Web Analytics Made Easy - Statcounter

زلزله ویرانگر ترکیه، اینترنت این کشور را نیز با اختلال روبرو کرده است

زیرساخت ترکیه - turkey internet infrustructure

دو زمین لرزه قدرتمند که در عرض 12 ساعت دو بار ترکیه و سوریه را لرزاند، به زیرساخت‌های حیاتی این دو کشور نیز آسیب رسانده‌اند.  شهر غازیانتپ ترکیه یکی از بدترین شرایط را در این کشور داشته است. کلودفلیر اعلام کرد: «یک اختلال واضح در ترافیک اینترنت ترکیه وجود دارد.»

کاهش 57 درصدی ترافیک اینترنت پس از وقوع زلزله اول

کاهش چشمگیر ترافیک اینترنت در استان‌های جنوبی ترکیه

پس از زلزله دوم، در شهر غازیانتپ، در استان قهرمان‌مرعش، ترافیک اینترنت 94 درصد کاهش یافت.

همچنین کاهش ترافیک در استان های شانلی‌اورفه، کیلیس، هاتای، عثمانیه، آدیامان، دیاربکر، مالاتیا، ماردین و آدانا قابل مشاهده است.

ترک‌سل و ترک‌تلکام برای رفع مشکل به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند

شرکت مخابراتی ترک‌سل گفت که ایستگاه‌های موبایل، ژنراتورها و وسایل نقلیه دارای سرویس ماهواره‌ای را به همراه تیم‌هایی مناطق آسیب دیده ارسال می‌کند.

شرکت دولتی ترک‌تلکام نیز اعلام کرد که ایستگاه‌های سیار را به محل اعزام کرده است و تیم جستجو و بازیابی 105 نفره ترک تلکام نیز در منطقه مستقر شده است.

تلفن و اینترنت در مناطق زلزله‌زده ترکیه رایگان خواهد بود

هر دو شرکت مخابراتی گفتند که تماس‌های تلفن همراه و تلفن ثابت داخلی و همچنین اتصال وای‌فای در مناطق آسیب‌دیده را رایگان می‌کنند. با این حال اپراتورها از شهروندان خواستند که از تلفن فقط برای تماس‌های اضطراری استفاده کنند.

دولت ترکیه پیشنهاد کمک استارلینک را رد کرد

طبق گزارش‌ها، دولت ترکیه پیشنهاد اعزام دیش‌های استارلینک اسپیس ایکس را که در این کشور مجوز ندارند، رد کرد و ادعا کرد که اتصال ماهواره‌ای کافی دارند.

وضعیت اختلال اینترنت سوریه چندان مشخص نیست

در سوریه، وضعیت چندان روشن نیست. با وقوع جنگ داخلی که در 11 سال گذشته به راه افتاده است، اینترنت و سایر زیرساخت‌های حیاتی این کشور مدت‌ها در بسیاری از مناطق با مشکل بوده است. کلودفلیر به کاهش اتصال این کشور اشاره می‌کند، اما باید توجه داشت که بسیاری از مناطق تحت تأثیر زلزله قبل از آن نیز دسترسی محدودی به اینترنت داشتند.