Web Analytics Made Easy - Statcounter
تأثیر رمز ارزها بر طراحی و ساخت مراکزداده نوین

تأثیر رمز ارزها بر طراحی و ساخت مراکزداده نوین

زمانی که مردم درباره زنجیره بلوکی و مراکز داده و تاثیر این دو فناوری بر یکدیگر صحبت می کنند، بیشتر به دنبال واکاوی این موضوع هستند که زیرساخت‌های فعلی مراکز داده تحت تأثیر زنجیره بلوکی چه سرنوشتی خواهند داشت، زیرا در آینده نزدیک، هم‌گرایی و حتی ملموس شدن این دو فناوری با یکدیگر اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

چندی قبل اجلاسی در ونکوور در ارتباط با تحولات مرکزداده برگزار شد که محوریت آن پیرامون این موضوع بود که زنجیره بلوکی، رمزارزها و بیت کوین چه هستند و چگونه بر طراحی، ساخت، پیاده سازی و توسعه مراکز داده تاثیر خواهند گذاشت.

در این اجلاس مباحث مختلفی پیرامون مراکز داده مطرح شد که در نوع خود جالب توجه بودند. به طور مثال، برایان کلباش، بنیان گذار و مدیرعامل CapRE در بخشی از صحبت‌های خود این پرسش‌ها را مطرح کرد:

  • ماینرها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند و چگونه پول به دست می‌آورند؟
  • مراکز داده چه مزایای بالقوه ای برای سایر کاربران دارند؟
  • زنجیره بلوکی و رمزارزها چه آینده‌ای پیش روی مراکزداده خواهند گذاشت؟
  • شرکت‌های فعال در این حوزه چه رویکردی باید اتخاذ کنند؟

رمز ارزها چگونه طراحی و ساخت مراکزداده آینده را دگرگون می‌کنند؟

پاتریک حکیم مشاور رمزارزها و مالک شرکت مشاوره‌ای Hakim Consulting در این خصوص گفت:«من هیچ سرور یا دیتاسنتری را میزبانی نمی‌کنم، اما با مشتریانی کار می کنم که چنین تسهیلاتی را ارائه می‌دهند. شرکت‌ها در شرایطی به دنبال افزونگی مناسب و کاهش زمان عملیاتی شدن سامانه‌های دردست طراحی هستند که نیازهای آن‌ها به مراتب فراتر از نیازهای واقعی است، اما برای پیاده سازی فناوری‌های نوین همچون زنجیره بلوکی که قرار است در آینده از آن‌ها استفاده کنند چنین سامانه‌هایی را طراحی می‌کنند. شبکه‌های امروزی و اتصالات آن‌ها به شکل صریح و روشنی یک مانع صالی بر سر پیاده‌سازی درست و موثر زنجیره بلوکی است.»

اسکات لارسون مدیرعامل شرکت هلیوس وایر در این اجلاس گفت:«تاجایی که موضوع که در ارتباط با زنجیره بلوکی است باید بگوییم زنجیره بلوکی نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده است که قرار است روی هر صنعتی تاثیرگذار باشد و مراکزداده از این قاعده مستثنا نیستند. اجازه دهید به یکی از دستاوردهای خود اشاره کنم. یکی از موضوعات مهم حال حاضر این است که چگونه از زنجیره بلوکی در ارتباط با مبحث انرژی استفاده کنیم. شاید در مراکز داده نوع اول (Tier1) چنین موضوعی را مشاهده نکنید، اما در نوع‌های دیگر، به ویژه مراکزداده Tier3 یا Tier4 دیر یا زود باید به فکر تأمین انرژی پایدار مرکزداده برای ماینرها باشید. رمزارزها خیلی سریع‌تر از آنچه فکر می کنید روی مراکزداده بزرگ تأثیرگذار خواهند بود.»

سارا مورتون، میزبان اجلاس BC Crypto Hosting در ادامه گفت:«جهت‌گیری مراکزداده قرار نیست به سمت رمزارزها، بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال متمایل شود، بلکه تمرکز بر سر نحوه پردازش داده‌ها و نوع مکانیزمی است که کسب و کارها بر مبنای آن کار خواهند کرد.

در شرکت تحت سرپرستی من روزانه چند گیگابایت داده تولید می‌شود. برای پردازش این حجم از داده‌ها مجبور شدیم برنامه‌های منطبق با اندازه داده‌ها را طراحی و توسعه دهیم تا بتواند از میان داده های غیرساخت یافته و پراکنده، داده های مناسبی که برای پیش بینی آینده کاربرد دارند را به شکل بینشی دقیق استخراج کند. این دقیقا همان چیزی است که شما از طریق بزرگ داده ها به دست می آورید و اینترنت اشیا آن را به ارمغان می آورد. به عبارت دقیق تر، به جای آن که تنها نیازمند جمع آوری داده ها باشید باید به فکر پردازش آن ها باشید.

آیا مسابقه ای بر سر بهینه سازی روش های برنامه نویسی که زنجیره بلوکی بر مبنای آن ها انرژی کمتری از سرورها را مصرف کند به راه خواهد افتاد؟

اگر قرار است همه چیز در جهان به سمت بیت کوین برود، تراکنش های بیت کوین تمامی منابع انرژی را مصرف می کنند؟

در پاسخ باید گفت، اگر بیت کوین را تنها کارکرد زنجیره بلوکی تصور کنید، در این حالت چند فروشنده برتر نسل جدیدی از تجهیزات استخراج را برای ماینرها طراحی کرده‌اند. به طور مثال، یکی از آن‌ها AntMinerS9 است که مجهز به یک منبع تغذیه 1500 واتی است.

نسل جدید AntMiners دوبرابر انرژی بیشتری مصرف می‌کند، اما در مقابل ظرفیت پردازش آن 10 برابر شده است.

بنابراین نسل های بعدی می توانند پردازش‌ها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. پیش بینی می‌کنم همه شرکت ها به دنبال بازدهی بیشتر هستند. ما اکنون با مشکل تأمین انرژی کافی روبرو هستیم. به همین دلیل پایداری کاملی وجود ندارد و در نتیجه توازنی میان مصرف انرژی و نرخ معدن کاوی برقرار نیست. به همین دلیل طراحی سخت‌افزارها به سمت عملکرد بالاتر متمایل خواهد شد که باعث می شوند در آینده مراکز داده ماژولاتر و سازگارتری را شاهد باشیم.»

رامتین نورمحمد