Web Analytics Made Easy - Statcounter
رشد 400 درصدی SMIC علیرغم تحریم‌های آمریکا

رشد 400 درصدی شرکت SMIC علیرغم تحریم‌های آمریکا

ایالات متحده نمی‌تواند SMIC را متوقف کند، اما دستیابی به آخرین فناوری را برای این شرکت سخت کرده است
ایالات متحده نمی‌تواند SMIC را متوقف کند، اما دستیابی به آخرین فناوری را برای این شرکت سخت کرده است

شرکت SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp) بزرگترین تولیدکننده تراشه قراردادی چین درآمدهای هنگفتی را در سه ماهه اخیر ثبت کرد. درآمد این شرکت بیش از 43 درصد رشد کرد و به 1.34 میلیارد دلار رسید و سود خالص تقریباً 400 درصد افزایش یافت و به 687.8 میلیون دلار رسید.

SMIC، که پیش بینی رشد درآمد سالانه خود را به 30 درصد رساند، در حال حاضر توسط دولت آمریکا تحریم شده است.

چرا آمریکا بزرگترین تولیدکننده تراشه چین را تحریم کرد؟

در سپتامبر 2020، دولت ایالات متحده به تعدادی از تامین کنندگان گفت که باید مجوزهای صادرات جداگانه ای را برای فروش تجهیزات به شرکت بین المللی تولید نیمه هادی دریافت کنند. چند ماه بعد، این شرکت را به لیست محرومیت‌ها اضافه کرد و بدین ترتیب خرید محصولات و خدمات ایالات متحده – از جمله تجهیزات مهم تولید تراشه‌ها- برای شرکت بسیار سخت تر شد.

هر محموله ای با تجهیزات حاوی بیش از 25 درصد فناوری آمریکایی مشمول تحریم‌ها می‌شود که به ادعای ایالات متحده به دلیل ارتباط SMIC با ارتش چین است. اما ایالات متحده امیدوار بود که این شرکت را فلج کند یا مانند هوآوی برای بقا بجنگد و حالا از این موضوع کاملا ناامید شده است.

در مقابل، این شرکت در پی افزایش تقاضای تراشه به رشد خود ادامه داد و دیگر شرکت‌های تحریم شده مانند هواوی به SMIC به عنوان تنها تامین کننده خود روی آوردند.

تحریم‌ها بدون تأثیر نبوده است ولی شرکت SMIC ادامه می‌دهد

ژائو هایجین، مدیرعامل شرکت می گوید :«با این وجود، تحریم‌ها SMIC را از آن عملکرد خوبی که می‌توانست انجام دهد متوقف کرد. بدون این تأثیرات، SMIC می‌توانست رکورد رشد سال گذشته را حفظ کند. اگرچه ما نمی‌توانیم نیروهای خارجی را کنترل کنیم، اما در مواجهه با بحران و تغییرات، امکانات و فرصت‌های جدیدی را پرورش خواهیم داد.»

Haijun Zhao
ژائو هایجین، مدیرعامل شرکت SMIC

وی در ادامه بیان داشت که این شرکت هنوز با تامین کنندگان و دولت آمریکا در مورد دریافت مجوز برای خرید تجهیزات برای افزایش تولید صحبت می‌کند. به ویژه، تجهیزات پیشرفته برای فناوری‌های پردازشی 14 نانومتری و 28 نانومتری به تأخیر افتاده است.

SMIC امیدوار است ظرفیت کارخانه ساخت 12 اینچی خود را تا 10.000 قطعه در ماه و 45.000 قطعه در ماه در کارخانه تولید 8 اینچی خود تا پایان سال افزایش دهد.

رامتین نورمحمد