Web Analytics Made Easy - Statcounter

عرضه سرفیس لپ تاپ 6 با تراشه اسنپدراگون ایکس الیت

از طریق بنچمارک‌ها فاش شد: سرفیس لپ تاپ جدید به تراشه قدرتمند کوالکام اسنپدراگون ایکس الیت (X Elite) مجهز می‌شود.
سرفیس لپ تاپ 6 با پردازنده کوالکام اسنپدراگون ایکس الیت

مدت‌هاست که شایعات زیادی در مورد عرضه سرفیس با تراشه ایکس الیت به گوش می‌رسد، اما اکنون کاملاً تأیید شده است که یک تراشه کوالکام اسنپدراگون X Elite  به سرفیس لپ‌تاپ 6 قدرت خواهد بخشید.

این موضوع از طریق تلاش مایکروسافت برای تست این دستگاه در بنچمارک‌ها افشا شد. اسم رمز این دستگاه OEMBR است که در بنچمارک گیک بنچ (Geekbench) با رم 16 گیگابایتی و آنچه که به نظر می‌رسد می‌رود Snapdragon X Elite باشد، نمایش داده شده است.

مایکروسافت برای مخفی کردن هر چه بیشتر جزئیات در مورد این دستگاه تلاش می‌کند، مانند نام تراشه که به عنوان Snapdragon 8cx Gen3 پنهان شده است. اما ما می‌دانیم که این دستگاه در حال استفاده از Snapdragon X Elite با فرکانس 4/01 گیگاهرتز است و نتایج بنچمارک این موضوع را تایید می‌کند.

در واقع، بالاترین سطح پردازنده اسنپدراگون X1E-84-100 Oryon در 4/2 گیگاهرتز به حداکثر می‌رسد، به این معنی که ما باید نتایج قوی‌تری را در گیک‌بنچ و سایر تست‌های CPU در لپ‌تاپ‌هایی با آن پردازنده ببینیم.

نکته دیگر این است که بنچمارک‌ها به عملکرد تراشه در بخش توان «متوسط»‌ اشاره می‌کنند، به این معنی که در حالت عملکرد، می‌تواند بالاتر رود و این نشان می‌دهد نتایج مربوط به یک تراشه سطح بالاتر باشد.

در یکی از نتایج Geekbench، سرفیس لپ تاپ 6 امتیاز فوق‌العاده 2714 را برای عملکرد تک‌هسته‌ای و 14078 را برای عملکرد چند‌هسته‌ای به دست آورد. برای مقایسه، آخرین مک‌بوک پرو با تراشه M3 Pro، با امتیاز 3084 تک هسته‌ای و 14017 امتیاز چند هسته‌ای، امتیاز بسیار نزدیکی دارد. بدین ترتیب سرفیس لپ تاپ 6 با اسنپدراگون X Elite یک هیولای ویندوزی خواهد بود.

امسال اولین سالی خواهد بود که مایکروسافت دارای سخت‌افزاری است که می‌تواند به سری مک بوک اپل نزدیک شود. تراشه‌های M3 و M3 Pro به طور جدی قدرتمند هستند و اکنون اکوسیستم ویندوز تراشه مخصوص به خود را خواهد داشت که می‌تواند شانه به شانه مک رقابت کند.

انتظار می‌رود سرفیس لپ‌تاپ 6 و سرفیس پرو 10 از اولین دستگاه‌های ویندوزی با این تراشه‌های جدید اسنپدراگون X باشند.

در واقع، سرفیس پرو 10‌ با Snapdragon X Plus SoC چند روز پیش در Geekbench قرار گرفت و حضور پردازنده‌های ARM در آن دستگاه نیز تایید شد. هر دوی این دستگاه‌ها با نسل جدید واحد پردازش عصبی (NPU) عرضه می‌شوند که ویژگی‌های مدرن مانند AI Explorer را امکان‌پذیر می‌کند.