Web Analytics Made Easy - Statcounter
ضرورت سرویس و نگهداری سیستم سرمایش CRAC / CRAH

ضرورت سرویس و نگهداری سیستم سرمایش CRAC / CRAH

آیا از صحت تنظیمات CRAC و CRAH مرکز داده خود اطمینان دارید؟

بسیاری از افرادی که برای حفظ دمای ایده‌آل مرکز داده خود تلاش می‌کنند، نگران عملکرد تجهیزات در گرمای بیش از حد هستند. با این وجود آن‌ها اغلب نمی‌دانند آیا سیستم سرمایشی مرکز داده (CRAH/CRAC) از ابتدا به درستی نصب، تنظیم و راه‌اندازی شده است یا خیر؟

بنابر تخصص پیمانکار و زمان نصب سیستم سرمایشی، ممکن است نصب و راه‌اندازی این تجهیزات از آغاز بر مبنای صحیحی انجام نشده باشد و یا حتی دیگر ظرفیت سرمایش و تهویه سیستم های CRAC و CRAH برای حجم تجهیزات کنونی مرکزداده کافی نباشد. با توجه به اینکه مراکز داده از مصرف کنندگان عظیم انرژی هستند لازم است انواع سیستم های سرمایشی CRAC و CRAH متناسب با میزان بار و نیاز تاسیسات و تجهیزات فعال در مرکزداده تنظیم شوند.

شایان ذکر است توجه به اهمیت سیستم سرمایشی مرکز داده، سهم 25 الی 45 درصدی ارزش ریالی تجهیزات سرمایشی از کل بهای راه اندازی مراکز داده و همچنین مصرف بخش قابل توجهی از کل انرژی این مراکز توسط سیستم های سرمایشی، در مراکز داده نوین و پیشرو انجام صحیح تنظیمات سیستم سرمایشی جهت تحقق اهداف زیر از اهمیت دو چندانی برخوردار است:

  • تولید سرمایش به میزان موردنیاز
  • دریافت سرمایش به میزان مورد نیاز توسط تجهیزات
  • افزایش طول عمر تجهیزات پردازشی، ذخیره سازی و ارتباطی با تامین شرایط محیطی بهینه
  • دستیابی به حداکثر راندمان و توان عملکردی مرکز داده
  • مصرف بهینه انرژی توسط سیستم سرمایشی و کاهش هزینه های جاری
  • افزایش طول عمر تجهیزات سرمایشی
  • ضرورت تعمیر و نگهداری سیستم سرمایشی مرکزداده

حتی با تجربه ترین متخصص IT در مرکز داده نیز ممکن است به خوبی تنظیمات و نحوه عملکرد سیستم سرمایشی را نشناخته و توانایی نگهداری، تنظیم و یا تعمیر آن را نداشته باشند.

گرچه متداول است که به منظور بهره وری حداکثری از فضا، مراکز داده در فضای کم تر تجهیزات بیشتری نصب می کنند ولی در صورت عدم طراحی صحیح سیستم های سرمایشی، این ایده در عمل موجب انباشت هوای گرم حول تجهیزات شده (Hot Spot)، کاهش راندمان و عملکرد تجهیزات، آسیب دیدگی و در نهایت از کارافتادگی زودتر از موعد تجهیزات خواهد شد.

بنا بر تحقیقات انجام شده، به ازای هر 10 درجه افزایش دمای تجهیزات (سرورها و …) فراتر از بازه بهینه تعریف شده برای آن‌ها، ریسک از کارافتادگی این تجهیزات 50% افزایش خواهد یافت.

لذا اگر بودجه ای برای نگهداری و سرویس دوره ای سیستم سرمایشی مرکز داده اختصاص نداده‌اید، مطمئن باشید که به زودی بابت صدمات آن هزینه مادی و معنوی گزافی متقبل خواهید شد. پس بهتر است برای پیشگیری از تبعات سنگین از کار افتادن سیستم سرمایشی مرکزداده تمهیداتی اندیشیده و پیمانکاری که دانش، تجربه و مهارت کافی برای نگهداری، سرویس دوره ای و تعمیر CRAX دارد به کار گرفته شود.

بدین ترتیب با رسیدگی دوره ای و منظم به کلیه اجزای سیستم سرمایشی مرکز داده، مصرف انرژی بهینه و عملکرد آن متناسب با نیاز تجهیزات تنظیم خواهد شد. همچنین با شناسایی نقاط داغ، بهبود مسیر توزیع هوای سرد و جمع آوری هوای گرم، تنظیم فشار و سرعت هوای مورد نیاز در بخش های مختلف مرکزداده و صب سنسورها جهت هوشمند سازی سیستم سرمایش می توان راندمان و کیفیت عملکرد آن را بهبود بخشید.

مقایسه میان CRAC و CRAH

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد هوا در مراکز داده دو روش عمده وجود دارد:

1- خنک کردن هوا

2- خارج کردن هوای گرم

CRAH (Computer Room Air Handler) ابزاری است که در دفع هوای گرم با عنوان (Hot Air Rejection) استفاده می شود.

سیستم های CRAH در عین کم مصرف بودن، بسیار کارآمد اند. چنان که سایت VXCHNG می گوید:

CRAC ها تفاوت چندانی کولرهای AC (Air Conditioner) ندارند و هر دو با دمیدن بریک کویل (رادیاتور / اوپراتور) خنک کننده کار می کنند. در این کویل مایع مبرد جریان دارد و برای خنک نگه داشتن مبرد از کمپرسور استفاده می شود. در مصرف انرژی راندمان کمتری دارند، معمولاً به شکل ثابت کار می کنند و امکان تنظیم دقیق میزان خنک کنندگی را ندارند.

از سوی دیگر CRAH ها سیستم خنک کننده ای دارند که آب سرد را برای کویل فراهم می کند. این کویل همان است هوا با رد شدن از روی آن خنک می شود. با این که هر دو سیستم از یک اصل پایه بهره می برند؛ تفاوت مهم در این است که CRAH کمپرسور ندارد و در کل انرژی بسیار کمتری مصرف می کند. این نکته چشمگیری است که از عملکرد CRAH ناشی می شود؛ با این حال این سیستم ها برای آب و هوای خنک تر بسیار مناسب ترند و بازدهی بیشتری دارند.

مقایسه CRAC و CRAH

مزایای نگهداری و سرویس دوره ای CRAC و CRAH

یکی از بزرگترین مزایای نگهدای و تعمیرات CRAC / CRAH، به حداقل رساندن زمان از کارافتادگی (Downtime) است. گرچه انبوهی از مزایای دیگر در این خصوص وجود دارد که پیش تر برشمرده شد، اما بدون شک «جلوگیری از بروز وقفه» بزرگترین دلیل بازدید، سرویس، تعمیر و نگهداری دوره ای سیستم سرمایشی مراکز داده است. برای بیشتر مراکز داده و کسب و کار ها، پایداری سرویس (Availability) اولویت اول است. زیرا هزینه های بروز وقفه در سرویس دهی مراکز داده به سرعت افزایش یافته و تبعات مادی و معنوی بعضاً غیر قابل جبرانی را نیز می تواند به همراه داشته باشد.

در صورت عدم مدیریت بهینه سرمایش در مراکز داده، افزون بر مشکلات ناشی از غیرعملیاتی ماندن تاسیسات و زیرساخت ها، احتمال کاهش رضایتمندی و از دست رفتن مشتریان نقض داده ها (Data Breaches) و سایر مشکلات مرتبط بر آن نیز وجود دارد.

لذا بنابر آنچه عنوان شد، چنانچه از مناسب بودن بودجه تخصیص یافته و برنامه های بازبینی، سرویس دوره ای و نگهداری CRAC و CRAH تاسیسات مرکز داده اطمینان ندارید. اکیداً توصیه می گردد ضمن به کارگیری مشاوران مجرب در این حوزه، به انتخاب پیمانکاران احراز صلاحیت شده و خبره برای این منظور اقدام فرمائید.

رامتین نورمحمد