Web Analytics Made Easy - Statcounter

ارزش بازار توکن تتر (USDT) به مرز 84 میلیارد دلار رسید

تتر - یو اس دی تی - tether - usdt

ارزش بازار استیبل کوین تتر (USDT) در روزهای اخیر به بالاترین حد خود رسیده است. بر اساس گزارش شرکت تحلیلی Into The Block، بزرگترین استیبل کوین جهان به طور پیوسته به مرز کلیدی 84 میلیارد دلار نزدیک می‌شود.

بر اساس داده‌های DeFiLlama، ارزش بازار USDT از ابتدای ژوئیه بیش از 480 میلیون دلار افزایش یافته است که نشان‌دهنده افزایش سطح پذیرش آن است. به طور کلی، ارزش کل سهم بازار این استیبل‌کوین در سال 2023 در حال افزایش بوده است و از 66/23 میلیارد دلار در اول ژانویه به ارزش فعلی 83/80 میلیارد دلار رسیده است.

همزمان با رشد ارزش بازار USDT، عرضه در گردش این توکن تا به امروز تقریباً 30 درصد افزایش یافته است. جالب توجه است که رشد بازار USDT در توسعه اپراتور آن نیز منعکس شده است.

در ماه مه، هلدینگ تتر گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد که در آن سود خالص 1/48 میلیارد دلاری را برای سه ماهه اول 2023 اعلام شد و ذخایر دلاری مازاد خود را به بالاترین رقم تاریخ 2/44 میلیارد دلار رساند.

در حال حاضر، تتر در مسیر خوبی برای پیشی گرفتن از سطوح سود در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم است زیرا مقدار صدور ارز USDT افزایش یافته است.

تتر (USDT) در حال افزایش تسلط بر استیبل کوین‌ها

در حالی که بازار عمومی استیبل کوین در سال 2023 کاهش قابل توجهی را تجربه کرده و از ابتدای سال تاکنون بیش از 12/17 میلیارد دلار از دست داده است. در این دوره، تتر به شدت رشد کرده است و بیش از 17 میلیارد دلار ارزش بازار خود را افزایش داده است.

طبق داده‌های DeFiILama، دامیننس تتر بر بازار استیبل کوین در سال 2023 حدود 19 درصد رشد کرده است و این توکن اکنون دو سوم بازار استیبل کوین را به خود اختصاص داده است.

در حالی که این توسعه عمدتاً ناشی از عملکرد چشمگیر USDT است، همچنین کاهش قابل توجهی در سهم بازار برخی از استیبل کوین‌های برجسته دیگر مشاهده شده است.

مارکت کپ تتر - یو اس دی کوین - بایننس یو اس دی - دای - فراکس - تی یو اس دی
افزایش دامیننس تتر بر مارکت کپ استیبل کوین‌ها در سال 2023

به عنوان مثال، USDC که به عنوان دومین استیبل کوین بزرگ رتبه‌بندی می‌شود، در سال 2023 شاهد کاهش حیرت‌آور 40 درصدی ارزش بازار خود بوده و ارزش فعلی آن در حال حاضر 26/26 میلیارد دلار است.

در همین حال، استیبل کوین بایننس USD (BUSD) با ارزش بازار 3/71 میلیارد دلار، بیش از 77 درصد از سهام بازار خود را پس از تحریم انتشار در اوایل سال جاری کاهش داده است.

در زمان نگارش این مقاله، ارزش تتر روی 1 دلار ثابت مانده است. با ارزش بازار 83/80 میلیارد، استیبل کوین به عنوان سومین ارز دیجیتال بزرگ در سقوط بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) قرار دارد.

رشد مارکت کپ تتر - ارزش بازار تتر - tether market cap rise

استیبل‌کوین‌های DeFi در حال آماده‌سازی برای مطابقت با همتایان متمرکز

استیبل کوین‌های غیرمتمرکز DeFi نیز در تلاش برای کاهش شکاف بین آن‌ها و رقبای متمرکز خود، به‌روزرسانی‌های چشمگیری را ارائه کرده‌اند.

به عنوان مثال MakerDAO اخیراً سود پس‌انداز DAI  را به سالانه 3/49٪ افزایش داده است و احتمال افزایش تا 8٪ در هفته‌های آینده وجود دارد. علاوه بر این، پروتکل Frax FRAX v3 را در هفته‌های آتی راه‌اندازی می‌کند، زیرا آن‌ها به دنبال تبدیل FRAX به یک توکن کاملاً الگوریتمی هستند و فرآیند آن را از توکن USDC جدا می‌کنند.

علاوه بر این، Lybra Finance هم استیبل کوین eUSD خود را با نرخ بهره صفر درصد به کاربران قرض می‌دهد. به عنوان سایر استیبل‌کوین‌های DeFi با ویژگی‌ها یا ارتقاهای چشمگیر می‌توان به crvUSD و GHO اشاره کرد.