Web Analytics Made Easy - Statcounter
کولوکیشن

پیش‌بینی روند رشد مراکز داده کولوکیشن

نقش روزافزون اینترنت اشیا و رایانش ابری در بازار مراکز داده کولوکیشن
نقش روزافزون اینترنت اشیا و رایانش ابری در بازار مراکز داده کولوکیشن

روند مداوم نوآوری نقش عمده ای در تکامل مراکز داده در همه مناطق ایفا می‌کند. کولوکیشن این روزها در بازار مراکز داده پر سروصداتر از قبل می‌شود. علاوه بر آن مراکز داده کولوکیشن نیز شاهد رشد قوی در تاسیسات فوق مقیاس بزرگ هستند که بیش از 15 مگاوات برق مصرف می‌کنند. افزایش روزافزون کاربران اینترنت، افزایش استفاده از رسانه‌های اجتماعی، افزایش نفوذ تلفن‌های هوشمند، افزایش استفاده از خدمات ابری و نیاز به مهاجرت شرکت‌ها از محیط اتاق سرور به مراکز داده، محرک‌های اصلی بازار مراکز داده کولوکیشن هستند. این گزارش مروری دقیق بر چندین عامل رشد، فناوری‌های جدید و ترندهای موجود در بازار انجام می‌دهد. رویکرد ما  شامل نکات برجسته اصلی بازار مانند ترندها و تحلیل آن‌ها، تجزیه و تحلیل سهم بازار، فرصت‌های رشد و تأثیر ابتکارات حکومت‌ها در صنعت پایگاه دانش مراکز داده است.

بازار مراکز داده کولوکیشن در اروپا

انتظار می‌رود بازار سرمایه‌گذاری مرکز داده کولوکیشن اروپا با سرمایه گذاری تا سال 2026 به 8.21 میلیارد دلار برسد. تقاضا برای مراکز داده به دلیل شیوع همه‌گیری به طور قابل توجهی افزایش یافت و اکثر نیروی کار منطقه به دورکاری تغییر کرد. تقاضا برای خدمات کولوکیشن منجر به استفاده قوی از فضای مرکز داده موجود و درآمد ارائه دهندگان خدمات در سال 2020 شد. بازار کولوکیشن اروپا شاهد افزایش سرمایه گذاری اپراتورها از طریق ادغام و خرید و از طریق سرمایه گذاری مشترک است. به کارگیری خدمات ابری، تجزیه و تحلیل کلان‌داده و خدمات اینترنت اشیاء به طور قابل توجهی توسط شرکت‌های محلی در کشورهای منطقه رشد کرده است و تقاضای کولوکیشن محلی در بازار را افزایش داده است. ارائه‌دهندگان مقیاس بزرگ همچنان از طریق اتخاذ راه حل‌های ODM از طریق امکانات خود ساخته شده و مناطق ابری در سراسر اروپا به تسلط خود ادامه می‌دهند. روند رو به رشد سرمایه گذاری مرکز داده ماژولار به رشد بازار کولوکیشن در اروپا کمک می‌کند.

در سال 2020، از نظر سرمایه گذاری در بازار جمع آوری مراکز داده اروپا، دیجیتال ریلتی (Digital Realty) بازار را رهبری کرد و یکی از سرمایه‌گذاران عمده با سهم بازار در حدود 23 درصد در چندین پروژه در سراسر اروپا بود. بازار کولوکیشن در اروپا بسیار رقابتی است، زیرا بسیاری از ارائه دهندگان در تأسیسات جدید سرمایه گذاری کرده و امکانات موجود را برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان گسترش می‌دهند. تازه‌واردان همچنین میلیون‌ها دلار برای ساختن تأسیسات سطحی و زیربنایی در منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بازار مراکز داده کولوکیشن در آسیا و اقیانوسیه

بازار کولوکیشن با سرمایه گذاری با نرخ رشد مرکب سالانه 5.11 درصد تا سال 2026 رشد خواهد کرد. بازار مرکز داده در آسیا-اقیانوسیه عمدتا تحت کنترل ارائه دهندگان کولوکیشن، و پس از آن ارائه دهندگان خدمات اینترنت و ابر است. چین، هند، استرالیا، ژاپن، سنگاپور و هنگ کنگ بازارهای پیشرو برای توسعه مرکز داده در آسیا-اقیانوسیه هستند. با ایجاد مراکز داده اضافی، ارائه دهندگان محله محلی در هر کشور نیز حضور خود را افزایش می‌دهند، بنابراین رشد بازار را افزایش می‌دهند. افزایش تقاضا برای ویدئو، بازی‌های تلفن همراه و محتوای آنلاین نیروی قوی‌تری برای خرید مراکزداده کولوکیشن در منطقه خواهد بود.

ظهور کووید19 تقاضا برای مراکز داده را به دلیل افزایش دسترسی به خدمات مرتبط با اینترنت و کمک به قرنطینه سراسری دولتها در سراسر آسیا-اقیانوسیه، تحت تأثیر مثبت قرار داده است. ارائه دهندگان خدمات جمع آوری به دلیل افزایش تقاضای ناشی از کووید19، شاهد جذب شدیدی برای فضاهای مرکز داده خود توسط مشتریان فعلی بودند. تقاضای عمده برای ظرفیت مرکز داده جمع آوری در طول همه گیری کووید19 از سوی ارائه دهندگان خدمات ابری بود که تصمیم گرفتند به جای ایجاد مراکز داده خود در منطقه، داده‌های خود را در مراکز داده جمع آوری میزبانی کنند. کووید19 تأثیر بیشتری در بازار خواهد داشت، زیرا بسیاری از اپراتورهای مرکز داده داخلی، زیرساخت‌های خود را به پلتفرم‌های کولوکیشن و ابری منتقل می‌کنند. سازمان‌های تازه وارد به بازار مانند Stratus DC Management (آسیا-اقیانوسیه)، Digital Edge Ventures (آسیا-اقیانوسیه) و Mantra Data Center (هند) در سال‌های آینده سهم قابل توجهی در بازار خواهند داشت.

بازار مراکز داده کولوکیشن در قاره‌ی آمریکا

انتظار می‌رود در سال 2025 بازار کولوکیشن در قاره آمریکا به 12.23 میلیارد دلار برسد. رشد رایانش ابری نیز نقش مهمی را برای ارائه دهندگان محل ایجاد ارتباط با پلتفرم‌های ابری مانند AWS، مایکروسافت، گوگل، اوراکل و IBM ایفا خواهد کرد. علاوه بر آن به کارگیری اینترنت اشیا فرصت‌های گسترده ای را برای توسعه شهرهای هوشمند در قاره آمریکا به ارمغان می‌آورد. بازار مرکز داده در قاره آمریکا تحت سلطه ایالات متحده و پس از آن کانادا و برزیل با سرمایه گذاری میلیاردی توسط ارائه دهندگان کولوکیشن است. ادغام اتوماسیون از طریق هوش مصنوعی و نرم افزارهای ماشین لرنینگ برای مدیریت توان و در چند سال آینده شتاب بالایی در بازار خواهد داشت. تشویق‌های مالیاتی باعث افزایش سرمایه گذاری در سراسر آمریکا می‌شود. این امر همچنین موجب صرفه جویی قابل توجهی برای مشتریانی می‌شود که از تسهیلات معاف از مالیات استفاده می‌کنند. تقاضا برای خدمات مرکز داده مانند کولوکیشن، خدمات مدیریت شده و خدمات ابر شتاب بیشتری می‌گیرد زیرا چندین شرکت کوچک و متوسط ​​به دنبال استفاده از خدمات ابری مانند PaaS و SaaS هستند.

رامتین نورمحمد