Web Analytics Made Easy - Statcounter

همایش تخصصی رسته سخت‌افزار در آستانه‌ی روز ملی فناوری اطلاعات

به همت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران روز ۲۲ تیرماه زادروز محمد بن موسی خوارزمی به عنوان روز فناوری اطلاعات در تقویم مناسبت‌های رسمی کشور ثبت شد. از این رو رسته سخت‌افزار و ارتباطات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ذیل سلسله رویدادهای تخصصی برنامه‌ریزی شده برای هفته منتهی به روز فناوری اطلاعات، امروز مراسمی را در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور بزرگداشت این روز برگزار نمود.

سخنان رئیس هیئت‌مدیره سازمان و دبیر رسته سخت‌افزار

در ابتدای مراسم آقای حسین اسلامی، رئیس هیئت مدیره سازمان ضمن خوشامدگویی به حاضرین، به اهمیت توجه بیشتر به حوزه فناوری اطلاعات در کشور و لزوم آشنایی بیشتر عموم مردم با شرکت‌ها و پلتفرم‌های فناوری اشاره کرد.

حسین اسلامی در همایش تخصصی سخت افزار در روز ملی فناوری اطلاعات

در ادامه این مراسم آقای شورش مرادی، دبیر رسته سخت‌افزار اهداف تشکیل رسته سخت‌افزار و ارتباطات، وظایف رسته، کمیته راهبری و اهم اقدامات کمیته را عنوان کرد. آقای مرادی در ادامه به اهم موضوعات پیگیری شده در رسته سخت‌افزار و ارتباطات پرداخت.

شورش مرادی در همایش تخصصی سخت افزار در روز ملی فناوری اطلاعات

پس از آن رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات، آقای علیرضا یاری، به برنامه‌های حاکمیتی در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و خواستار واگذاری پروژه‌ها از سوی حاکمیت به بخش خصوصی همچون کشورهای خارجی شد.

تقدیر از اعضای فعال کمیسیون مراکزداده در نظام ممیزی و رتبه بندی مراکزداده

آقای حامد منکرسی، معاونت اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات، ضمن تبریک روز فناوری اطلاعات، به تجربه موفق همکاری حاکمیت و بخش خصوصی در ایجاد نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده (DCAS) اشاره و فرصت‌ تعمیم این نظام به سایر بخش‌های فناوری اطلاعات را عنوان کرد. پس از صحبت‌های ایشان، به تعدادی از اعضای فعال کمیسیون زیرساخت مراکز داده در نظام «ممیزی ورتبه‌بندی مراکز داده» تقدیرنامه اعطا شد.

تقدیر از اعضای نظام ممیزی و رتبه بندی مراکز داده

آقای آزاد معروفی مدیر اجرایی نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده نیز از هزاران ساعت فعالیت اعضای این نظام تشکر کرد و یاد و خاطره مرحوم آزاده داننده را به عنوان مهم‌ترین عضو نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده گرامی داشت.

سخنرانی اعضای کمیسیون زیرساخت مراکز داده

آقای محمد دین‌محمد آذری، رئیس کمیسیون زیرساخت مراکز داده ضمن تبیین فرصت‌های رشد بازار و زمینه‌های توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه، به معرفی اهم اقدامات و برنامه‌های کارگروه‌های استاندارد، مشاوران، پیمانکاران طرح و ساخت، زیرساخت‌های ساختمانی، زیرساخت‌های مکانیکی و زیرساخت‌های الکتریکی پرداخت.

رامین آذری (محمد دین‌محمد آذری) در همایش تخصصی سخت افزار در روز ملی فناوری اطلاعات

پس از صحبت‌های آقای آذری، پیروی اقدامات انجام شده در کارگروه زیرساخت‌های الکتریکی کمیسیون زیرساخت مراکز داده و همکاری‌های شکل گرفته در این کارگروه، تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان نصر تهران و انجمن سازندگان یو پی اس با حضور نمایندگان طرفین منعقد و مبادله شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد همکاری‌های طرفین در حوزه زیرساخت الکتریکی مراکز داده، از طریق تشکیل کارگروه راهبری متشکل از نمایندگان طرفین مدیریت و پیگیری گردد.

معرفی دایرکتوری تجاری مراکز داده

آقای محمدحسن گلستانه، رئیس کارگروه زیرساخت‌های ارتباطی وبسایت دایرکتوری تجاری مراکز داده به نشانی dcdirectory.ir را معرفی و از فعالان حوزه مراکز داده برای ثبت نام در این دایرکتوری که مالکیت معنوی آن به سازمان نصر تهران تعلق دارد، دعوت کرد.

طی پیگیری‌های انجام شده در آینده نزدیک کمیسیون تأمین کالای فاوا، کمیسیون شبکه، کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌ها به دایرکتوری تجاری مراکز داده ملحق خواهند شد و شرکت‌های فعال در این حوزه نسبت به ثبت اطلاعات خود در این دایرکتوری اقدام خواهند کرد.

محمد حسن گلستانه در همایش تخصصی سخت افزار در روز ملی فناوری اطلاعات

معرفی تعرفه جدید خدمات حوزه مراکزداده

آقای حامد معین‌فر، نائب رئیس کمیسیون زیرساخت مراکز داده نیز به «لزوم و ضرورت تدوین تعرفه خدمات تخصصی حوزه مراکز داده»، «معرفی انواع خدمات تخصصی تعرفه‌گذاری شده» و «معیارهای به‌کارگرفته شده در تدوین تعرفه خدمات مراکز داده» پرداخت.

معرفی خدمات حقوقی قابل ارائه به اعضای سازمان نصر

در ادامه مراسم، خانم فاطمه تیموریان، رئیس کارگروه حقوقی کمیسیون زیرساخت مراکز داده، «نیاز و اهمیت تدوین قراردادهای همسان برای مراکز داده» را تشریح کرد و «خدمات حقوقی قابل ارائه برای اعضای سازمان نصر» را برشمرد. این خدمات قابل ارائه عبارتند از: ارائه مشاوره‌های موردی، همراهی اعضا در استفاده از خدمات شورای انتظامی و همچنین هیئت داوری.

شایان ذکر است خانم تیموریان نسبت به معرفی تفاوت‌ها و انواع خدمات قابل ارائه توسط شورای انتظامی و هیئت داوری اقدام نمود.

فاطمه تیموریان در همایش تخصصی سخت افزار در روز ملی فناوری اطلاعات

سخنرانی کمیسیون تامین کالای فاوا

آقای مسعود شکرانی، رئیس کمیسیون تأمین کالای فناوری اطلاعات و ارتباطات به تشریح روند تأمین شامل ثبت سفارش، تولید، حمل، ترخیص و تحویل تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات پرداخت. وی ضمن اشاره به مشکلات فراوان واردکنندگان به خاطر تحریم‌های امریکا، خواستار همکاری سازمان‌ها و ارگان‌ها از قبیل بانک مرکزی، گمرک و سفارتخانه‌ها برای تسهیل عبور از تحریم‌ها و تأمین محصولات حوزه فناوری اطلاعات شد.

سخنرانی کمیسیون اینترنت اشیاء

در پایان مراسم آقای روزبه بابازاده، رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء به گزارش اهم اقدامات صورت‌گرفته در این کمیسیون و معرفی اعضای ادوار این کمیسیون پرداخت.