Web Analytics Made Easy - Statcounter

بررسی معضل سروصدا و آلودگی صوتی مراکز داده

آلودگی مراکز داده تنها به گرمایش زمین و اتلاف منابع آب شیرین ختم نمی‌شود؛ مراکز داده می‌توانند باعث آلودگی صوتی نیز شوند.
noise pollution in data center - سر و صدا در مرکز داده - آلودگی صوتی در دیتاسنتر

مراکز داده به طور گسترده متهم به آلودگی گسترده محیط زیست هستند، زیرا اکثر این مراکز به خصوص در کشورهای در حال توسعه از منابع انرژی غیرپاک برای تأمین نیازهای خود استفاده می‌کنند.

فشار کارشناسان و فعالان زیست محیطی، مراکز داده را به ارائه راهکارهای دوست‌دار محیط زیست، افزایش بهره‌وری مصرف برق با متریک PUE، کاهش ردپای کربن‌دی‌اکسید و کاهش مصرف آب به ترتیب با متریک‌های CUE و WUE و در مجموع ساخت مراکز داده سبز سوق داده است.

اما آلودگی مراکز داده تنها به مصرف بی‌رویه انرژی، استفاده از سوخت‌‌های فسیلی، انتشار کربن‌دی‌اکسید و اتلاف منابع آب ختم نمی‌شود. مراکز داده علاوه بر این موارد، می‌توانند به شدت باعث آلودگی صوتی شوند.

بنابراین اگر می‌خواهید آلودگی‌های زیست‌محیطی مراکز داده را از همه لحاظ به حداقل برسانید، باید در سال‌های آتی روی استراتژی‌های کاهش آلودگی صوتی نیز تمرکز کنید.

در ادامه این مقاله علل ایجاد آلودگی صوتی، اهمیت کنترل آن و نحوه کاهش آلودگی صوتی در مراکز داده را بررسی خواهیم کرد.

عوامل ایجاد آلودگی صوتی در مراکز داده

دلیل پرسروصدا بودن مراکز داده بسیار ساده است؛ به وضوح دلیل این است که تجهیزات رایج مراکز داده هنگام کار سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند.

این تجهیزات شامل سیستم‌های فناوری اطلاعات مانند سرورها می‌شود. اگرچه سرورها معمولاً به صورت جداگانه و تکی زیاد پر سر وصدا نیستند، اما صدها سرور که در یک فضای فشرده کار می‌کنند، می‌توانند تا 96 دسی‌بل نویز ایجاد کنند.

در عین حال، تجهیزات جانبی که مراکز داده به آن‌ها وابسته هستند، مانند سیستم‌های HVAC که سرورها را خنک می‌کنند یا ژنراتورها که به عنوان منبع تغذیه پشتیبان عمل می‌کنند، به شدت به سروصدای آن‌ها می‌افزایند. این سیستم‌ها می‌توانند به‌ویژه در فضای باز غیرمسقف مرکز داده پرسروصدا باشند و به آلودگی صوتی در مناطقی که مراکز داده در آن قرار دارند، دامن بزنند.

مراکز داده مدت‌هاست مکان‌هایی پر سر و صدا بوده‌اند، اما در سال‌های اخیر با به‌کارگیری روش‌های افزایش تراکم در مراکز داده و به تبع آن گسترش سیستم‌های برق و خنک‌کننده لازم برای پشتیبانی از این تجهیزات، آن‌ها روز به روز پرسروصداتر می‌شوند.

چرا کاهش آلودگی صوتی مرکز داده مهم است؟

از نقطه نظر عملیاتی، میزان سروصدایی که یک مرکز داده ایجاد می‌کند، چندان مهم نیست. از این منظر اهمیتی ندارد که چقدر سروصدا از سرورها ایجاد می‌شود.

با این حال، از نقطه نظر رفاهی، افرادی که در مراکز داده کار می کنند و همچنین همسایگانی که در محله‌های آن‌ها زندگی یا کار می‌کنند، به شدت تحت تاثیر این سروصدا قرار می‌گیرند.

96 دسی‌بل نویز تولید شده توسط سرورها می‌تواند به کاهش شنوایی در افرادی که برای مدت طولانی در مرکز داده حضور دارند، ختم شود؛ این موضوع برای حفظ سلامتی متخصصانی که در مراکز داده کار می‌کنند، حائز اهمیت است. همچنین سروصدای کمپرسورها و ژنراتورهای HVAC در طول 24 ساعت برای افرادی که در نزدیکی مراکز داده زندگی می‌کنند، بسیار نامطلوب است و قطعاً این موضوع ساخت مرکز داده در نقاط مسکونی را با محدودیت‌ها و مخالفت‌هایی روبرو می‌کند؛ از طرفی هم دور شدن مراکز داده از نقاط مسکونی شهری نیز دسترسی کارکنان برای حضور در آن را دشوار می‌کند و این امر نیز به مشکل تأمین نیروی انسانی در مراکز داده دامن می‌زند.

این بدان معنی است که هر شرکتی که می‌خواهد کارفرما و همسایه خوبی باشد باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش سطح نویز مرکز داده باشد.

چگونه نویز و سروصدای مرکز داده را کاهش دهیم

به عنوان نخستین اقدام، استفاده از عایق صدا می‌تواند به طور موثر میزان صدای تولید شده توسط تجهیزات مرکز داده را کاهش دهد. به عنوان مثال، به کارگیری فوم، تشک‌های عایق صدا یا پوشش های لاستیکی در رک‌ها به کاهش سطح نویز در مراکز داده کمک می‌کند. همچنین می‌توانید به کارکنان مرکز داده محافظ گوش یا سایر تجهیزات ساده بدهید تا به سلامتی آن‌ها کمک کنید.

استفاده از سرمایش مایع و غوطه‌وری، راهکار مدرن سرمایش مرکز داده که روزبه‌روز در دنیا در حال افزایش است، نیز روش عالی دیگری برای کاهش سطح نویز مرکز داده به شمار می‌آید. این روش فن‌های مورد نیاز برای خنک‌کردن سرورها و سایر تجهیزات سنتی را کنار می‌زند. همچنین از نظر انرژی کارآمدتر است و برای کسب‌وکارهایی که علاقه‌مند به افزایش پایداری هستند، یک برد مضاعف است.

در مراکز داده سنتی مرسوم نیز بهینه‌سازی جریان هوا در راهروهای مرکز داده نیز می‌تواند سروصدا را کاهش دهد. هرچه هوا بهتر در سرورها و سایر تجهیزات جریان یابد، فن‌های سرورها کمتر کار می‌کنند و در نتیجه سروصدای کمتری ایجاد می‌کنند.

همچنین در آینده می‌توان به ساخت مراکز داده زیر آب نیز فکر کرد که مشکلات آلودگی صوتی را به طور کامل حل می‌کند. در حال حاضر، مراکز داده زیر آب هنوز کاربردی نیستند (اگرچه مایکروسافت با موفقیت در سال 2018 یکی از آن‌ها را آزمایش کرد) اما اگر غوطه‌ور کردن مرکز داده در زیر آب مرسوم شود، مطمئناً بهترین راه برای ساکت نگه داشتن آن خواهد بود.