Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ اس‌اس‌دی NVMe چهار ترابایتی تولید خواهد کرد

ssd 4tb nvme samsung - سامسونگ اس اس دی ۴ ترابایتی

اس‌اس‌دی‌های سامسونگ همواره در فهرست بهترین‌ها قرار می‌گیرند، اما درایوهای NVMe این شرکت تاکنون در حداکثر ظرفیت 2 ترابایت برای مصرف‌کنندگان عرضه شده‌اند. با این حال به زودی امکان تهیه نسخه‌های 4 ترابایتی از محصولات برترین برند این حوزه وجود خواهد داشت.

سامسونگ بالاخره NVMe 4TB را عرضه خواهد کرد

سامسونگ اخیراً تایید کرده است که قصد دارد یک نسخه 4 ترابایتی از درایو حالت جامد 990 Pro محبوب خود را منتشر کند. تاریخ عرضه و قیمت این محصول هنوز مشخص نیست، اما این محصول نشان دهنده ورود این شرکت به بازار برای درایوهای مصرف کننده سریع و با ظرفیت بالا است.

مدل جدید – با برچسب MZ-V9P4T0BW – یک SSD PCIe 4.0 با عملکرد مشابه نسخه قبلی 2 ترابایتی خود خواهد بود و احتمالاً به سرعت خواندن متوالی 7.5 گیگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن حدود 7 گیگابایت در ثانیه نزدیک می‌شود. سامسونگ همچنین IOPهای خواندن و نوشتن را به ترتیب 1400 و 1550 هزار تأیید می‌کند. 4 ترابایت 990 پرو احتمالا انتخاب خوبی برای ذخیره مجموعه بزرگی از بازی‌ها خواهد بود.

با کاهش قیمت‌ها و افزایش عناوین بازی‌های با حجم بالا، کاربران بیشتری به جستجوی درایوهای 4 ترابایتی می‌پردازند. عناوینی نظیر بالدورز گیت 3، استارفیلد و فورزا موتوراسپورت هر کدام به حدود 130 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند. سایر عناوین آینده مانند کال آو دیوتی: مدرن وارفار 3 و آلن ویک 2 نیز احتمالاً نیازهای ذخیره‌سازی مشابهی داشته باشند.

قیمت تخمینی درایو 4 ترابایتی سامسونگ

اگرچه سامسونگ هنوز قیمتی ارائه نکرده است، اما سایر درایوهای 4 ترابایتی PCIe 4.0 NVMe از سایر برندها بین 170 تا 350 دلار متغیر هستند. قیمت یک 990 پرو ۴ ترابایتی احتمالاً نزدیک به دومی خواهد بود، با این فرض که کمترین قیمت فعلی نسخه 2 ترابایتی را که هشت و نیم سنت در هر گیگابایت است، حفظ کند. علاوه بر این، گنجاندن هیت سینک معمولاً قیمت SSD را افزایش می‌دهد، اما 990 پرو ۲ ترابایتی با هیت سینک یکپارچه خود به طرز عجیبی ارزان‌تر است. مشخص نیست که فضای فعلی بازار SSD چگونه می‌تواند بر تصمیم شرکت در مورد مدل آینده تأثیر بگذارد.

قیمت اس‌اس‌دی در حال کاهش است

عرضه بیش از حد در فضای فلش NAND قیمت‌ها را برای SSD های 1 ترابایتی و 2 ترابایتی در طول سال کاهش داده است و این روند می‌تواند تا سپتامبر ادامه یابد، اما درایوهای 4 ترابایتی نوسانات بسیار کمتری را تجربه کرده‌اند. به جز یک استثناء MSI Spatium M461 که از اردیبهشت‌ماه 50 دلار قیمت خود را از دست داده است.

انتظارها برای اس‌اس‌دی سامسونگ PCIe 5.0

عرصه دیگری که سامسونگ هنوز وارد نشده است مربوط به درایوهای PCIe 5.0 است. شرکت‌هایی مانند کروشیال و گیگابایت از استاندارد جدید استفاده می‌کنند، این برندها سرعت خواندن بالای 10 گیگابایت در ثانیه را تبلیغ می‌کنند، اما بازار آن‌ها هنوز به بلوغ نرسیده است. رقبایی مانند سامسونگ و وسترن‌دیجیتال احتمالاً زمانی که مادربردهای PCIe 5.0 رایج‌تر شوند، محصولات خود را معرفی خواهند کرد.