Web Analytics Made Easy - Statcounter

روسیه بیش از یک میلیارد دلار به زیرساخت مخابراتی اوکراین خسارت زده است

به گزارش رویترز، اتحادیه بین‌المللی مخابرات ITU اعلام کرد که اوکراین برای بازگرداندن بخش مخابراتی خود به سطح قبل از جنگ حداقل به 1/79 میلیارد دلار نیاز دارد و مدعی شد روسیه بخش‌های زیادی از شبکه مخابراتی این کشور را به طور کامل نابود یا تصرف کرده است.

این گزارش در ماه آوریل برای ارزیابی میزان تخریب شبکه‌های ارتباطی اوکراین در نتیجه تهاجم روسیه در سال گذشته تهیه شده است.

اگرچه این گزارش تنها شش ماه اول جنگ را پوشش می‌دهد، اما نشان می‌دهد که در بیش از 10 استان از 24 استان اوکراین آسیب و تخریب قابل توجهی به زیرساخت‌های ارتباطی وارد شده است.

نیروهای مهاجم از آغاز حملات نظامی با هدف استفاده از امکانات در جهت منافع و نیازهای خود، عملیات منظم انهدام یا تصرف مخابرات زمینی دولتی و خصوصی و زیرساخت‌های حیاتی را در مناطق تحت اشغال موقت پیاده‌سازی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، تخمین زده می‌شود که «سه اپراتور از هفت اپراتور ارائه‌دهنده خدمات ارتباطات سیار و 961 شرکت از 4482 ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت اوکراین تحت اشغال روسیه هستند». تا جولای 2022، 12.2 درصد از خانه‌ها دسترسی به خدمات ارتباطات سیار را از دست دادند (3.1 درصد تا حدی) و 11 درصد از دکل‌های اپراتورهای تلفن همراه از دسترس خارج شدند، در حالی که 20 درصد از زیرساخت های مخابراتی کشور آسیب دیده یا تخریب شده است. خسارت به تاسیسات، شبکه‌ها، سیستم‌ها و تجهیزات مخابراتی 710 میلیون دلار برآورد شده است.

یکی از مقامات نمایندگی دیپلماتیک روسیه در ژنو ادعاهای این گزارش را رد کرد و گفت که این گزارش برای منحرف کردن توجه از جنایت‌های نامشخصی که توسط اوکراین در سرزمین های تحت اشغال روسیه انجام می شود، طراحی شده است.

ITU به رویترز گفت که این گزارش در 23 دسامبر “پس از ارزیابی کامل توسط مدیریت” منتشر شد و افزود که نتایج ارزیابی آن به بسیج کمک‌های فنی برای اوکراین کمک می کند. این گزارش همچنین ادعا می‌کند که روسیه به‌طور یکجانبه کدهای شماره‌گیری اوکراینی را که توسط سازمان ملل تعیین شده را به روسی تغییر داده و 1123 حمله سایبری علیه اوکراین انجام شده است.