Web Analytics Made Easy - Statcounter
نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار

آغاز به کار نمایشگاه‌های هفته پژوهش و فناوری

هفته پژوهش و فناوری کشور در سال ۱۴۰۱ در حالی از امروز با شعار «پژوهش، فناوری، پیشران تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» آغاز می‌شود که بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، از امروز با حضور برخی مقامات اجرایی کشور به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند و این نمایشگاه تا ۲۵ آذر ادامه خواهد داشت.

برگزاری ۳ نمایشگاه همزمان

همزمان با برگزاری نمایشگاه «دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار»، نمایشگاه «ایران ساخت» و نمایشگاه «تستا (تقاضای ساخت و تولید ایرانی)» برگزار می‌شود و غیر از وزارت علوم و معاونت علمی سایر وزارتخانه‌ها هم در نمایشگاه حضور خواهند داشت. در این دوره از نمایشگاه، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، تستا، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و غیره با نمایشگاه هفته پژوهش همکاری می‌کنند.

غرفه‌های ویژه برای کوانتوم و متاورس

در نمایشگاه هفته پژوهش امسال، فناوری‌های جدیدی که امروز در دنیا مطرح است، مورد توجه قرار گرفته است و دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش معتقدند باید نگاه ویژه‌ای به آینده داشت؛ در همین راستا در نمایشگاه موضوعاتی مانند هوش مصنوعی، کوانتوم و متاورس، در غرفه جدید در نظر گرفته شده است.

از 30 تکنولوژی منتخب رونمایی خواهد شد

در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری قرار است از ۳۰ فناوری منتخب رونمایی شود که به گفته رئیس ستاد ملی هفته پژوهنش، برای انتخاب این محصولات سامانه «تک هاب» راه‌اندازی شد و در آن دستاوردهایی که قرار است در نمایشگاه عرضه شود، بارگذاری شد. این سامانه یک زنجیره کامل از ایده تا بازار است، چرا که در آن علاوه بر فناوران، سرمایه‌گذاران نیز حضور دارند. برای رونمایی از محصولات دانش‌محور شاخص‌هایی تعریف شده که از آن جمله می‌توان به تولید محصولات حداکثر در یک سال اخیر و دارا بودن سطح فناوری متوسط رو به بالا اشاره کرد.

نمایشگاه تستا به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد

معاون پژهشی وزیر علوم همچنین از بین المللی شدن نمایشگاه تستا خبر داده و گفته است: اولین دوره بین‌المللی تستا (نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی) با هدف استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در رفع نیازهای پژوهش و فناوری امسال برگزار می‌شود و طی آن هیئت‌هایی از ۵ کشور در تستا حضور می‌یابند. در همین راستا پیش بینی شده کشورهای ونزوئلا، ارمنستان، ازبکستان، عراق و افغانستان در تستا حضور یابند و نیازهای فناورانه خود را در حضور شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها مطرح کنند.