Web Analytics Made Easy - Statcounter
ویندوز 12

مایکروسافت احتمالاً ویندوز 12 را در سال 2024 عرضه خواهد کرد

خلاصه خبر

مایکروسافت نحوه انتشار نسخه‌های ویندوز را دوباره تغییر داده است و این می‌تواند به این معنا باشد که شاهد انتشار ویندوز 12 در سال 2024 خواهیم بود. ویندوز سنترال گزارش می‌دهد که مایکروسافت در حال بازگشت به چرخه انتشار سه ساله برای ویندوز است، که به معنای نسخه اصلی بعدی در سال 2024 خواهد بود.

windows 12

مایکروسافت در ابتدا با انتشار ویندوز 10 در سال 2015 از چرخه سه ساله خود فاصله گرفت و ایده ویندوز به عنوان یک سرویس را در اولویت قرار داد. به این ترتیب به‌جای تغییر گسترده هر سه سال یکبار در نسخه جدید، ویندوز 10 دو بار در سال با ویژگی‌های جدید به‌روزرسانی می‌شد. به همین دلیل در آن زمان یکی از کارمندان مایکروسافت ویندوز 10 را «آخرین نسخه ویندوز» توصیف کرد و برای سال‌ها، بسیاری از تصور می‌کردند که ویندوز 10 آخرین نسخه ویندوز خواهد بود.

مایکروسافت هرگز این نظرات را رد نکرد و در عوض گفت که «این نظرات بازتابی از ارائه ویندوز به عنوان یک سرویس هستند که نوآوری‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید را به صورت مداوم ارائه می‌کند.»

عرضه ویندوز 11 معادلات را برهم زد

با این حال همه چیز با انتشار ویندوز 11 در سال گذشته تغییر کرد و مایکروسافت به سرعت به‌روزرسانی سالانه برای هر دو ویندوز 10 و 11 را عرضه کرد.

با توجه به حرکت مایکروسافت به سمت نام تجاری ویندوز 11، منطقی است که انتظار داشته باشیم در آینده هر تغییر اصلی ویندوز نیز شاهد نسخه جدید تجاری باشد. ما تاکنون ندیده‌ایم که مایکروسافت ویندوز 11.1 یا 11.2 را با به‌روزرسانی‌های اصلی ویندوز 11 خود بپذیرد، بنابراین بسیاری اکنون این سوال را از خود می‌پرسند که آیا ویندوز 12 در راه است یا خیر؟

در کنار نسخه بعدی ویندوز در سال 2024، مایکروسافت همچنان برنامه‌هایی برای تازه نگه داشتن ویندوز 11 در سال‌های آینده دارد. این سازنده نرم‌افزار در ماه‌های اخیر از وعده اصلی خود مبنی بر به‌روزرسانی‌های سالانه بزرگ برای ویندوز 11 دور شده است و ترجیح می‌دهد ویژگی‌های اصلی را پس از آماده شدن ارائه کند. به‌روزرسانی بزرگ بعدی، 22H2، در حال حاضر پس از نهایی شدن توسط مایکروسافت، در ماه شهریور یا مهر ارائه خواهد شد.

طبق گزارش‌ها، مایکروسافت برنامه‌های خود را برای یک به‌روزرسانی بزرگ سالانه در 23H2 در سال 2023 کنار گذاشته است و اکنون به جای آن، ارائه ویژگی‌های جدید به صورت مستمر را در طول سال 2023 در اولویت قرار خواهد داد.

مایکروسافت به طور رسمی در مورد نقشه راه ویندوز اظهار نظر نکرده است. این شرکت در دو سال گذشته، پس از شیوع ویروس کرونا که استفاده از ویندوز را افزایش داد، تلاش‌های جدیدی را برای ویندوز انجام داده است. مایکروسافت در ابتدا قصد داشت ویندوز 10 ایکس را روی دستگاه‌های دو صفحه‌نمایش راه‌اندازی کند، اما در ابتدای همه‌گیری، 10X را به ویندوز 11 تغییر نام داد.