Web Analytics Made Easy - Statcounter

مرکز داده زیرآب Subsea Cloud پیش از زمستان راه‌اندازی خواهد شد

ماژول دیتاسنتر (مرکز داده) زیر آب

شرکت Subsea Cloud توسعه ماژول‌های مرکز داده که می‌توانند در اقیانوس غوطه‌ور شوند را آغاز کرده است. بدین ترتیب می‌توان با استفاده از آب به طور طبیعی آن‌ها را خنک نگه داشت. علت این ایده این است که سرمایش معمولاً بسیار انرژی‌بر و پرهزینه است.

مرکز داده زیرآب این شرکت می‌تواند قبل از پایان سال 2022 در سواحل غربی ایالات متحده شروع به کار کند. این پروژه تلاشی برای نشان دادن قابلیت استفاده از اقیانوس برای تأمین سرمایش است که معمولاً بخش بزرگی از مصرف انرژی مرکز داده را به خود اختصاص می‌دهد.

مراکز داده زیر آب، علیرغم تمام فعالیت‌هایی که تاکنون صورت گرفته، هنوز به صورت کاملاً عملی درنیامده‌اند، اما دیگر یک ایده تخیلی به حساب نمی‌آیند. در سال 2017، پروژه ناتیک مایکروسافت برای اولین بار یک مرکز داده را در سواحل جزایر اورکنی اسکاتلند زیر آب برد و در سال 2020 آن را از آب بیرون آورد.

همچنین در زمستان سال گذشته شرکت چینی COOEC ساخت یک مرکز داده تجاری زیر آب را آغاز کرد. کره جنوبی نیز در شهر زیردریایی خود از ماژول‌های مرکز داده استفاده کرده بود و حال شرکت Subsea Cloud قصد دارد نخستین مراکز داده تجاری خود را در آب‌های اقیانوس آرام راه‌اندازی کند.