Web Analytics Made Easy - Statcounter

ویژگی‌های One UI 6 رابط کاربری جدید سامسونگ

رابط کاربری جدید One UI 6 قابلیت‌های منحصر‌به‌فردی در ظاهر منوها، تنظیمات، دوربین و ... برای گوشی‌های سامسونگ به ارمغان می‌آورد.
one ui 6 - وان یو آی ۶

در روزهای اخیر نسخه جدید رابط کاربری سامسونگ یعنی One UI 6 برای سری گلکسی S23 عرضه شده و برای سایر گوشی‌های جدید سامسونگ نیز در هفته‌های آینده به مرور عرضه خواهد شد. این رابط کاربری علاوه بر ویژگی‌های جدید اندروید 14، چندین قابلیت انحصاری سامسونگ را ارائه خواهد داد که در این گزارش به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

One UI 6 علاوه بر اینکه از نظر بصری یکی از متمایزترین رابط‌های سیستم عامل اندروید است، طراحی خود را برای بهبود بخش‌های کلیدی، در بخش‌هایی مانند منوی Quick Panel و ویرایش عکس بازسازی کرده است. همچنین برخی از توانایی‌های ظاهری از آیفون الهام گرفته شده‌اند؛ مانند امکان سفارشی‌سازی بیشتر لاک‌اسکرین و تنظیم تصاویر پس‌زمینه متنوع برای حالت‌های مختلف مثل رانندگی، محل کار و … .

همچنین برنامه‌های دوربین، سلامت و آب‌وهوا بازطراحی شده‌اند و برخی ویژگی‌های امنیتی جدید به برنامه اضافه شده است.

ما در ادامه تمامی تغییرات مهم و مدل‌هایی که باید منتظر دریافت این رابط کاربری باشند را عنوان خواهیم کرد.

کدام مدل‌های سامسونگ رابط One UI 6 را دریافت می‌کنند؟

سامسونگ به طور رسمی اعلام نکرده است که کدام یک از محصولاتش به One UI 6 به‌روزرسانی می‌شوند. اما با توجه به سابقه سامسونگ در انتشار به‌روزرسانی و گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد که عملاً فقط هر گوشی که در دو تا سه سال گذشته به بازار عرضه شده است، One UI 6 دریافت خواهد کرد. سری گلکسی S23 در حال حاضر به‌روزرسانی را دریافت کرده است؛ اما احتمالاً زمان بیشتری طول بکشد تا در مدل‌های قدیمی‌تر ظاهر شود.

ویژگی‌های جدید One UI 6

سفارشی‌سازی لاک‌اسکرین و صفحه اصلی

سفارشی‌سازی صفحه قفل: One UI 6 تنظیمات بیشتری برای تغییر طراحی صفحه قفل شما معرفی می‌کند، از جمله امکان تغییر اندازه المان‌ها، تغییر مکان ساعت و همچنین انتخاب استایل، نوع و رنگ آن.

ویرایش صفحه قفل در گوشی های سامسونگ - رابط کاربری وان یو آی ۶

تغییر ظاهر اعلان‌ها و ویجت‌های صفحه قفل: در رابط جدید می‌توانید انتخاب کنید که آیا پیش‌نمایش نوتیفیکیشن‌های خود را به صورت آیکون یا کامل نمایش دهید و دو میانبر برنامه خود را به چیزی غیر از ترکیب پیش‌فرض تلفن/دوربین تغییر دهید.

تغییر ظاهر نوتیف ها و ویجت ها یلاک اسکرین در گوشی های سامسونگ - رابط کاربری One UI 6

حالت‌های مختلف صفحه قفل و صفحه اصلی: در One UI 6 می‌توانید چندین سبک را برای صفحه قفل و صفحه اصلی تنظیم کنید. یعنی می‌توانید تصویر زمینه متفاوت، صدای نوتیفیکشن و چیدمان صفحه قفل اختصاصی برای حالت‌های مختلف مانند کار، رانندگی، زمان آزاد و … داشته باشید.

حالت‌های مختلف برای صفحه اصلی و لاک اسکرین در گوشی های سامسونگ

طراحی جدید Quick Panel: طرح‌بندی جدید Quick Panel‌ (تنظیمات نوار بالایی گوشی) دسترسی به مواردی مانند روشنایی صفحه، Wi-Fi و بلوتوث را راحت‌تر کرده و ویژگی‌های که کمتر مورد استفاده هستند را از بخش اصلی کنار گذاشته است.

کوئیک پنل در رابط کاربری جدید سامسونگ

دسته‌بندی و مرتب‌سازی نوتیفیکیشن‌ها: نوتیفیکیشن‌ها در One UI 6 در دسته‌بندی‌های مختلف از هم جدا می‌شوند تا خواندن آن‌ها آسان‌تر شود؛ همچنین می‌توان چیدمان آن‌ها را طوری تنظیم کرد که به ترتیب زمانی یا اولویت‌بندی دلخواه کاربر ظاهر شوند.

تنظیم نوتیفیکیشن در گوشی سامسونگ

تغییر نام برنامه‌های پیش فرض سامسونگ: برخی از نام‌های برنامه‌های سامسونگ تغییر کرده‌اند. به عنوان مثال برنامه‌ی Samsung Store اکنون Store‌ نام دارد. این تغییر ظریف و کوچک بر مرتب بودن ظاهر صفحه اصلی تأثیر دارد.

صفحه اصلی گوشی سامسونگ

امکان جابجایی آیکون‌ها با هر دو دست: One UI 6 امکان جابجایی آیکون‌ها بین صفحات اصلی با هر دو دست را می‌دهد. این قابلیت در بسیاری از برنامه‌های دیگر در One UI 6، مانند «مرورگر فایل» قابل استفاده است.

درگ اند دراپ آیکون ها در گوشی سامسونگ

پنجره‌های پاپ‌آپ می‌توانند باز بمانند: پنجره‌های پاپ‌آپ در One UI 6 می‌توانند باز بمانند. پیش از این، هر برنامه‌ای که در حالت تصویر در تصویر باز می‌شد، هنگام جابجایی بین برنامه‌ها بسته می‌شد و این مورد باعث نارضایتی بسیاری از کاربران شده بود.

پنجره پاپ آپ در گوشی های سامسونگ

بهبود عکاسی و فیلمبرداری در One UI 6

گزینه طراحی و وضوح برنامه جدید دوربین: همانطور که سامسونگ قبل از معرفی One UI 6 اعلام کرد، برنامه پیش‌فرض دوربین یک رابط جدید خواهد داشت که ظاهر برخی از نمادها را تغییر می‌دهد و همچنین یک دکمه وضوح اختصاصی برای تغییر سریع اندازه اضافه می‌کند. به عنوان مثال تصاویر شما به طور پیش‌فرض 12 مگاپیکسل خواهد بود، اما می‌توانید آن را به سرعت به 50 مگاپیکسل در مدل‌های جدیدتر گلکسی یا 200 مگاپیکسل در گلکسی اس 23 اولترا یا گلکسی اس 22 اولترا تنظیم کنید.

عکاسی و فیلمبرداری در One UI 6

اضافه شدن خط تراز به صفحه دوربین: سامسونگ اکنون ابزاری برای تراز کردن ارائه می‌کند تا به شما کمک کند تصاویر خود را صاف بگیرید. این تراز به طور معمول به صورت یک خط ظاهر می شود، اما اگر دوربین را مستقیماً به سمت بالا یا پایین بگیرید، این خط به یک دایره تبدیل می‌شود.

اضافه شدن خط تراز به صفحه دوربین سامسونگ

ویجت‌های دوربین: One UI 6 اکنون برای این که بتوانید به سرعت وارد برنامه دوربین با تنظیمات خاصی شوید، ویجت‌های دوربین را در صفحه اصلی ارائه می‌کند که می‌توانید برای باز کردن دوربین با یک حالت خاص تنظیم کنید. همچنین می‌توانید یک تصویر سفارشی تنظیم کنید تا این ویجت خاص را راحت‌تر پیدا کنید.

گالری جدید رابط کاربری سامسونگ

اسکن خودکار اسناد: سامسونگ برنامه دوربین را برای اسکن اسناد در One UI 6 بهبود بخشیده است. برنامه جدید می‌تواند به طور خودکار هنگام تصویر گرفتن از یک سند وارد حالت اسکن شود و متن روی صفحه را کپی کند یا کل آن را به عنوان تصویر ذخیره کند. این قابلیت ظاهراً می‌تواند انگشتان یا چیزهای دیگری که در جلوی صفحه قرار دارد را به طور خودکار حذف کند، اگرچه در بررسی عملی موفق نشدیم، این کار را انجام دهیم.

اسکن خودکار متون در دوربین گوشی های سامسونگ

ویرایش سریع تصاویر در گالری: قابلیت‌های عکاسی سامسونگ به برنامه گالری نیز گسترش یافته است. برای مثال، اکنون هنگام مشاهده جزئیات یک عکس، گزینه‌ی ویرایش سریع به شما پیشنهاد می‌شود، مانند ویرایش قسمت‌های ناخواسته عکس یا تنظیم مجدد رنگ‌ها، کنتراست و … .

ویرایش سریع عکس ها در گوشی های سامسونگ

برش خودکار سوژه تصاویر: ویژگی جدید One UI 6 که به نظر از iOS الهام گرفته شده است، به شما امکان می‌دهد روی سوژه عکس ضربه بزنید و آن را با کشیدن به تصویر دیگری منتقل کنید یا به عنوان یک تصویر یا استیکر جداگانه ذخیره کنید.

اینستاگرام هم اخیراً سعی می‌کند ویژگی مشابهی برای تبدیل سوژه تصویر به استیکر را به اپلیکیشن خود اضافه کند.

جدا کردن سوژه تصویر در رابط کاربری سامسونگ

ویرایشگر گالری بازطراحی شده: هنگام باز کردن یک عکس برای ویرایش دستی با ویرایشگر جدید One UI مواجه می‌شوید که آیکون‌ها را بزرگتر کرده و راهنمای ابزار را اضافه کرده است تا دقیقاً بدانید که هر ابزار به چه کار می‌آید.

گالری جدید سامسونگ

Undo و Redo: یکی دیگر از ویژگی‌هایی که نبود آن حسابی در ویرایشگر تصویر به چشم می‌آمد، دکمه‌های عقب‌گرد (Undo) و جلوگرد (Redo) است. این کار بررسی قبل و بعد از یک تغییر داده شده را بسیار ساده‌تر می‌کند، بدین ترتیب اگر یک‌باره اشتباهی در ویرایش تصویر انجام داده باشید، می‌توانید به راحتی به نسخه قبلی تصویرتان بازگردید.

به‌روزرسانی برنامه‌ها در One UI 6

طراحی جدید شکلک‌ها (ایموجی‌ها): یکی از ویژگی‌های جدید و جذاب، بازطراحی شکلک‌ها توسط سامسونگ است. در مقایسه با سبک قدیمی ایموجی (سمت راست)، آیکون‌های جدید تمیزتر و جذاب‌تر به‌نظر می‌رسند، این موضوع به‌ویژه در طراحی چشم‌ها دیده می‌شود.

ایموجی و شکلک های جدید در گوشی های سامسونگ

آب و هوا: در برنامه جدید، اکنون به یک ویجت جدید با نام Weather Insights دسترسی دارید که علاوه بر آب و هوا و دمای فعلی، پیش‌بینی آن را نیز به شما نشان می‌دهد. همچنین اطلاعات بیشتری نیز در برنامه یافت می‌شود از جمله یک نقشه آب و هوایی که به شما امکان می دهد شرایط را در مناطق نزدیک بررسی کنید.

برنامه آب و هوا در گوشی های سامسونگ

برنامه سلامتی سامسونگ: اکنون در One UI 6، صفحه اصلی برنامه Health اطلاعات بیشتری را نشان می‌دهد و آخرین داده‌های تمرینات ورزشی شما را در بالا قرار داده است. همچنین گزینه‌ای برای تغییر معیار اندازه‌گیری آب وجود دارد که تشخیص میزان آب مصرفی بر اساس فنجان، بطری یا ظروف دیگر را ساده‌تر می‌کند.

برنامه سلامتی در گوشی های سامسونگ

تقویم: به برنامه تقویم سامسونگ یک نمای زمان‌بندی داده شده است که به شما امکان می‌دهد تمام برنامه‌ریزی‌های آینده خود را در یک فهرست ساده بررسی کنید. قابلیت کشیدن جابجاکردن آیتم‌ها با دو دست در اینجا نیز برای جابجایی رویدادها در تقویم اضافه شده است؛ همچنین شما می‌توانید جزئیات را در تقویم خود در کنار رویدادهای خود برای نمایش وسیع‌تری از فعالیت‌های خود نشان دهید.

ویژگی‌های امنیتی One UI 6

ویژگی اتوبلاکر (Auto Blocker): Auto Blocker مهم‌ترین تغییر امنیتی در One UI 6 است، این قابلیت اختیاری چندین ویژگی ایمنی جدید را برای کاربران فعال می‌کند.

به عنوان مثال، Auto Blocker می‌تواند شما را همانند iOS از دانلود مستقیم برنامه‌ها باز دارد، که برای از بین بردن پتانسیل حذف نرم‌افزارهای شخص ثالث بد بسیار مفید است؛ به خصوص اگر از برنامه‌های خارج از گوگل پلی یا گلکسی استور مطمئن نیستید. این ویژگی همچنین می‌تواند برنامه‌هایی را که از قبل روی گوشی خود دارید، را دوباره بررسی کند تا در پس‌زمینه فعالیت‌های خطرناک انجام ندهند.

تنظیمات اتو بلاکر - auto blocker در گوشی های سامسونگ

علاوه بر این، Auto Blocker می‌تواند اجرای دستورات از طریق کابل USB را متوقف کند؛ چرا که گاهی اوقات مهاجمین از طریق کابل USB به گوشی شما نفوذ می‌کنند.

مزیت نهایی نیز محافظت از برنامه‌های پیام‌رسان، هم از برنامه‌های پیام‌های خود سامسونگ و گوگل و هم برنامه‌های شخص ثالث مانند واتس‌اپ است تا از حملات Zero-Click که از طریق پیام‌های تصویری ارسال می‌شوند، جلوگیری شود.

ویژگی‌های One UI 6 برای تبلت‌ها

One UI 6 سیستم عامل تبلت‌های Galaxy Tab نیز هست. همه تغییرات فوق در تبلت‌های سازگار ارائه می‌شوند، اما ویژگی که تبلت‌ها می‌توانند از آن بهره مند شوند، بازسازی تجربه دسکتاپ DeX است.

اکنون می‌توانید هنگام رفتن به حالت دسکتاپ، طرح‌بندی صفحه اصلی خود را یکسان نگه دارید، حتی اگر رابط کاربری به‌جای ضربه زدن با مکان‌نما طراحی شده باشد. DeX اکنون با قرارگیری تبلت در حالت عمودی یا افقی قابل استفاده است که بسته به برنامه‌ها و فضای کاری انتخابی شما استفاده راحت‌تر و بهتری را ممکن می‌سازد.

امیدواریم که این امر باعث بهبود چندوظیفگی شما شود، همانطور که گسترش لینک به ویندوز به گلکسی Tabs نیز انجام خواهد شد. می‌توانید از برنامه‌ها استفاده کنید و فایل‌ها را بین تبلت و رایانه شخصی ویندوزی خود ارسال کنید، درست مانند کاری که با گوشی‌های گلکسی امکان‌پذیر بود.

اهمیت One UI

بدون شک برداشت خاص سامسونگ از یک آپدیت اندرویدی حتی به اندازه آپدیت اصلی گوگل اهمیت دارد و با توجه به گستردگی و تنوع گوشی‌های سامسونگ با آپدیت هر ساله iOS برای کاربران آیفون نیز قابل مقایسه است. از طرفی این موضوع بسیار دلگرم کننده است که خود سامسونگ چند تغییر اساسی را اضافه کند و در عین حال اکثر برنامه‌ها و ویژگی‌های اصلی تغییرات جزئی داشته باشند.

البته معضل بزرگ در عرضه نسخه‌های جدید One UI تعداد گوشی‌های گلکسی که این به‌روزرسانی را دریافت می‌کنند و سرعت عرضه آن‌هاست. برای دانلود این نرم افزار، معمولاً به یک گوشی با عمر زیر دو یا سه سال نیاز دارید. علاوه بر این سامسونگ در ارسال به‌روزرسانی برای مدل‌های قدیمی‌تر بسیار کند است؛ به این معنی که اگر قدیمی‌ترین دستگاه‌های سازگار در لیست را دارید، ممکن است ماه‌ها برای عرضه آپدیت جدید منتظر بمانید.

با این حال One UI 6 یک به‌روزرسانی جالب است که باعث می‌شود تجربه کاربری سامسونگ زیبایی و توانایی بیشتری نسبت به همیشه داشته باشد و ارزش منتظر ماندن را خواهد داشت.