاورند. این اولین بار نیست که اتحادیه اروپا در جزئیات ساخت محصولات قانون‌گذاری کرده است.

سال گذشته، اتحادیه اروپا مهلتی را تا 28 دسامبر 2024 برای سازندگان دستگاه‌های الکترونیکی تعیین کرد تا فقط از پورت USB-C برای شارژ محصولات استفاده کنند. این یک مشکل بغرنج برای اپل به حساب می‌آمد و بارها به آن اعتراض کرد، زیرا آیفون از پورت لایتنینگ اختصاصی استفاده می‌کند. با این حال اپل تأیید کرده است که از این دستور پیروی می‌کند، بنابراین می‌توانیم شاهد به‌کارگیری USB-C در آیفون‌های جدید امسال (یا نهایتاً در آیفون‌های سال آینده) حداقل در کشورهای اتحادیه اروپا باشیم.