Web Analytics Made Easy - Statcounter

منابع کدهای جاوا اسکریپت

اگر نمی‌دانید کاربرد منابع کدهای جاوا اسکریپت چیست و منبع کدهای جاوا اسکریپت کدامند، ما در این مقاله تلاش نمودیم بهترین منابع کد نویسی و آموزش جاوا اسکریپت را معرفی نماییم. به طور خلاصه، منابع عملی جاوا اسکریپت شما را از آخرین بروزرسانی‌ها مطلع و در تولید محتوای پویای وب به شما کمک می‌کند.

برنامه نویسی جاوا اسکریپت

HTML، CSS و جاوا اسکریپت رشد و تکامل گسترده‌ای را در دو دهه گذشته تجربه کرده‌اند که با توجه به نقش روزافزون اینترنت در زندگی ما، جای تعجب ندارد. توسعه جاوا اسکریپت از اوایل دهه 1990 و با تجارت معروف IBM که اهمیت اینترنت را به تصویر می‌کشد، مسیر طولانی را تا الان طی کرده است. تجارت IBM برای همیشه نقش توسعه دهنده وب را تغییر داد. شاید بتوان گفت از زمانی که تجارت و صنعت در حیطه‌ی وب نفوذ کردند مسیر توسعه دهندگان وب نیز تغییر کرد.

منابع کدهای جاوا اسکریپت

بیش از 25 سال از اولین صفحات وب تولید شده با جاوا اسکریپت می‌گذرد و همه چیز به شدت پیشرفت و بروزرسانی شده است. امروزه، IDE ها به خوبی ساختار یافته شده‌اند تا کدهای شما را تأیید کنند و محیط‌های مستقل به آزمایش و اشکال زدایی منطقی وب سایت کمک می‌کنند. در حال حاضر، یادگیری جاوا اسکریپت فراتر از یادگیری قوائدش است.

نحوه یادگیری برنامه نویسی و توسعه وب

فضاها و منابع آموزش جاوا اسکریپت زیادی وجود داره که شما می‌توانید آموزش ببینید اما قبل از کنکاش در این فضاها، هدف خود را مشخص کنید تا بتوانید متمرکز و در سریع ترین زمان به اهداف خود برسید. از جمله سوالاتی که باید از خودتان بپرسید:

  • آیا می‌خواهید آموزش ببینید که چگونه صفحات وب را با محتوای پویا و ظاهری جذاب و تجربه کاربری که بازدیدکنندگان سایت را متحیر می‌کند، جذب کنید؟
  • آیا می‌خواهید روی بهینه‌سازی سرور، ساده‌سازی جریان داده‌ها به مرورگر و از مرورگر، همچنین استفاده از جدیدترین الگوها با تماس‌های سرور همزمان و ناهمزمان تمرکز کنید؟
  • یا شاید می خواهید هر دو را انجام دهید؟

شما می‌توانید روش‌های متفاوتی را برای برنامه‌نویسی و توسعه انتخاب کنید. جدا از روش‌های بالا، هزاران کتابخانه و چارچوب جاوا اسکریپت وجود دارد که روی دستکاری پویا HTML، Ajax و یا هر دو تمرکز دارند. کتابخان‌های زیادی برای این هدف وجود دارند اما ما شما را تشویق می‌کنیم که همزمان با چندین کتابخانه یا فریمورک کار کنید تا چارچوب‌هایی را بیابید که به بهترین وجه، کاری را که می‌خواهید انجام دهید، صورت گیرد.

منابع یادگیری جاوا اسکریپت

شما می‌توانید از روش‌های متنوعی برای استفاده از منابع کدهای جاوا اسکریپت استفاده نمایید از جمله این منابع: منابع یادگیری آنلاین، کتاب‌ها و غیره است. در ادامه به معرفی بهترین منابع کدهای جاوا اسکریپت می‌پردازیم. اگر تازه وارد دنیای جاوا اسکریپت شده‌اید، این منابع رایگان مقدمه‌ای عالی برای یادگیری اصول و قوائد جاوا اسکریپت هستند.

راهنمای جاوا اسکریپت موزیلا

 به نوعی شبیه به کتاب درسی است که شما را به آسانی با درک مفاهیم و به صورت روشمند در توسعه جاوا اسکریپت همراهی می‌کند. این راهنما، از اولین مجموعه اسکریپت‌ها تا موضوعات پیچیده‌تر مانند مدیریت خطا، اشیا، آرایه‌ها، توابع شما را راهنمایی می کند.

لینک استفاده از این منبع:

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript

دوره آموزش جاوا اسکریپت Udacity’s Intro to JavaScript

این دوره عمدتاً یک دوره ویدیویی آنلاین است که در بخش‌های متفاوتی دسته‌بندی شده و درس‌های هر بخش به صورت ویدئوهای جداگانه ارائه می‌گردد. این دوره دارای مثال‌های بسیاری، برای درک ساده و جامع مطلب است. همچنین شامل آزمون‌های آنلاین برای سنجش دانش شما است.

پروژه Odin

Odin برای کسانی است که به دنبال توسعه کامل یک برنامه وب هستند. این منبع قطعاً یک تجربه خوب عملی است که شما در آن، اجزای برنامه را در تسک‌های مختلف تعریف و حتی «پاسخ‌های» خود را در GitHub آپلود می‌کنید. این پروژه با HTML و CSS شروع و به جاوا اسکریپت منتقل می‌گردد. هر تمرین به شما این امکان را می‌دهد که پروژه خود را با سایرینی که دوره را گذرانده‌اند ارزیابی و مقایسه کنید، زیرا تمرینات توسعه Odin در GitHub نیز موجود است.

منابع آموزش jQuery

اگر می خواهید توسعه وب انجام دهید، باید یادگیری jQuery را در لیست کارهای خود قرار دهید. jQuery به یکی از اصلی‌ترین framework ها برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت تبدیل شده است، زیرا نحوه مدیریت رویدادها، عبور از اسناد HTML، فراخوانی تماس‌های ناهمزمان و راه اندازی ویژگی‌های متحرک در صفحات وب را بسیار ساده می‌کند.

منابع کدهای جاوا اسکریپت

 این چارچوب تفاوت‌ها را در مرورگرها پنهان می‌کند، بنابراین توسعه‌دهندگان مجبور نیستند مجموعه‌های کد متفاوتی را ایجاد کنند تا سایت‌ها به طور یکپارچه در مرورگرها کار کنند.

منابع آموزش بوت استرپ

بوت استرپ یکی دیگر از فریم ورک‌های بنیادی قوی است که بر کنترل و ساختار ظاهری موبایل تمرکز دارد. بوت استرپ شامل فریم‌های از پیش ساخته شده برای ارائه وب برای دستگاه‌ها و همچنین مرورگرهای دسکتاپ است. همچنین دارای پلاگین‌های قدرتمندی برای جی کوئری بوده که به شما کمک می کند تا ایده‌های اولیه را به سرعت طراحی کنید.

 برای یادگیری بوت استرپ می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده کنید:

-لینک آموزش بوت استرپ و jQuery

  • w3schools.com
  • Codecademy
  • Knockout.js

Knockout یک فریم ورک عالی است که از الگوی Model-View-ViewModel برای ایجاد وابستگی های دو طرفه بین داده‌ها و رابط وب شما استفاده می‌کند. Knockout.js می‌تواند با JQuery تعامل داشته باشد و برخی از عملکردهای مشابه را با کدهای ساده‌تر انجام دهد. ناک اوت شامل آموزش‌ها و چندین مثال عملی است که آن را به مرجع کاملی برای این چارچوب ساده و قدرتمند تبدیل می‌کند.

 کتاب‌ های آموزش جاوا اسکریپت

پیش‌تر به منابع آنلاین کدهای جاوا اسکریپت پرداختیم برخی افراد مطالب کاغذی را به منابع آنلاین ترجیح می‌دهند کتاب‌های بسیار خوب و مرتبطی با آموزش جاوا اسکریپت وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با کتاب‌های این حوزه آشنا نماییم.

منابع کدهای جاوا اسکریپت

کتاب آموزش جاوا اسکریپت JavaScript: The Definitive Guide, 6th Edition, O’Reilly

این کتاب در ویرایش ششم خود، یک راهنمای جامع و کامل برای انجام پروژه‌های جاوا اسکریپت شما است. این کتاب بیش از یک دهه است که وجود دارد و موضوعات آن به خوبی فهرست‌بندی شده است. اگر برای آموزش جاوا اسکریپت تمایل دارید فقط یک کتاب تهیه نمایید این کتاب مناسب شماست.

یادگیری جاوا اسکریپت، ویرایش سوم، اوریلی

 این منبع موضوعات زیادی را فراتر از یادگیری اصول اولیه جاوا اسکریپت پوشش می‌دهد. همچنین اصول برخی از فریمورک‌ها مانند JQuery را بیان می‌کند و شامل مثال‌های خوبی است.

دریافت برنامه نویسی با جاوا اسکریپت، منینگ

 این کتاب به خوبی سازماندهی شده و مملو از مثال‌ها و مفاهیم اساسی آن به وضوح و به سادگی ارائه شده است.

اسرار جاوا اسکریپت نینجا، نسخه دوم، منینگ:

 در این کتاب آموزش جاوا اسکریپت نویسنده به چگونگی کارآمدتر شدن عملکردهای خود می‌پردازد و مشکلات معمولی را برجسته می‌کند که می‌تواند هر توسعه دهنده جاوا اسکریپت را، تحت تأثیر قرار دهد.

کتاب Pro JavaScript Design Patterns, Apress

حتی جاوا اسکریپت هم می‌تواند شی گرا باشد. این منبع چندین الگوی طراحی را پوشش می دهد که می‌توانید آنها را در کد جاوا اسکریپت خود بگنجانید و عملکردهای خود را برای نگهداری بهتر، ساده و سازماندهی کنید.

کتاب الگوهای طراحی Ajax، O’Reilly

 این منبع یک منبع عالی برای ایجاد توابع شی گرا و خوش ساخت برای AJAX است. AJAX به ابزاری قدرتمند در گسترش تجربه کاربری سایت شما تبدیل شده است و این منبع کمک می‌کند تا بیشترین استفاده را از برنامه‌ها و داده‌های سمت سرور به نمایش بگذارید.

کلام آخر

اگر تازه کار هستید و به دنبال منابع جاوا اسکریپت رایگان هستید، امیدواریم منابع بالا برای شما مفید واقع گردد همچنین میتوانید از دوره‌های جاوا اسکریپت غیر رایگان موسسات و آموزشگا‌ها استفاده نمایید. برای این هدف پلتفرم‌های آنلاین زیادی موجود هستند که دوره‌های آموزش جاوا اسکریپت ارائه می‌دهند. برای مثال پلتفرم‌هایی مانند یودمی، کوئرا، مکتب خونه و غیره از مهم‌ترین آن‌ها هستند که دوره های آموزش جاوا اسکریپت ارائه می‌دهند.