Web Analytics Made Easy - Statcounter
اشنایدر الکتریک

اشنایدر الکتریک، چارچوبی آموزشی برای پایداری مراکز داده منتشر کرد

اشنایدر الکتریک،غول فرانسوی فناوری اطلاعات، اصول و چارچوبی پنج قسمتی رابه عنوان راهنمایی برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی مراکز داده منتشر کرده است.

این چارچوب به منظور کمک به اپراتورها طراحی شده است تا مراکز خود را صرف نظر از میزان آشنایی با مفهوم پایداری (Sustainability)، دوستدار محیط زیست کنند.

مصرف برق مرکز داده تقریباً به درجات مختلف در رادار همه است. محققان تخمین زده‌اند که مراکز داده در سراسر جهان بین 1 تا 2 درصد کل مصرف برق را تشکیل می‌دهند.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های جهان در مورد پایداری به عنوان بخشی از افشای مالی سالانه خود گزارش می‌دهند. آن‌ها تعهد خود را به برنامه‌های «زیست محیطی، اجتماعی و حکمرانی (ESG)» اعلام می‌کنند. با این حال، بسیاری با این مفهوم ناآشنا هستند و مطمئن نیستند که چه چیزی را گزارش کنند، اینجاست که چارچوب اشنایدر وارد عمل می‌شود.

اشنایدر خاطرنشان می‌کند، علیرغم فشارهای سرمایه‌گذاران، رگولاتورها، سهامداران، مشتریان و کارمندان، بسیاری از اپراتورهای مرکز داده فاقد تخصص پایداری هستند و با یک وظیفه دلهره‌آور برای تعیین شاخص‌های رهگیری و استراتژی‌هایی برای پیاده‌سازی این امر روبرو هستند.

سرفصل مطالب چارچوب اشنایدر الکتریک

این چارچوب از اپراتورهای مرکز داده می‌خواهد تا روی پنج حوزه قابل اندازه‌گیری تمرکز کنند:

1- انرژی: علاوه بر کاهش مصرف از طریق عملیات کارآمد، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) نشان داده شده در مصرف برق کمک می‌کند. اشنایدر گزارش مصرف انرژی، بهره‌وری انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را توصیه می‌کند.

2- انتشار گازهای گلخانه‌ای: کربن‌دی‌اکسید و سایر گازها مانند CH4، PFC و HFC ها به عنوان گازهای گلخانه‌ای طبقه بندی می‌شوند. گزارش انتشار گازهای گلخانه‌ای برای اپراتورهای مراکز داده برای نشان دادن تلاش‌هایی که برای کنترل تغییرات آب و هوا انجام می‌دهند، مهم است.

3- آب: با استقبال از سرمایش مایع، مصرف آب در حال تبدیل شدن به یک موضوع رو به افزایش است. زیرا فناوری‌های خنک‌کننده از تبخیر برای دفع گرما استفاده می‌کنند که مقدار قابل توجهی آب مصرف می‌کند. تحقیقات موسسه Uptime نشان داد که یک مرکز داده یک مگاواتی با روش‌های خنک‌کننده سنتی حدود 25 میلیون لیتر آب در سال مصرف می‌کند. اشنایدر استفاده از آب بازیافتی به جای آب شیرین (آب آشامیدنی) را توصیه می‌کند.

4- زباله: مراکز داده در طول ساخت و ساز و عملیات، زباله‌های قابل توجهی تولید می‌کنند. به حداقل رساندن تولید زباله از زنجیره تأمین و کاهش دفن زباله از طریق استفاده مجدد و بازیافت، یک استراتژی کلیدی برای پایداری بیشتر از نظر زیست محیطی است.

5- زمین و تنوع زیستی: مراکز داده در مقایسه با دفاتر استاندارد شرکت‌ها، مساحت اشغال شده نسبتا کمی دارند. با این حال، برای مراکز داده دارای مزارع خورشیدی/بادی اختصاصی، تأثیر بر زمین و تنوع زیستی می‌تواند قابل توجه باشد. اپراتورهای مراکز داده باید شروع به بررسی تأثیری که بر کره زمین و تنوع زیستی دارند، کنند.

چارچوب اشنایدر الکتریک توسط مرکز تحقیقات مدیریت انرژی این شرکت و با بهره‌گیری از تخصص کارشناسان ESG، مشاوران پایداری، دانشمندان مراکز داده و معماران راهکار مراکز داده توسعه داده شد تا حدس و گمان را از اندازه‌گیری و گزارش‌گیری حذف کند. راهنمای معیارهای پایداری برای مراکز داده اکنون برای دانلود در دسترس است.