Web Analytics Made Easy - Statcounter

روسیه به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند تراشه‌های اختصاصی خود را تولید کند

تحریم‌ها باعث شده روسیه در تولید پردازنده‌های بومی به مشکل بخورد زیرا شرکت‌های روسی در تولید و ساخت این تراشه‌های طراحی روسیه به شرکت‌های خارجی متکی بوده‌اند
سی پی یو (تراشه) روسی بایکال و البروس

تحریم‌ها علیه روسیه به بخش‌های زیادی از صنعت این کشور، لطمه زده است. از جمله سازندگان رایانه‌ و سرور که به پردازنده‌هایی که در این کشور طراحی شده و توسط امثال TSMC ساخته شده‌اند، دسترسی ندارند. این امر منجر به کاهش زیادی در تعداد رایانه‌های شخصی و سرورهای ارائه شده مبتنی بر پردازنده‌های روسی در سال جاری شده است، زیرا این کشور فاقد امکانات تولید جایگزین است.

حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته منجر به تحریم گسترده این کشور شد و شرکت‌هایی مانند اینتل و AMD فروش پردازنده‌های خود را متوقف کردند. تایوان نیز صادرات تراشه‌های پیشرفته به روسیه را متوقف کرد، به این ترتیب شرکت‌های روسی که برای تولید تراشه‌های طراحی داخلی به TSMC و دیگران متکی بودند، دستشان خالی مانده است.

ماکسوت شادایف، وزیر توسعه دیجیتال روسیه، می‌گوید که امسال فقط 15000 رایانه شخصی و 8000 سرور با پردازنده‌های روسی البروس (Elbrus) و بایکال (Baikal) تولید شده است.

اگر آن دسته از پردازنده‌های روسی که سفارش داده شده و تولید شده‌اند، به روسیه ارسال شوند؛ در سال بعد تعداد بسیار بیشتری خواهیم داشت. حقوق معنوی و تمام مستندات این محصولات، روسی است، اما بر اساس استانداردهای توپولوژیکی، چنین امکانات تولیدی در روسیه وجود ندارد و همه این‌ها از کارخانه‌های خارجی سفارش داده شده است.

تایوان تراشه‌های قدرتمند را به روسیه نمی‌دهد

تایوان اجازه صادرات پردازنده‌های مرکزی به روسیه و بلاروس را می‌دهد، اما با برخی شرایط سختگیرانه از جمله این که آن‌ها نباید عملکردی معادل 5 GFLOPS یا بالاتر داشته باشند. برای مقایسه، Nintendo 3DS دارای حداکثر عملکرد با 4.8 FP32 GFLOPS است. علاوه بر این، تراشه‌های صادر شده نمی‌توانند ALU بیش‌تر از 32 بیت، بیش از 144 پین، زمان تاخیر انتشار گیت اولیه کمتر از 0.4 نانوثانیه یا اتصال خارجی با سرعت انتقال داده 2.5 مگابایت بر ثانیه یا بیشتر داشته باشند. به علاوه، فرکانس کاری آنها نباید به 25 مگاهرتز یا بالاتر برسد.

چین هم از صادرات تراشه به روسیه سر باز می‌زند

شادایف گفت: «تولیدکنندگان خارجی که پردازنده‌هایی را بر اساس نقشه‌های توسعه‌دهندگان روسی تولید می‌کنند، از انجام سفارشات در سال 2022و از ارسال تراشه‌های قبلاً تولید شده خودداری کردند. روسیه برای واردات تراشه خود به دنبال بازار خاکستری چین بود، اما حدود 40 درصد از آن‌ها معیوب بودند. همچنین گزینه CPUهای Loongson تولید خود چین وجود داشت، اما چین نیز صادرات آن‌ها را ممنوع کرده است زیرا آن‌ها را برای استفاده‌های نظامی-صنعتی خود می‌خواهد.»