Web Analytics Made Easy - Statcounter
روس تلکام

روس تلکام توسعه مراکز داده را به خاطر کمبود تجهیزات متوقف کرد

تحریم و عدم دسترسی به فناوری‌های مدرن، صنعت مراکز داده روسیه را با مشکل جدی روبرو کرده است
تحریم و عدم دسترسی به فناوری‌های مدرن، صنعت مراکز داده روسیه را با مشکل جدی روبرو کرده است

روس تلکام، بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال روسیه، توسعه مراکز داده خود را به دلیل عدم دسترسی به تجهیزات متوقف کرده است. این ارائه‌دهنده مخابراتی و کولوکیشن که متعلق به دولت این کشور است، اعلام کرد که به دلیل مشکلات تأمین قطعات دیگر نمی‌تواند در «منطقه فدرال مرکزی» روسیه تأسیسات بسازد.

در حال حاضر تمرکز این شرکت بر استفاده از تجهیزات موجود خود برای تکمیل پروژه‌هایی است که در حال اتمام هستند، از جمله پروژه‌هایی در مسکو و سنت پترزبورگ.

تحریم‌ها تأمین تجهیزات را برای روسیه دشوار کرده است

اکثر تامین‌کنندگان بزرگ فناوری اروپایی و آمریکایی به دلیل حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های وضع شده، فروش خود را در این کشور به حالت تعلیق درآورده‌اند و برخی از این شرکت‌ها به طور کامل از این کشور خارج شده‌اند.

در اوایل ماه جاری، IBM، Cisco و HPE اعلام کردند که روسیه را ترک خواهند کرد. اینتل، AMD، انویدیا و شرکت تراشه‌ساز TSMC نیز همگی فروش خود را به روسیه متوقف کرده‌اند. گوگل، مایکروسافت و اوراکل به همراه اپل، نتفلیکس، سابر، اریکسون، SAP، Infosys، آتوس، پی پل، مستر کارت و ویزا کار خود را در این کشور به حالت تعلیق درآورده‌اند. ماه گذشته، زیمنس هم اعلام کرد که روسیه را ترک خواهد کرد و اشنایدر الکتریک گفت که بخش‌های روسیه خود را به فروش می‌رساند.

روس تلکام کار سخت‌تری از بسیاری از شرکت‌های مرکز داده روسی برای تهیه تجهیزات دارد، زیرا مستقیماً توسط دولت‌های ایالات متحده و بریتانیا تحریم شده است، از سویی دیگر اتحادیه اروپا شخص رئیس شرکت را تحریم کرده است.

پاول کولاکوف، موسس مرکز داده و ارائه دهنده ابری اکسیژن، به نشریه محلی گفت که قطعات سفارش داده شده در سال گذشته وارد نشده اند. از جمله آنها می توان به کلیدهای الکتریکی، فن‌های سرمایش و موتورهای دیزلی اشاره کرد. او گفت: «در مورد تجهیزات سرور مشکلات بیشتری وجود دارد: سفارش بسیار اندک و محدود امکان پذیر است.

با عرضه محدود، تصور می‌شود که قیمت اجاره کولوکیشن به طور متوسط ​​25 درصد افزایش یافته است. همانطور که حفظ مراکز داده موجود دشوارتر می شود، این قیمت ممکن است به رشد خود ادامه دهد.

دولت روسیه در تاسیسات خود با کمبود فضا مواجه است. گمان می‌رود که دولت در حال آماده شدن برای خرید تمام ظرفیت مراکز داده تجاری است و قصد دارد منابع فناوری اطلاعات شرکت‌هایی را که خروج خود را از روسیه اعلام کرده‌اند، در اختیار بگیرد.