Web Analytics Made Easy - Statcounter

محققان یک پنل لمسی با قابلیت برجسته‌شدن صفحه‌کلید اختراع کردند

شاید یکی از چیزهایی که مردم بیش از همه در گوشی‌های هوشمند مدرن حسرت می‌خورند، صفحه کلید فیزیکی است. به همین دلیل بود که در گذشته دستگاه‌هایی نظیر بلک بری که تجربه تایپ بی‌نظیری را ارائه می‌کردند، محبوب بودند. اما حالا محققان گروه Future Interfaces در 15 سال گذشته بر روی یک راهکار کار کرده‌اند و به پیشرفت قابل توجهی دست یافته‌اند.

این فناوری که Flat Panel Haptics نام دارد، با استفاده از دکمه‌های برجسته، حس لمس صفحه‌کلید فیزیکی را روی سطح صاف ارائه می‌کند. FPH  تنها 5 میلی متر ضخامت دارد و دارای یک پمپ الکترو‌اسمزی است. این فناوری با استفاده از جریان الکتریکی برای فعال کردن پمپ‌های کوچک، با مایع روی سطح صفحه نمایش انعطاف‌پذیر فشار می‌آورد و یک دکمه فیزیکی با ضخامت 5 میلی‌متر ایجاد می‌کند.

نمونه اولیه در این ویدئو نشان می دهد که از یک سطح سیلیکونی نرم بر روی پنل OLED استفاده می‌کند، فناوری‌ مشابه آنچه در گوشی‌های هوشمند تاشو نظیر سامسونگ گلکسی اس فولد استفاده می‌شود. از آنجایی که حباب‌ها در صورت دریافت سیگنال برجسته می‌شود، به غیر از صفحه‌کلیدهای فیزیکی، کاربردهای عملی بیشتری نیز وجود دارد. مثلاً نمایشگر می‌تواند آیکون برنامه‌ها یا یک عنصر رابط کاربری خاص را برای کمک به نابینایان باد کند.

در مقاله منتشر شده، محققان چندین محدودیت این فناوری را نیز عنوان کرده‌اند. یکی از آنها دوام ضعیف این دکمه‌ها شده است. انرژی مورد نیاز برای فعال نگه داشتن این سیستم نیز یک مسئله دیگر است. بنابراین احتمالاً ابتدا شاهد پیاده‌سازی فناوری جدید در تبلت‌ها باشیم، زیرا آن‌ها بزرگ‌تر هستند و باتری‌های حجیمی دارند.