Web Analytics Made Easy - Statcounter
کارت گرافیک

کاهش قیمت کارت‌ گرافیک در اروپا

زمستان کریپتو راه گیمرها را برای خرید کارت‌های گرافیک ارزان‌تر هموار می‌کند
زمستان کریپتو راه گیمرها را برای خرید کارت‌های گرافیک ارزان‌تر هموار می‌کند

چکیده خبر

هر ماه که می‌گذرد استخراج ارز دیجیتال با پردازنده گرافیکی سود کمتری پیدا می‌کند و به زودی با سوئیچ اتریوم به اجماع اثبات سهام این فعالیت را برای جویندگان درآمد بی‌فایده می‌کند. کارت‌های گرافیک نسل بعدی نیز قرار است در ماه‌های آینده عرضه شوند، بنابراین قیمت‌ سخت‌افزارهای نسل فعلی تحت فشار قرار دارد تا به سطوح معقول‌تری کاهش یابد.

کارت گرافیک انویدیا

در 18 ماه گذشته، استخراج‌کنندگان اتریوم مبلغ هنگفتی 15 میلیارد دلار برای خرید کارت‌های گرافیکی از انویدیا و AMD خرج کردند و سخت‌افزار مورد نیاز گیمرها را برای تقریباً هر مدلی از دو نسل گذشته سخت‌افزار گرافیکی در اختیار اسکالپرها و فروشندگان دست دوم قرار دادند. طوفانی از مشکلات لجستیکی، تعطیلی کارخانه‌ها، و کمبود قطعات و مواد را به آن اضافه کنید.

با این حال  پردازنده‌های گرافیکی اکنون به قیمت‌های خرده‌فروشی که باید در زمان عرضه می‌داشتند، نزدیک می‌شوند.

بر اساس گزارشی از 3DCenter، قیمت‌ها در برخی از نقاط اروپا در نهایت به قیمت لیست سازنده نزدیک شده‌اند. در مورد کارت‌های AMD، قیمت مدل‌هایی مانند رادئون RX 6900 XT، RX 6700 XT و RX 6600 XT و همچنین مدل‌های تازه‌سازی شده مانند 6750 XT و 6650 XT اکنون بین هفت تا 16 درصد کمتر از قیمت لیست است.

پردازنده‌های گرافیکی انویدیا سری GeForce RTX 3000 همچنان به طور متوسط ​​دو درصد بالاتر از سطوح پیشنهادی سازنده قیمت دارند. مدل‌های رده بالا مانند RTX 3090، RTX 3090 Ti و RTX 3080 Ti اکنون با تخفیفی متوسط ​​از هشت تا 16 درصد به فروش می‌رسند. با این حال، مدل‌های رده پایین و میان‌رده همچنان بالای قیمت لیست کارخانه به فروش می‌رسند؛ از جمله RTX 3070 (غیر Ti)، که اکنون تقریباً دو سال از عرضه آن می‌گذرد.

احتمال فروش کارت‌های گرافیک از سوی ماینرها

با توجه به اینکه قیمت اتریوم اکنون در حال سقوط آزاد است، برخی گمانه‌زنی می‌کنند که به زودی ممکن است ماینرهایی را ببینیم که GPU ها را در بازار دست دوم به فروش می‌رسانند. اکثر این کارت‌ها می‌توانند در داخل رایانه‌های شخصی بازی جابجا شوند، اما به دلیل اجزای غیرفعال که ۲۴ ساعته برای ماینینگ تحت فشار قرار گرفته‌اند، خطر خرابی را به همراه دارند. در هر صورت، به نظر می‌رسد قیمت کارت گرافیک‌های قدیمی و جدید در ماه‌های آینده کاهش بیشتری پیدا کند. تفاوت‌هایی بین مناطق و حتی بین خرده فروشان/فروشندگان در هر منطقه وجود دارد، اما این روند در سراسر جهان قابل مشاهده است.