Web Analytics Made Easy - Statcounter

دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب

قبل از توضیح نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب به شرح مختصری از مفهوم شبا میپردازیم:

قبلا استاندارد های مختلفی برای حساب های بانکی وجود داشت این استاندارد ها بسیار گنگ و گیج کننده بودند اما برای حل این مشکل راهکار هایی در نظر گرفته شد. سازمان استاندارد بین المللی قواعد و الگو خاصی از حروف و اعداد را مشخص کرد که به (IBAN) معروف است و این کار در سال 1997 صورت گرفت.

چرا به شبا نیاز است؟

 همه ی شماره حساب ها از استاندارد یکسان پیروی نمیکنند پس بانک ها نیاز به یک استاندارد جامع دارند که این استاندارد کامل تر شماره حساب باشد و این استاندارد باید نشان دهد که شماره حساب مربوط به کدام بانک است.

احتمال دارد استاندارد شماره حساب در بانک ها یک شکل باشد ولی دو شماره حساب یکسان به دو سپرده مختلف در دو بانک مربوط است. در چنین مواردی است که وجود استاندارد و الگویی یکتا برای سپرده ها مورد توجه قرار میگیرد که باید اطلاعات جامعی را در خود شامل شود. پس شماره شبا بسیار مفید است به خصوص در مبادلات خارجی و داخلی که ما را از درگیری با جزئیات فارغ میکند و مشکلات آن کمتر خواهد بود و خطا را نیز کاهش می دهد.شما در بانکی که دارای شبکه شتاب هست دارای شماره شبا و یا شناسه بانکی می باشید. اگر شما شماره حسابی در بانک ملت دارید قطعا شماره شبا بانک ملت نیز دارید.

در عمیات دریافت شبا بانک مرکزی واسطه است و شبا را از بانک مبدا گرفته و با توجه به کد بانک به بانک مقصد انتقال می دهد و از این طریق بانک مقصد می تواند بفهمد که سپرده برای چه کسی است.

نکته قابل توجه درباره شماره شبا

شبا امور را راحت کرده است و همینطور خدمات غیر حضوری را تسهیل بخشیده اما  نکته قابل نوجه ای  که در مورد شماره شبا وجود دارد این است که نیاز به ورودی و جزئیات اضافه ندارد.

اگر خطایی در وارد کردن اطلاعات و شماره پیش آید و شماره مطابقت نداشته باشد عملیات لغو می گردد. اما ممکن است شماره شبایی مطابق با شماره اشباهی که ما وارد کرده ایم وجود داشته باشد. در این صورت عمیات شکل میگیرد و انجام می شود.وجود این مشکل منجر شد که استعلام حساب قبل از عملیات مقدور گردد تا فر1ایند شناسایی حساب صورت گیرد و با این کار مشخص میشود حساب متعلق به چه کسی است. و احتمال خطا کمتر می شود.

الگو و استاندارد شبا

در ایران هر حساب دارای 24 کارکتر یکتا است که حساب ها با عبارت IR در ابتدای آن شروع می شود. شبا منحصر به فرد است.

استاندارد یک حساب برای نمونه چنین است: شماره مشتری،شماره شعبه،شماره حساب

الگو در بانک دیگری ممکن است یه این صورت باشد: شماره حساب،شمره نوع حساب،شماره مشتری و شماره شعبه

اجزای شماره شبا:

  • دو حرف اول مربوط به کشور است(IR)
  • بعد از آن کارکتر های 3 و 4 عدد هایی هستند که با الگوریتم معینی محاسبه می شود.

کاربرد و مزایای شبا:

  • شبا هیچ گاه جایگزینی برای شماره حساب به حساب نمی آید و شماره شبا به عنوان یک استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.
  • برای انواع حساب های جاری،تسهیلات،سپرده شماره شبا وجود دارد و شما میتوانید برای انواع حساب ها شماره شبا داشته باشید
  • باشماره شبا می توانید انتقال وجه انجام دهید و یا پول دریافت کنید.
  • هرگونه اشباهی رخ دهد امکان اصلاح وجود دارد چون خطای مبنی بر کنترل ظاهر می شود.
  • سامانه هایی وجود دارند مانند: سانتا و پایا که این سامانه ها در زمینه حواله الکترونیکی فعالیت می کنند نیازمند شماره شبا هستند.
  • احتیاجی به دانستن اطلاعاتی مثل بانک،شماره حساب و نوع آن و … در حواله هایی که از شبا استفاده میکنند نیست. همه این اطلاعات  در شماره شبا موجود است.
  • برای دریافت سود حاصل از سهام عدالت نیاز به شماره شبا است
  • سایت هایی وجود دارند که در حوزه تجارت الکترونیک مشغول به فعالیت می باشند و خماتی را ارائه می کنند و اگر شما می خواهید از آن ها خدماتی دریافت کنید نیاز به شماره شبا دارید

دریافت شماره شبا شماره حساب

اصولا می توان شماره شبا را در همه ی بانک ها از وب سایت بانک مربوطه دریافت کرد و این عملیات تقریبا در همه بانک ها به یک شکل صورت می گیرد و برای این کار نیازی به مراجعه حضوری نیست. دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب در تهران شارژ نیز به راحتی و در بازه زمانی کوتاهی امکان پذیر شده است.

همچنین برای اینکه عملیات دریافت را انجام دهید ابتدا باید به وب سایت بانک رفته و از قسمت خدمات الکترونیک شناسه حسلب بانکی شبا را یافته و آن را انتخاب کنید. سپس گزینه های مختلفی پیش رو شما قرار دارد و شما گزینه دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب را انتخاب می کنید (در بانک ملت گزینه دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب را انتخاب می کنید.)

و بعد شماره حساب خود را وارد کرده و گزینه دریافت شماره شبا را کلیک می کنید. حال شماره شبا به شما نمایش داده خواهد شد و می توانید از آن برای امور خود استفاده کنید.

دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب

برای دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب مانند عملیاتی که در بالا توضیح داده شد باید عمل کنید. وارد سایت bankmellat.ir  که سایت رسمی بانک ملت می باشد شوید.
شما در سایت باید دنبال بخش خدمات بگردید و بعد از یافتن آن گزینه شناسه حساب بانکی ایران یا همان شبا را کلیک می کنید
در اینجا سامانه بستام ملت قرار دارد که وارد آن میشویم و از منوی سمت راست در پایین گزینه شماره شبا را میزنید سپس نوع حساب را تعیین کرده شماره حساب خود را وارد کد امنیتی را نیز در محل مشخص درج میکنیم. بعد عمل دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب اتفاق می افتد و شما شماره شبا خود را مشاهده می کنید.
اگر به شماره حساب خود را ندارید می توانید شماره حساب را از کارت بانکی خود استخراج کنید و پس از آن اقدام به دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب فرمایید. برای این کار باید به خود پرداز مراجعه کرده و از خودپرداز به راحتی میتوانید به  شماره حساب خود دسترسی داشته باشید.