Web Analytics Made Easy - Statcounter

کوالکام به زودی پردازنده‌ی جدیدی برای رقابت با سری M اپل معرفی می‌کند

کوالکام اسنپدراگون 8cx Gen4

کوالکام به طور مخفیانه در حال توسعه تراشه‌ای است که با سری M اپل در آینده رقابت خواهد کرد. طبق گزارش‌های قبلی می‌دانستیم که کوالکام در حال توسعه یک پردازنده جدید با نام رمز Hamoa است. اطلاعات جدیدی که اخیراً به صورت آنلاین منتشر شده است نشان می دهد که چیپست در آینده با نام “Snapdragon 8cx Gen4” به بازار عرضه می شود. مشخصات اسنپدراگون 8cx نسل 4 آینده کوالکام بسیار جذاب است و اگر این مدار مجتمع در حد پردازنده‌های سری M اپل عمل کند، یک رقابت واقعی در بازار خواهیم داشت.

این تراشه 12 هسته‌ای قبلا توسط کوبا وویچیچوسکی، کاربر معروف توییتر افشا شده بود، که اکنون ادعا می‌کند که نام آن Snapdragon 8cx Gen 4 خواهد بود. طبق گزارش‌ها، کوالکام در حال کار بر روی تعدادی از چیپست‌ها است، اما گفته می‌شود چیپست‌هایی را ارائه می‌دهد. بهترین عملکرد هشت هسته عملکردی و چهار هسته کم مصرف است. او اشاره‌ای نمی کند که آیا هسته‌های Oryon کوالکام، که راهکارهای تخصصی با خرید Nuvia توسط این شرکت امکان‌پذیر شده‌اند، در اسنپدراگون 8cx Gen 4 وجود خواهند داشت یا نه.

او همچنین ادعا می‌کند که هر بلوک چهار هسته‌ای دارای حافظه کش L2 مشترک 12 مگابایت و حافظه نهان L3  ۸ مگابایتی است. از آنجایی که شایعه شده است که اسنپدراگون 8cx نسل 4 دارای پردازنده گرافیکی آدرنو 740 مشابه اسنپدراگون 8 نسل 2 است، کوالکام احتمالاً پردازنده گرافیکی جدیدی برای آن ایجاد نمی‌کند. با این که آدرنو 740 هنوز هم یک پردازنده گرافیکی قوی است، اما زمانی که در لپ‌تاپ‌های ویندوزی استفاده می‌شود، بر خلاف گوشی‌های هوشمند ممکن است محدودیت‌ها ظاهر شوند.

با این وجود، در مجموع مشخصاتی که این پردازنده ارائه می‌کند روی کاغذ بسیار قابل توجه است، هسته‌های عملکردی Snapdragon 8cx Gen 4 در فرکانس 3.40 گیگاهرتز و هسته‌های کارآمد انرژی (E) در 2.50 گیگاهرتز آزمایش شده‌اند.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما